ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Περί ευθύνης υπουργών

Άρθρα

Ο Ολυμπιακός Βόλου έκοψε την πίτα του

Αθλητισμός

Τιμήθηκε η Σκιάθος στην έκθεση BIT στο Μιλάνο

Τοπικά

Η ασταθής αγορά και οι σταθεροί νικητές

Χωρίς κατηγορία

Κλειστοί σήμερα οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί

Ελλάδα

Αθλητισμός

Με τον αέρα του… Κυπελλούχου ο Ολυμπιακός Βόλου κοντράρει εκτός έδρας τον Γ.Σ. Αλμυρού

Με τον αέρα του… Κυπελλούχου ΕΣΚΑΘ ο Ολυμπιακός Β. κοντράρει εκτός έδρας τον Γ.Σ. Αλμυρού για τον 1ο όμιλο της Α1. Επίσης σήμερα θα γίνουν και τα τοπικά ντέρμπι Ανάληψη-Ίωνας και Αγριά BC-ΑΕΒΔ, ενώ ο Γ.Σ. Βόλου παίζει στη Λάρισα με τον Κεραυνό.

Κλίμα ευφορίας επικρατεί στον Ολυμπιακό και όχι άδικα. Η ομάδα πραγματοποίησε τον πρώτο της χρονικά στόχο της φετινής χρονιάς, δηλαδή να κατακτήσει το Κύπελλο ΕΣΚΑΘ και μάλιστα με πολύ καλή απόδοση. Τώρα στρέφεται στον μεγάλο της στόχο, που είναι φυσικά το πρωτάθλημα.

Σήμερα στις 19.30 κοντράρει στο κλειστό γυμναστήριο του Αλμυρού τον τοπικό ΓΣΑ και φυσικά θέλει να πάρει μια ακόμη νίκη, έστω κι αν δύσκολα θα παίξει ο τραυματίας Γιώργος Παρασκευάς. Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου έμειναν με την πίκρα ότι έχασαν μέσα από τα χέρια τους την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, αλλά απέδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση.

Ο δεύτερος της βαθμολογίας Γ.Σ. Βόλου παίζει στη Λάρισα με τον Κεραυνό. Παρά την ήττα από τον Ολυμπιακό στον τελικό του κυπέλλου οι «μαυραετοί» αισθάνονται ικανοποιημένοι για την πορεία τους στον θεσμό και πλέον αφοσιώνονται στην Α1 ΕΣΚΑΘ.

Η 9η αγωνιστική περιλαμβάνει και δύο τοπικές «μονομαχίες». Ανάληψη-Ίωνας και Αγριά BC-ΑΕΒΔ αναμετρώνται σήμερα σε αγώνες που αναμένεται να έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Ανακοινώθηκαν από την ΕΣΚΑΘ οι διαιτητές και γραμματείες των αγώνων μπάσκετ του Σαββατοκύριακου. Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Α1 ΕΣΚΑΘ

1ος όμιλος

Σάββατο 13/1

ΕΑΚ Βόλου 17.00 Ανάληψη-Ίωνας, διαιτητές: Καρακατσούνης, Τσουμαχίδης, γραμματεία: Γκαλίδη, Βελετζάς, Σακελλαροπούλου.

Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος» 17.00 Αγριά BC-ΑΕΒΔ, διαιτητές: Μπουγλός Ι., Μπουγλός Π., γραμματεία: Μαριτσούδη, Πουργιανός, Πολύζος.

ΕΑΚ Λάρισας 17.00 Φοίβος-Σπάρτακος, διαιτητές:

Κλ. Αγ. Θωμά 19.00 Κεραυνός-Γ.Σ. Βόλου, διαιτητές: Γερακίνης, Λελούδας.

Κλ. Αλμυρού 19.30 Γ.Σ. Αλμυρού-Ολυμπιακός Β., διαιτητές: Παριανόπουλος, Δόλγυρας, γραμματεία: Πεγιούκα, Μαυρομιχάλης, Καροτσάκης.

Α2 ΕΣΚΑΘ

1ος όμιλος

Σάββατο 13/1

Κλ. Ν. Ιωνίας 17.00 Ελευθεριακός-Ιωλκία, διαιτητές: Τσάλας, Καγιόπουλος, γραμματεία: Μαρούσος, Πασιάς, Τσιργούλα.

Κλ. Φαρσάλων 17.00 Γ.Σ. Φαρσάλων Κ21-Κένταυρος Ζαγ., διαιτητές: Γεωργούδης, Κίσσας.

Κλ. Αλμυρού 17.00 Δήμητρα Ευξ.-Αιολικός, διαιτητές: Παριανόπουλος, Δόλγυρας, γραμματεία: Καροτσάκης, Πεγιούκα, Μαυρομιχάλης.

Κυριακή 14/1

Γηπ. Σκιάθου 12.00 Γ.Σ. Σκιάθου-Ακαδημία Σπορτ, διαιτητές: Ηλιόπουλος, Δημητρόπουλος, γραμματεία: Καροτσάκης.

