«Τρίποντα» για Ολυμπιακό και Νίκη στη Β’ Εθνική βόλεϊ γυναικών

Με τις αναμετρήσεις της 8ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα βόλεϊ της Β’ Εθνικής των γυναικών, με τους Ολυμπιακό και Νίκη να πανηγυρίζουν «καθαρές» νίκες επί των αντιπάλων τους και να παίρνουν έτσι τους τρεις πόντους. Ο Γ.Σ. Αλμυρού δεν αγωνίστηκε, αφού ο εντός έδρας αγώνας του με τον Σπάρτακο Λάρισας αναβλήθηκε. Αναλυτικά:

Ολυμπιακός-ΑΕΛ 3-1
Ο Ολυμπιακός Βόλου επέστρεψε στις επιτυχίες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, αφού υπέταξε στο κλειστό γυμναστήριο Αγριάς την περσινή πρωταθλήτρια ΑΕΛ με 3-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» τα έδωσαν όλα επί ενός ισχυρού αντιπάλου. Πήραν το πρώτο και το τρίτο σετ μετά από μάχη, έχοντας χάσει το δεύτερο και στο τέταρτο επιβλήθηκαν με 25-50, γεγονός που τους έδωσε και τους τρεις βαθμούς από το παιχνίδι.
Τα σετ: 25-23, 15-25, 28-26, 25-50.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Ξύδη, Μανικάκη, Ζαφειρίου, Πανταζή, Παπαθανασίου, Μητσογιάννη, Κούτε, Σταμάτη, Τσατσαρέλη, Παπανικολάου, Γιαννακουδάκη, Παπαδοπούλου, Γκόντα (λ.), Καρακασίδου (λ.).

Νίκη-Γ.Σ. Νίκαιας 3-1
Σημαντική επιτυχία και για τη Νίκη που επιβλήθηκε εντός έδρας με 3-1 σετ του Γ.Σ. Νίκαιας. Οι «κυανόλευκες» έχασαν με 24-26 το πρώτο σετ, αλλά στα τρία επόμενα δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα με την καλή τους απόδοση.
ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας-Ντελής): Μουραντιάν (λ.), Γιαγκουνίδου, Τριπύλα, Πίσσα, Κύρκου (λ.), Στ. Κεφαλά, Χαλκιά, Κουφογεώργου, Ανδ. Κεφαλά, Πολυζώη, Σταυρινακη, Μπαζιώτη, Μέλιου, Ευαγγελινού.
* Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στη Β’ Εθνική των γυναικών είναι τα κάτωθι:
Φοίβος Γιάννουλης-Ασκληπιός 0-3, Νίκη-Γ.Σ. Νίκαιας 3-1, ΣΠΑ Καρδίτσας-Τύρναβος 3-0, Ολυμπιακός Βόλου-ΑΕΛ 3-1, Γ.Σ. Αλμυρού-Σπάρτακος αναβλήθηκε.