Τρεις νίκες ο Βόλος με Άρη

Βόλος και Άρης έχουν αναμετρηθεί επτά φορές σε επίσημα παιχνίδια, όλα για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετρά τέσσερις νίκες, ενώ οι «κυανέρυθροι» έχουν επικρατήσει σε τρία ματς.
Συγκεκριμένα, στις 31/8/2019 ο Βόλος νίκησε τον Άρη με 1-0 με πέναλτι του Έρικ Γέντρισεκ στο 56΄. Την ίδια αγωνιστική περίοδο (2019-20), οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Κλ. Βικελίδης» με τον Άρη να επικρατεί εύκολα με 4-0 στις 19/12/2019. Δύο τέρματα είχε σημειώσει ο Ιντέγε στο 12’ και στο 24’ και δύο ο Γκάμα στο 30’ με πέναλτι και στο 61’.
Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 ο Βόλος ηττήθηκε με 1-0 στο Πανθεσσαλικό από τον Άρη στις 20/9/2020 με χτύπημα πέναλτι του Γκάμα, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη στις 7/1/2021 ο Άρης είχε επικρατήσει με 2-0, χάρη στα γκολ των Λούκας Σάσα στο 18’ και Μπερτόλιο στο 81’.
Την αγωνιστική περίοδο 2021-22, σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι, το οποίο διακόπηκε για μία ώρα, λόγω των επεισοδίων που έκαναν οι οπαδοί του Άρη, οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 2-1 στις 7/11/2021. Ο Εντιαγέ άνοιξε το σκορ στο 35’ ο Γκαρσία στο 46’ πέτυχε το 0-2, για να μειώσει το σκορ ο Ορόζ στο 48’.
Ο Βόλος πήρε το… αίμα του πίσω στις 5 Φεβρουαρίου 2022, σημειώνοντας σπουδαία νίκη στο «Κλ. Βικελίδης» με 2-0. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο  δεκάλεπτο, με τους Σοάρες στο 80’ και Κορέα στο 86’ να σημειώνουν τα δύο τέρματα των «κυανέρυθρων».
Στο φετινό παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Πανθεσσαλικό ο Βόλος είχε επικρατήσει με 2-0 στις 2/10/2022 με γκολ των Ντέλετιτς στο 26’ και Μπαριέντος στο 30’.