«Τράκαρε» σε… τοίχο ο Ολυμπιακός Βόλου

Σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο από την βροχή που έπεφτε ακατάπαυστα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε, παίζοντας με πάθος, να κερδίσει τον Αστέρα Ιτέας στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν διάθεση, μαχητικότητα, έπαιξαν οργανωμένα και άξιζαν τη νίκη. Ωστόσο, δεν μπόρεσαν να την κατακτήσουν, καθώς για μια ακόμη φορά έδειξαν αδυναμία στην επίτευξη του γκολ. Το 0-0 είναι άδικο αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως είναι υποχρεωμένος να δει τα παιχνίδια που έρχονται.

Η διάταξη των «ερυθρολεύκων»

Ο Λάκης Μπακάλης παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Ο Καραγκιολίδης υπερασπίστηκε την «ερυθρόλευκη» εστία, ενώ ο Γελαδάρης αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Δ. Κόκας στο αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Νόνης και Τόσκας. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Κόλα και Ρόκας, με τους Θέο και Καμπλιώνη να επιχειρούν στις πτέρυγες. Ο Διβανές κινούνταν πίσω από τον προωθημένο Σεχολάρι.

Έπαιξε τον Αστέρα στο μισό γήπεδο

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή του παιχνιδιού με στόχο το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού και θα έδιωχνε το άγχος από τα πόδια των ποδοσφαιριστών. Οι παίκτες του Λάκη Μπακάλη με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να ασκούν μεγαλύτερη πίεση στην αντίπαλη άμυνα, κυκλοφορώντας καλά τη μπάλα, παίζοντας από τα άκρα, αλλά και από τον άξονα. Και δεν ήταν μόνο ο βαρύς αγωνιστικός χώρος που δυσκόλευε τις κινήσεις τους. Ήταν και η μαζική άμυνα που έπαιξε ο Αστέρας Ιτέας, καθώς οι προθέσεις του ήταν εμφανείς. Να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν κι αν του παρουσιαστεί κάποια ευκαιρία να απειλήσει το τέρμα του Καραγκιολίδη.

Ο Σεχολάρι σε μια προσπάθειά του

Οι «ερυθρόλευκοι» στο διάστημα 20’-45’ ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες να πετύχουν τέρμα.

Σο 22’ Διβανές και Καμπλιώνης συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Λαμπρόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, στο 24’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόλα η μπάλα στρώθηκε στον Καμπλιώνη, ο οποίος σούταρε άουτ.

Ο Αστέρας απείλησε την εστία του Καραγκιολίδη μόλις σε μία φάση στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν το 36’, όταν ο Αντωνίου έπιασε συρτό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» άσκησαν έντονη πίεση και είχαν τέσσερις καλές στιγμές για γκολ.

Στο 37’ συνδυάστηκαν Θέος και Καμπλιώνης, ο τελευταίος προσπάθησε να πλασάρει τον Λαμπρόπουλο, ο οποίος βγήκε έγκαιρα από την εστία του και να απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Η σπουδαιότερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος για τον Ολυμπιακό σημειώθηκε στο 40’. Ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Σεχολάρι έπιασε την κεφαλιά με τον Λαμπρόπουλο να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 44’ σε σουτ του Διβανέ έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σεχολάρι από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα στον Καμπλιώνη, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να σουτάρει και τον Λαμπρόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα.

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο μέρος

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και να παίζουν τον Αστέρα, σαν τη… γάτα με το ποντίκι. Πολιόρκησαν την άμυνα των φιλοξενουμένων, ωστόσο, μέχρι το 68’ δεν είχε δημιουργηθεί κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ από πλευράς «ερυθρόλευκων». Ο Λάκης Μπακάλης έριξε στο ματς αρχικά τον Σέττο και στη συνέχεια τον Μέμο, σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει την επίθεση της ομάδας (αντικατέστησαν τους Σεχολάρι και Διβανέ αντίστοιχα).

Στο 69’ ο Θέος με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Λαμπρόπουλο να διώξει σωτήρια τη μπάλα με γροθιές, ενώ στο επόμενο λεπτό το συρτό σουτ του Καμπλιώνη δεν κατάληξε στα δίχτυα, καθώς ο τερματοφύλακας του Αστέρα έβγαλε τη μπάλα κόρνερ.

Καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» σημειώθηκε στο 79’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θέου, ο Κόλα επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να σταματά στα σώματα των αμυνόμενων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να υπερέχει, όμως η υπεροχή του δεν καρποφόρησε, τη στιγμή που δεν ήρθε ποτέ το πολυπόθητο γκολ. Ο Αστέρας από την πλευρά του στο 85’ προσπάθησε με τον Αλεξίου να απειλήσει το τέρμα του Καραγκιολίδη, σε μια από τις ελάχιστες επιθετικές στιγμές που είχε στο ματς, με τον σουτ που επιχείρησε ο επιθετικός του Αστέρα να καταλήξει άουτ.

Στο 88’ ο Ευθυμιάδης, ο οποίος λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, εκτέλεσε κόρνερ, ο Τόσκας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυνόμενου και κατέληξε κόρνερ, με τον Ολυμπιακό να χάνει σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε μέχρι τέλους για το γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε για τους «ερυθρόλευκους». Στο 90’ σε σέντρα του Καμπλιώνη, ο Μέμος σούταρε απευθείας μέσα από την περιοχή, με τον Λαμπρόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Βοηθοί: Ιωαννίδης, Βογδόπουλος (Κοζάνης)

Κίτρινες: Ρόκας, Νόνης, Σέττος-Αρκουμάνης, Πανάκης, Αντωνίου, Λαμπρόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Γελαδάρης, Κόκας, Νόνης, Τόσκας, Ρόκας, Διβανές (78’ Μέμος), Κόλα, Σεχολάρι (61’ Σέττος), Θέος (84’ Ευθυμιάδης), Καμπλιώνης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ: Λαμπρόπουλος, Αρκουμάνης, Δρίβας, Ζανιάς, Πανάκης, Μπογκντάνι, Τοπούζι, Κοντογιώργος, Αλεξίου, Αντωνίου (92’ Χαλαστάνης), Σεΐτι (84’ Κουτσούμπας).