«Τρίποντο» χωρίς να ιδρώσει – Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου με Μετέωρα

Άλλους τρεις βαθμούς στο… σακούλι του έβαλε ο Ολυμπιακός Βόλου, μετά τη νίκη που σημείωσε με 2-0 επί των Μετεώρων στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «ερυθρολεύκων» σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα και με έξι βαθμούς ισοβαθμούν στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου μαζί με Νίκη και ΑΟ Σελλάνων.
Όπως εξελίχθηκε το προχθεσινό παιχνίδι η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν και εύκολη και δίκαιη. Απέναντι σε μια ομάδα που δεν κλείστηκε στην άμυνα και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, το βολιώτικο συγκρότημα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα δύο τέρματα, με τους Ζγκούρι στο 18’ με σουτ και Λώττα στο 39’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, είχε δοκάρι με τον Σερτζίνιο στο 5’ (απευθείας εκτέλεση φάουλ), καθώς και αρκετές ακόμη ευκαιρίες για γκολ.

Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκαν από τα Μετέωρα, που ήρθαν στο Βόλο με ανεβασμένη ψυχολογία από τη νίκη που είχαν σημειώσει στην πρεμιέρα επί του Αστέρα στην Ιτέα. Έκαναν φιλότιμη προσπάθεια, ωστόσο, η διαφορά ποιότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανής.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ικανοποίησε τόσο τους φιλάθλους, που έδωσαν δυναμικό «παρών» στο Πανθεσσαλικό, όσο και την τεχνική ηγεσία, όπως τόνισε ο Περικλής Αμανατίδης στη συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι: «Οι παίκτες μου έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπως θέλω να βλέπω την ομάδα να παίζει».

Στο δεύτερο μέρος η εμφάνιση των παικτών του Ολυμπιακού δεν ήταν ανάλογη μ’ αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες έδειξαν κάποια χαλαρότητα, επαναπαύτηκαν στο 2-0 και δεν έβγαλαν το ίδιο πάθος και την ίδια ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, παρότι στα αποδυτήρια -στην ανάπαυλα του ημιχρόνου – οι εντολές ήταν σαφείς από το τεχνικό επιτελείο: «Είπαμε στα αποδυτήρια, ότι δεν υπάρχει σκορ 2-0. Υπάρχει ένα δεύτερο ημίχρονο και ότι πρέπει να βγούμε στο γήπεδο και να συνεχίσουμε με την ίδια αγωνιστική διάθεση. Κάποια πράγματα, όμως, δεν πήγαν καλά για την ομάδα. Είναι, ωστόσο, εσωτερικό μας θέμα και θα το λύσουμε» ανέφερε ο Περικλής Αμανατίδης.

Από την πλευρά του ο Άρης Λώττας, ο οποίος ήταν ο σκόρερ του δευτέρου τέρματος των «ερυθρόλευκων», με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, στις δηλώσεις του αναφορικά με το παιχνίδι τόνισε τα εξής: «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα των Μετεώρων γιατί δεν ήρθε στο Βόλο για να κλειστεί και να παίξει άμυνα. Φαίνεται ότι η ομάδα είναι δουλεμένη και θα κάνει πολλές ζημιές στο πρωτάθλημα. Της εύχομαι καλή συνέχεια. Όσον αφορά τη δική μας ομάδα, στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί. Πετύχαμε δύο τέρματα, ενώ είχαμε και άλλες φάσεις για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν καταφέραμε να ανεβάσουμε το δείκτη του σκορ, γιατί δεν ήμασταν τόσο καλοί και συγκεντρωμένοι στο στόχο. Δεν κάναμε κάποια πράγματα, τα οποία μας ζήτησε ο προπονητής. Αποτέλεσμα να μην καταφέρουμε να πετύχουμε άλλα τέρματα».
Τόσο ο Περικλής Αμανατίδης, όσο και ο Άρης Λώττας, εξέφρασαν παράπονα για την κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου του Πανθεσσαλικού, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να τονίζει πως το στάδιο αξίζει καλύτερης συντήρησης, γιατί αποτελεί στολίδι για την πόλη του Βόλου.

Ο Κοζανίτης διαιτητής Κώστας Πανυτσίδης, προστάτεψε υπέρ του δέοντος τους φιλοξενούμενους, δεν απέφυγε τα λάθη, εις βάρος του Ολυμπιακού, με πιο χαρακτηριστικό αυτό του 90ου λεπτού, όταν και δεν καταλόγισε καταφανέστατο πέναλτι υπέρ των «ερυθρολεύκων» σε σπρώξιμο του Κώστα Φλίγκου μέσα στην περιοχή. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα και την ώρα που ετοιμαζόταν να σουτάρει και να σκοράρει, δέχθηκε το σπρώξιμο από αμυνόμενο, χάνοντας την ισορροπία του. Είναι η δεύτερη φορά, μετά το ματς της πρεμιέρας με τον Οικονόμο στην Τσαριτσάνη, όπου ο Ολυμπιακός δικαιολογημένα έχει παράπονα από τη διαιτησία, παρότι κέρδισε.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής, Σάββας, Μπουτζίκος, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Ρόκας (62’ Σκοπελίτης), Σερτζίνιο (84’ Κόλα), Ναζίμ, Σαχινίδης (73’ Φλίγκος), Λώττας (93’ Παπαϊωάννου), Ζγκούρι.
ΜΕΤΕΩΡΑ: Ζαρόπουλος, Ιωαννίδης, Ζήσης, Φορτούνης, Γεωργάκης (54’ Πολυζόπουλος), Παπαευθυμίου, Λίτσιος (77’ Ανδρεόπουλος), Ουζούνογλου, Σκόνδρας, Συράκος (62’ Μανώλης), Ιωάννου (70’ Μαρούδας).