Τουρνουά ιππασίας στον Βόλο: 10 νέοι αθλητές απέκτησαν άδεια συμμετοχής σε επισήμους αγώνες

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο Τουρνουά Ανάπτυξης Ιππασίας της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας (Ε.Ο.Ι.) στη Θεσσαλία, που έγινε στον Ιππικό Όμιλο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. το περασμένο Σαββατοκύριακο 7& 8 Οκτωβρίου.

Πρόκειται για ένα τουρνουά που διεξάγεται στις 4 επαρχίες της χώρας, όπου υπάρχουν αθλητικά σωματεία ιππασίας αναγνωρισμένα από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και την ΕΟΙ. Ο συγκεκριμένος θεσμός θα επαναλαμβάνεται σε ετήσια βάση, με σκοπό να δώσει ευκαιρίες στους αθλητές των περιφερειών και την κατάταξή τους σε αγωνιστικές βαθμίδες. Οι εκπρόσωποι της ΕΟΙ και εθνικοί κριτές Υπερπήδησης Εμποδίων και Ιππικής Δεξιοτεχνίας που ανέλαβαν την διεξαγωγή της εκδήλωσης, φιλοξενήθηκαν στον Βόλο.

Στο 1ο Τουρνουά Θεσσαλίας αναμετρήθηκαν αθλητές του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ., του Κ.Ι.Σ. και του Ι.Ο.ΒΟΛ. στην υπερπήδηση εμποδίων και ιππική δεξιοτεχνία (dressage), ενώ 10 καινούργιοι αθλητές απέκτησαν την άδεια συμμετοχής σε επισήμους αγώνες της Ομοσπονδίας (ΑΙΑ-λισανς).

Συγκεκριμένα τον Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. εκπροσώπησαν 10 αθλητές, η Νικολ Παπαζήση και η Νικολία Πασχούδη με τον Μάξιμο, η Αθανασία Μάτσου με την Έτνα, η οποία κατέλαβε την 4η θέση στην κατηγορία Α3, ο Γιάννης Ξυνός με τον MadMax, που κατέλαβε την 3η θέση στην Α3, η Ερασμία Αργυράκου με το Jabato που κατέλαβε την 2η θέση στην Α3 και πήρε το κύπελλο στην Α4 ανώτερη κατηγορία, την Λήδα Κουτρομάνου με τον Τόνυ, που κατέλαβε την 2η θέση στην Α4 και την Δόμνα Σχουλλή με τον Κόντορ που κατέλαβε την 3η θέση στην Α4 και την 2η θέση στην κατηγορία εμποδίων 80-90εκ. Επίσης στα εμπόδια συμμετείχαν ο Σταύρος Ανετόπουλος με τον Τόνυ που πήρε την 4η θέση στην κατηγορία 80-90εκ., ο Θανάσης Τζιότζιος που πήρε την 4η θέση στην κατηγορία 1μ. Και η Αμίλια Ανετοπούλου με δύο άλογα που πήρε την 2η και 3η θέση.

Τη δεύτερη ημέρα της εκδήλωσης, οι αθλητές μετείχαν σε εκπαιδευτικά σεμινάρια από τους εθνικούς κριτές Ρόζμαρι και Νίκο Γεωργόπουλο.

Έντονο ήταν το ενδιαφέρον του κοινού αφού, όχι μόνο λάτρεις του σπορ και του αλόγου, αλλά και πολλοί άλλοι παρακολούθησαν τα αγωνίσματα και είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μια δωρεάν βόλτα με τα πόνυ και τα άλογα του ομίλου.

Το δυναμικό της διοργάνωσης ενισχύθηκε σημαντικά το διήμερο με εθελοντές αθλητές και γονείς αθλουμένων του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ., των οποίων η βοήθεια, η υποστήριξη και η προθυμία ήταν πραγματικά αξιέπαινη και πολύτιμη.
Δωρεάν βόλτες με πόνυ ή άλογα για όλες τις ηλικίες προσφέρονται και το επόμενο Σαββατοκύριακο 14-15 Οκτωβρίου, 13:00 με 14:00 στις εγκαταστάσεις του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. στην Άνω Σπαρτιά Σέσκλου.