Τρία μετάλλια η Νίκη στην 3η ημέρα του Πανελληνίου κολύμβησης παίδων-κορασίδων

Νέες επιτυχίες κατέγραψε η κολύμβηση της Νίκης Βόλου, την τρίτη ημέρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων στη Θεσσαλονίκη. Πιο συγκεκριμένα ο βολιώτικος σύλλογος κέρδισε τρία μετάλλια με τη Μαρία Χατζηεφραιμίδου, τον Δημήτρη Αναστασάκη και την ομάδα των 4Χ200μ., ενώ και οι υπόλοιποι κολυμβητές είχαν να επιδείξουν και αρκετές υψηλές θέσεις.
Εξαιρετικά κύλησε για τη Νίκη και η 3η ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης παίδων-κορασίδων στη Θεσσαλονίκη. Αποκορύφωμα φυσικά τα δύο μετάλλια που κέρδισαν τα «δελφίνια» της.

Η Μαρία Χατζηεφραιμίδου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα μικτή ατομική κορασίδων. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Δημήτρης Αναστασάκης, ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 200 μέτρα μικτή ατομική παίδων.
Πολύ καλά τα πήγαν και οι υπόλοιποι κολυμβητές. Η Χαρούλα Τσαλούχου κατέλαβε την 4η θέση στα 1.500 μέτρα ελεύθερο, ο Αλέξανδρος Μιαρίτης την 6η θέση στα 200μ. μικτή ατομική και τη 10η στα 50μ. πρόσθιο, η Στεφανία Γελαδάρη τη 10η θέση στα 1.500μ. ελεύθερο, ο Γιάννης Κοντοβάς την 11η θέση στα 100μ. ελεύθερο και η Καλλιόπη Ξενιτοπούλου την 11η στα 1.500μ. ελεύθερο.
Η Νίκη Βόλου εντυπωσίασε και στα ομαδικά. Η ομάδα των 4Χ200 μ. ελεύθερο παίδων κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο αποτελούμενη από τους Γιάννη Κοντοβά, Αλέξανδρο Μιαρίτη, Λάζαρο-Παναγιώτη Γκέκα και Δημήτρη Αναστασάκη.

Αναστασάκης και Χατζηεφραιμίδου ποζάρουν με τα μετάλλια τους

Στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed η Νίκη κατετάγη 4η, με τους Δημήτρη Αναστασάκη, Αλέξανδρο Μιαρίτη, Μαρία Χατζηεφραιμίδου και Χαρούλα Τσαλούχου.
Την ίδια θέση (4η) πήρε και η ομάδα των 4Χ200μ. ελεύθερο κορασίδων με τις Μαρία Χατζηεφραιμίδου, Καλλιόπου Ξενιτοπούλου, Στεφανία Γελαδάρη και Χαρούλα Τσαλούχου.
Αξιοσημείωτη ήταν και η τεράστια προσπάθεια των αθλητριών και των αθλητών μας στη σκυτάλη 4Χ200μ. ελεύθερο, που αγωνίστηκαν μετά από μεγάλους και δύσκολους τελικούς.
Επίσης, πολύ καλές ατομικές επιδόσεις συμπληρώνοντας την πολύ καλή αγωνιστική παρουσία βολιώτικου συλλόγου κατέγραψαν οι παρακάτω: Γκέκας Λάζαρος 27η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, Κοττά Σταυρούλα 28η θέση στα 100μ. ελεύθερο, Ευθυμίου Παντελής 30η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, Νίκος Καλαμπούκας 32η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, Γιάννης Ιωαννίδης 37η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, Κωνσταντίνα Αράμπογλου 46η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα 54η θέση στα 200μ. μικτή ατομική και Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα 62η θέση στα 100μ. ελεύθερο.

Κεντρική φωτό: Η ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο που κατέκτησε το αργυρό