«Τρίποντα» για Θησέα και Αλμυρό στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής – Ο Διαγόρας έχασε εκτός από τον Πιερικό

Με τα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο. Ο Θησέας νίκησε με 2-1 τον Διγενή Νεοχωρίου, με ανατροπή στο σκορ και διατηρήθηκε στην 3η θέση. Νίκη και για τον Γ.Σ. Αλμυρού, ο οποίος επιβλήθηκε με 1-0 της Ποταμιάς. Ο Διαγόρας γνώρισε την ήττα στην Κατερίνη από τον Πιερικό με 1-0, με γκολ που δέχθηκε στο 88’.

Θησέας-Διγενής 2-1
Νίκη με ανατροπή και 3η θέση για τον Θησέα Αγριάς, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 2-1 του Διγενή Νεοχωρίου. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν, ωστόσο, να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.
Στο 27’ ο Λαγκαδινός έγραψε το 0-1, με κοντινό πλασέ, για να έρθει ο Σιώμος, ένα λεπτό αργότερα, να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, μετά από πολύ ωραία προσπάθεια και σουτ. Το τελικό 2-1 για την ομάδα του Λάκη Μπακάλη, πέτυχε ο Μπόρας, με κοντινή κεφαλιά στο 88’.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Μπόρας, Ιακωβίδης, Ε. Βαν Ντε Γουίχε (46’ Ζαχαράκης, 90’ λ.τρ. Ζάχος), Σιώμος (93’ Γαλανόπουλος), Κοτζαθανάσης (67’ Χατζησταμάτης), Βλάχος, Οικονόμου, Ιωαννίδης.
ΔΙΓΕΝΗΣ: Ζαφείρης, Μανώλης, Λαγκαδινός (80’ Κοντογιώργος), Τσιούφης, Αλεξίου (69’ Διβανές), Τσιγαρίδας, Γούτσιος, Σταμέγκος, Α. Τεντολούρης, Μακρής, Δ. Τεντολούρης.

Γ.Σ. Αλμυρού-Ποταμιά 1-0
Με γκολ του Δημηνά στο 70’ ο Γ.Σ. Αλμυρού νίκησε με 1-0 την Ποταμιά, επέστρεψε στις επιτυχίες και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Μετά τα πρώτα 20 λεπτά ο Αλμυρός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες, με πιο σπουδαία αυτή του Βουρδάκη στο 25’, ο οποίος πλάσαρε για να σταματήσει η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στον Αλμυρό σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 70’ από τον Δημηνά με κεφαλιά.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Πατσής, Αγγελής, Λάμπος, Κυριάκος, Δημηνάς, Φούκης (46’ Αϊδής), Ζενούνης, Δερμιτζάκης (77’ Αράπης), Αγιασιώτης, Βουρδάκης (89’ Αργυρόπουλος).
ΠΟΤΑΜΙΑ: Ανδρούτσος, Αθανασόπουλος, Γιαννακόπουλος, Ξαγάρας, Φαρμάκης, Κατσαρής, Χρυσικός (85’ Μπουμπουρής), Λέρης (75’ Ηλιάδης), Ρόμαν, Γενιτσαρόπουλος, Σταμούλης (75’ Μπόνιας).

Πιερικός-Διαγόρας 1-0

Για 88 λεπτά ο Διαγόρας κρατούσε το βαθμό της ισοπαλίας στο παιχνίδι με τον Πιερικό στην Κατερίνη. Σ’ εκείνο το λεπτό οι γηπεδούχοι σκόραραν και πήραν τη νίκη με 1-0, αφήνοντας την ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα στα… κρύα του λουτρού.
Η ομάδα του Στεφανοβικείου, η οποία παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της και θα μπορούσε να είχε φύγει με το θετικό αποτέλεσμα, αν στεκόταν λίγο πιο τυχερή στο τέλος.
Στο 88’ ο Μπενίσκος, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι, με προβολή έκανε το 1-0, δίνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στον Πιερικό, που τον διατηρούν στην κορυφή του 3ου ομίλου μαζί με τον ΑΟ Σελλάνων.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Λαζαρίδης (82’ Κόλα), Τουλίκας, Ρογγότης, Τακίδης, Μακρής, Μηλιώτης (72’ Δεμηρτζόγλου), Πετράκος, Σαχινίδης, Κριεμάντι (62’ Κυπαρίσσης), Χαρτσιάς (82’ Μπενίσκος).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Σιγαλάκος, Κ. Καραπλιάγγος, Πρασσάς, Λάιος (88’ λ.τρ. Δίντσης), Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (60’ λ.τρ. Αλαμάνης), Αλεξίου, Τανός (51’ Καλύβας), Ζιάκας (84’ Βουραζέρης), Παπαγεωργίου.

Τα αποτελέσματα
Πιερικός και ΑΟ Σελλάνων συγκατοικούν στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστική έχουν ως εξής:

Μετέωρα-Ατρόμητος Παλ. 0-0
Θησέας-Διγενής Ν. 2-1