Τρίτη νίκη για την Κ21 του Ολυμπιακού Βόλου

Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ Κ21 του Ολυμπιακού Βόλου, η οποία μετέχει άνευ συναγωνισμού στο γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ. Οι νεαρές «ερυθρόλευκες» επικράτησαν των Τιτάνων Παλαμά στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου με 64-45, σημειώνοντας την 3η νίκη τους σε πέντε αγώνες.

Από την αρχή του παιχνιδιού τα κορίτσια του Ολυμπιακού επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και παίζοντας πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 18-8. Η ομάδα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 36-21 για τον Ολυμπιακό.
Στο δεύτερο μέρος το βολιώτικο συγκρότημα ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, κυρίως με τις Διαμαντοπούλου και Αρτεμισίου, για να φτάσει εύκολα στο τελικό 64-45.
Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Σταματία Διαμαντοπούλου με 24 πόντους και την ακολούθησε η Ιωάννα Αρτεμισίου με 18. Από πλευράς Τιτάνων Παλαμά κορυφαία παίκτρια ήταν η Πατούνη, η οποία σημείωσε 16 πόντους.
Διαιτητές: Καγιόπουλος, Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 18-8, 36-21, 51-36, 64-45.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου, Ράμμου): Δεμελή, Χούτα 9, Ζαρμπούνη, Κανελλοπούλου, Λιόλιου, Στάμου 2, Παρασχάκη, Αρτεμισίου 18, Μοδέα 8 (2), Διαμαντοπούλου 24, Σιμιτζή 3.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χατζάρας): Κατσιαούνου, Τσαρή 2, Τσερέπη 7 (1), Μαγαλιού 9 (2), Καρακώστα Μ. 1. Ντούλα 3 (1), Καρακώστα Ε., Πατούνη 16 (1), Μπενέκη 4, Τζέλλα 3

Στιγμιότυπο από το ματς Παίδων Β’ Ολυμπιακός-Αιολικός

Αήττητες οι κορασίδες

Ο Ολυμπιακός Β. ήταν ο νικητής στο ντέρμπι πρωτοπόρων στο πρωτάθλημα κορασίδων της ΕΣΚΑΘ. Οι «ερυθρόλευκες» ανεβάζοντας στροφές στο β’ μέρος όπου σημείωσαν 49 πόντους έναντι 21 των αντιπάλων τους, επικράτησαν του Ιωνικού εκτός έδρας με 41-72 (ημίχρονο 20-23) και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα κορασίδων Μαγνησίας της ΕΣΚΑΘ.

Η Δέσποινα Λιόλιου με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ την ακολούθησε με 17 πόντους η Ελένη Μοδέα. Από πλευράς Ιωνικού πρώτη σκόρερ ήταν η Μήτσα με 15 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού Β. είναι η ομάδα της Νίκης Βόλου το ερχόμενο Σάββατο 23/12.
Διαιτητές: Καγιόπουλος-Λιάκου
Δεκάλεπτα: 8-17, 20-23,33-46, 41-72
ΙΩΝΙΚΟΣ (Σαμαράς Α.-Σαμαράς Μ.): Μιχάλαρου, Τρίγκα 3, Μουσινιάν, Βογιατζή 1, Μήτσα 15, Καραβασίλη, Γκούργκη 2, Κουφογιώργου 8 (1), Χατζάκου, Γιαννακοπούλου, Μόσιου 2, Γεωργούλα 10
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου-Ράμμου): Ζαρμπούνη 10, Χαβδούλα, Κανελλοπούλου 7, Λιόλιου 19, Σιουμουρέκη, Παρασχάκη 9, Αναστασιάδη, Μοδέα 17 (1), Γκρίνια, Τζανετοπούλου 10.

Νέα νίκη για τους παίδες Β’

Από νίκη σε νίκη βαδίζει η ομάδα παίδων Β’ του Ολυμπιακού Βόλου, η οποία μετέχει στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ. Οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 83-30 τον Αιολικό στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου και παραμένουν αήττητοι.

Όπως φανερώνει και το σκορ ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε μια άνετη νίκη, έχοντας αναλάβει τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Ο Ανδρέας Ιωνάς με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού.
Διαιτητές: Μπάρδας, Σκοτεινιώτη
Δεκάλεπτα: 28-6, 45-9, 63-16, 83-30
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου-Ράμμου): Μαλαμούλης 2, Ντάτσιος 5 (1), Χαβδούλας 8, Αποστολάκης Ν. 9 (1), Τσόγκας 15, Γερογιάννης 2, Ιωνάς 28, Μπράμι 6, Γρηγορίου, Γκόγκα 4, Αγριγιάννης, Δαδάνης 4.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Τελέγκας): Μπασδέκης 1, Μπέας 4, Τασούδης 7, Κονδηλογιάννης, Μπακίρης 2, Μισαηλίδης 5 (1), Καπατσέλος, Σαββίδης, Κολιαμήτρας 5, Θεοδωρόπουλος 4, Γκριτζάλης 2