Τρελό πάρτι της Μπαρτσελόνα μέσα στη Μαδρίτη, 0-3 τη Ρεάλ

Μεγάλο «διπλό» μέσα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» για την Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε τη νίκη με 3-0, με γκολ των Σουάρες, Μέσι (με πέναλτι) και Βιδάλ στο β’ ημίχρονο, και ξέφυγε από την αντίπαλό της στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πλέον, η Μπάρτσα έχει 45 βαθμούς, έναντι 31 της σημερινής αντιπάλους της, με τη «βασίλισσα» να έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Στο α’ ημίχρονο η Ρεάλ είχε τις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, δεν τις εκμεταλλεύτηκε και στο β’ ημίχρονο οι «μπλαουγκράνα» καθάρισαν το ματς. Αρχικά με πανέμορφο γκολ του Σουάρες στο 54′ μετά από εξαιρετικά ομαδική προσπάθεια που ξεκίνησε από την άμυνα, και στη συνέχεια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσι δέκα λεπτά πιο μετά, στο 64′. Σε αυτή τη φάση ο Καρβαχάλ της «βασίλισσας» λειτούργησε ως… τερματοφύλακας, αποσοβώντας το 0-2, αλλά παίρνοντας κόκκινη κάρτα για την ενέργειά του να σταματήσει την μπάλα που πήγαινε στα δίχτυα.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αλέις Βιδάλ με γκολ στις καθυστερήσεις.