«Να αλλάξουμε νοοτροπία» τόνισε ο Χ. Φεράντο μετά την ήττα του ΝΠΣ Βόλος από τον ΑΟΧ Κισσαμικό

Δεύτερη σερί ήττα για τον ΝΠΣ Βόλος και τρίτη φετινή στο πρωτάθλημα, με τον ΑΟΧ Κισσαμικό να σημειώνει τέσσερα γκολ και να παίρνει ένα σπουδαίο «τρίποντο» με 4-1.
Ο Χουάν Φεράντο στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι τόνισε πως η ομάδα του επηρεάστηκε από την αποβολή του Γκαλίτσιου, η προσπάθεια, ωστόσο συνεχίζεται. Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ισπανού τεχνικού: «Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολύ άγχος, ήμασταν νευρικοί και δεν είχαμε καλές πάσες. Πιστεύω ότι ο πραγματικός αντίπαλος ήταν ο εαυτός μας, ενώ το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα, με την κόκκινη κάρτα που δεχθήκαμε, που ήταν σωστή. Μετά το 0-1 η ομάδα ξεκίνησε να παίζει ποδόσφαιρο, αντέδρασε, ισοφάρισε σε 1-1, αλλά με το 1-2 ήταν δύσκολο να αλλάξουμε τη νοοτροπία και να συνεχίσουμε το ίδιο. Επόμενος στόχος είναι ο Εργοτέλης και αυτή τη στιγμή πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία μας. Έχουμε μια καινούργια ευκαιρία στο ματς με τον Εργοτέλη. Η ομάδα δεν τα παρατάει, συνεχίζει και θα πάει στην Κρήτη να κερδίσει».
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΟΧ Κισσαμικός κατάφερε να σημειώσει τέσσερα τέρματα σε μια από τις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες δεν βρήκαν στόχο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γκαλίτσιος αποβλήθηκε (46’), δεχόμενος δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το σκορ άνοιξε στο 58’, με τον Ρίσκι να πετυχαίνει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 64’ με τον Μάντζη, για να γίνει στο 71’ το 1-2 με τον Κουσκουνά. Στο 83’ και πάλι ο Ρίσκι σκόραρε, σημειώνοντας το τρίτο τέρμα της ομάδας του, ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Σάλιακας στο 92’.
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Μπουργάνης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Καρίκι (73’ Κόκκορης), Καμπαγέρο (60’ Ενγκουέμ), Π. Γκαρσία, Ηλιόπουλος, Πέντα, Κότο, Πίσπας (46’ Φράγκος), Μάντζης.
ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Παπαδόπουλος, Σεσάι, Ζιουλής (46’ Αρναούτογλου), Καραγεώργης, Σάλιακας, Τόλι, Μουμίν, Ρίσκι (84’ Σελινιωτάκης), Κάσσος, Κουσκουνάς, Χαλκιαδάκης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής στη Φούμπολ Λιγκ:
ΝΠΣ Βόλος-ΑΟΧ Κισσαμικός 1-4 (64’ Μάντζης-58’, 83’ Ρίσκι, 71’ Κουσκουνάς, 92’ Σάλιακας)
Ηρόδοτος-Δόξα Δράμας 0-0
Τρίκαλα-Εργοτέλης 1-1 (16’ Σισέ-50’ Μπουρσέλης)
Πλατανιάς-Απόλλων Π. 3-1 (32’, 67’ Μπιανκόνι, 87’ Μποσέτι-33’ Σουντουρά)
Σπάρτη-Απόλλων Λ. 0-2 (60’ Σκούπρας, 87’ Λουκάο)
Ηρακλής-Παναχαίκή 0-0
Αήττητος Σπάτων-Αιγινιακός 1-0 (40’ πεν. Λύρας)
Καραϊσκάκης-Κέρκυρα 1-1 (9’ Τζιώρας-93’ Πασάς)