Τρελό πανηγύρι στην Ευξεινούπολη για την παραμονή της Δήμητρας

Τρελό πανηγύρι στήθηκε στην Ευξεινούπολη για την μεγάλη επιτυχία της Δήμητρας. Παίζοντας ψυχωμένα οι «πράσινοι» του Μιχάλη Ανδρωνά επιβλήθηκαν 2-1 της Νέας Αρτάκης και παρέμειναν στη Γ’ Εθνική, κατακτώντας την 6η θέση στον 4ο όμιλο. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Αντώνης Τζοβάρας, που πέτυχε και τα δύο γκολ των νικητών (36’, 71’), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ζαχαρόπουλο (54’).

Η Δήμητρα κρατούσε την τύχη στα δικά της… πόδια, με τους ανθρώπους της να γνωρίζουν ότι σε περίπτωση νίκης η σωτηρία θα ήταν εξασφαλισμένη, χωρίς να τους απασχολούν τα άλλα αποτελέσματα. Αυτό δεν ήταν απλή υπόθεση μια και η Νέα Αρτάκη είχε αποδείξει ότι «χτυπά» όλα τα παιχνίδια.

Όμως από τη στιγμή που έφτασε σε αυτό το σημείο η ομάδα της Ευξεινούπολης, δεν μπορούσε να πετάξει την ευκαιρία που της παρουσιαζόταν. Οι ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησε ο Μιχάλης Ανδρωνάς έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και στο τέλος δίκαια πανηγύρισαν για την παραμονή, μαζί με τους φιλάθλους της ομάδας.

Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με τον Σταυράκη κάτω από τα δοκάρια, τον Φαράντο στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Στεργιόπουλο στο αριστερό, ενώ οι Τσιάτσιος και Στεφανής ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Ο Καρράς χρησιμοποιήθηκε σε θέση ανασταλτικού χαφ, μαζί με τον Θωμαΐδη, ενώ ο Δημητρίου έπαιξε μπροστά τους στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Ο Βούλγαρης τοποθετήθηκε σε δεξί «φτερό» και ο Κρανάς στο αριστερό, ενώ ο Τζοβάρας αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος».

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με πολλές διακοπές, κυρίως στο α’ ημίχρονο. Μάλιστα στο 20’ η Δήμητρα χρειάστηκε να κάνει αναγκαστική αλλαγή, λόγω τραυματισμού του Κρανά, που αντικαταστάθηκε από τον Κλουκουτάρα. Ο νεοεισελθών έπαιξε στη δεξιά πλευρά της μεσοεπιθετικής γραμμής, μετατοπίζοντας τον Βούλγαρη στην αριστερή.

Η πρώτη τελική στο ματς καταγράφηκε για τη Νέα Αρτάκη. Σουτ του Παπαδάκη απέκρουσε ο Σταυράκης, με τον Στεφανή στη συνέχεια να απομακρύνει προ του Χατζηστάμου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μεγάλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε γιατί υποδείχθηκε σωστά σε αντικανονική θέση

Η Δήμητρα είχε την δική της καλή στιγμή στο 35’ με ένα σουτ του Βούλγαρη που δεν είχε ευτυχή κατάληξη, αλλά ένα λεπτό αργότερα οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ. Δημητρίου και Τζοβάρας συνδυάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να γράφει το 1-0 με δυνατό σουτ.

Στο 46’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Δημητρίου και εξουδετέρωσε ο Ναβροζίδης, αλλά για το επόμενο δεκάλεπτο η Νέα Αρτάκη πήρε τα… ηνία του ματς. Στο 49’ έχασε καλή ευκαιρία όταν ο Σταυράκης απέκρουσε την κεφαλιά του Μεγάλου, ενώ ισοφάρισε στο 54ο λεπτό από μία στατική φάση. Ο Τσατσαρώνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζαχαρόπουλος με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το 1-1.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο και η ισοπαλία έκανε στη Δήμητρα, αλλά οι παίκτες της δεν μπορούσαν να το ρισκάρουν με τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων. Γι’ αυτό και ο κ. Ανδρωνάς έκανε πιο επιθετική την ομάδα ρίχνοντας στο ματς τους Μεντί και Φουρκιώτη. Μάλιστα, αυτοί οι δύο πρωταγωνίστησαν στη φάση του 62ου λεπτού με τον Σενεγαλέζο να τροφοδοτεί τον Φουρκιώτη, που έκανε την κεφαλιά και είδε τη μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία.

Το «χρυσό» γκολ για τη Δήμητρα σημειώθηκε στο 71’. Ο Κλουκουτάρας σούταρε από μακριά και ο Ναβροζίδης απέκρουσε. Όμως ο Τζοβάρας ήταν την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη θέση και με προβολή έκανε το 2-1.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους με άψογο τρόπο, ενώ έγιναν και απειλητικοί σε ορισμένες περιπτώσεις. Σουτ του Φουρκιώτη στο 85’ μπλόκαρε ο Ναβροζίδης, που εξουδετέρωσε και το σουτ του Κλουκουτάρα στο επόμενο δίλεπτο. Επίσης, στο 92’ ο Καραγιώργος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν ολοκλήρωσε τη φάση.

Με τη λήξη, παίκτες, τεχνική ηγεσία και οι διοικούντες τη Δήμητρα έγιναν ένα… κουβάρι, πανηγυρίζοντας για την παραμονή της ομάδας στη Γ’ Εθνική, κάτι που αποτελεί μεγάλη επιτυχία.

Διαιτητής: Νίτσας (Λάρισας).
Βοηθοί: Στάικος, Νάκας (Λάρισας).

ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης, Φαράντος, Στεργιόπουλος (57’ Φουρκιώτης), Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς (20’ λ.τρ. Κλουκουτάρας, 90’ Μπιρμπίλης), Καρράς, Τζοβάρας, Βούλγαρης (57’ Μεντί), Δημητρίου (90’ Καραγιώργος).
ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ: Ναβροζίδης, Κουτρόπουλος (76’ Κωσταντάκας), Τσατσαρώνης, Στασινόπουλος (43’ λ.τρ. Δήμου), Καράμπας, Σκριβάνος (62’ Μιτάκης), Χατζηστάμου, Ζαχαρόπουλος, Μεγάλος, Παπαδάκης (76’ Ρούσσος), Τζίγκας (76’ Ζουρπούλης).