Β’ ΕΣΚΑΘ

1ος όμιλος

Κυριακή 14/1

Κλ. Ν. Ιωνίας 12.00 Άδμητος Βελ.-Τιτάνες Αλμ., διαιτητές: Καλογερόπουλος, Λιάκου, γραμματεία: Μπάτζος, Πολύζος, Πεγιούκα.

Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος» 11.00 Ολυμπιακός-BC Volos, διαιτητές: Μπουγλός Ι. Μπουγλός Π., γραμματεία: Καραγεώργος, Θεοφανίδου, Ρωμηού.

Κλ. Σκοπέλου 13.30 ΑΟ Σκοπέλου-Αρμένιο, διαιτητές: Τσάλας, Κοντοστάθης, γραμματεία: Μαρούσος, Βενετσάνος.

Παίδες

1ος όμιλος

Σάββατο 13/1

ΕΑΚ Βόλου 09.00 Τιτάνες Αλμ.-Ανάληψη, διαιτητές: Σκοτεινιώτη, Παπαγιώτης, γραμματεία: Βενετσάνος, Σχοινάς, Γκαλίδη.

ΕΑΚ Βόλου 12.30 Ολυμπιακός Β.-Γ.Σ. Βόλου, διαιτητές: Σκοτεινιώτη, Ηλιόπουλος, γραμματεία: Μαρούσος, Βελετζάς.

Κλ. Ν. Ιωνίας 15.00 Νέοι Αθλητές Νίκης-Ολυμπιονίκης, διαιτητές: Τσάλας, Καγιόπουλος, γραμματεία: Μαρούσος, Μπάτζος, Βενετσάνος.

Κυριακή 14/1

Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος» 14.00 BC Volos-Αιολικός, διαιτητές: Δόλγυρας, Καραθάνος, γραμματεία: Ρωμηού, Καραγεώργος, Θεοφανίδου.

 

2ος όμιλος

Σάββατο 13/1

Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος» 11.00 Ίωνας-Αγριά BC, διαιτητές: Αγαγιώτου, Δημητρόπουλος, γραμματεία: Ρωμηού, Θεοφανίδου, Καραγεώργος.

Κυριακή 14/1

Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος» 16.00 Γ.Σ. Βόλου Β’ ομάδα-Ν.Α. Νίκης Β’ ομάδα, διαιτητές: Μπουγλός Ι. Μπουγλός Π., γραμματεία: Μαριτσούδη, Μαντούδης, Χατζητρακόσιας.

Κλ. Ν. Ιωνίας 19.00 Αιολικός Β’ ομάδα-Δημητριάς Β’ ομάδα, διαιτητές: Καγιόπουλος, Καραθάνος, Μαριτσούδη, Τσιργούλα, Μαντούδης.

 

Κορασίδες

1ος όμιλος

Σάββατο 13/1

ΕΑΚ Βόλου 11.00 Ανάληψη-Ολυμπιακός Β., διαιτητές: Σκοτεινιώτη, Παπαγιώτης, γραμματεία: Σχοινάς, Γκαλίδη, Βενετσάνος.

Κυριακή 14/1

ΕΑΚ Βόλου 09.30 BC Volos-Νίκη, διαιτητές: Αγαγιώτου, Κοντοστάθης, γραμματεία: Γούλα, Σακελλαροπούλου, Τσιργούλα.

Κλ. Ν. Ιωνίας 14.00 Ιωνικός Μαγν.-Γ.Σ. Βόλου, διαιτητές: Παπαγιώτης, Τσάλας, γραμματεία: Γούλα, Χατζητρακόσιας, Μαυρομιχάλης.

 

Έφηβοι

Κυριακή 14/1

Κλ. Ν. Ιωνίας 10.00 Α.Σ. Δημητριάς-Γ.Σ. Αλμυρού, διαιτητές: Καλογερόπουλος, Λιάκου, γραμματεία: Σχοινάς, Πεγιούκα, Πολύζος.

ΕΑΚ Βόλου 15.00 Ολυμπιακός Β.-Αιολικός, διαιτητές: Σταματόπουλος, Αγαγιώτου, γραμματεία: Χατζητρακόσιας, Πολύζος, Γούλα.

Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος» 10.00 Γ.Σ. Βόλου-Νίκη, διαιτητές: Καγιόπουλος, Καραθάνος, γραμματεία: Θεοφανίδου, Ρωμηού, Καραγεώργος.

 

Εθνικά πρωταθλήματα

Κυριακή 14/1

ΕΑΚ Βόλου 12.00 Ολυμπιακός-Πρωτέας Βούλας (Α1 γυναικών), διαιτητές: Μελανίδης, Χατζηχαρίσης, γραμματεία: Τσιργούλα, Μαυρομιχάλης, Σακελλαροπούλου, κομισάριος: Τσιργούλας.

Κλ. Ν. Ιωνίας 17.00 Νίκη-Πρωτέας Γρεβ. (Γ’ ανδρών), διαιτητές: Λουλουδιάδης, Αγραφιώτης, γραμματεία: Γκαλίδη, Μαριτσούδη, Βελεντζάς, κομισάριος: Στ. Μόρφης.

Προηγούμενο ΆρθροΕπόμενο Άρθρο

Μοιραστείτε το