Το τελικό σκορ αδικεί τον Ολυμπιακό που έχασε 86-62 από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Το τελικό σκορ της ήττας του Ολυμπιακού Βόλου δεν αποτυπώνει την εικόνα του χθεσινού αγώνα στα Γιάννενα καθώς η βολιώτικη ομάδα ήταν μόλις στο -2 όταν ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Όμως ένα κακό τελευταίο διάστημα έφερε την ήττα με σκορ 86-62 από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων -που διεκδικεί την άνοδο- στη 17η στροφή του πρωταθλήματος στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής Ανδρών, με πολλά παράπονα για τη διαιτησία από πλευράς Βολιωτών…
Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη ξεκίνησε αρκετά καλά και μάλιστα έκλεισε την α’ περίοδο προηγούμενη με ένα καλάθι, 14-16. Ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ αλλά δέχθηκε σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο του α’ ημιχρόνου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε με διψήφια διαφορά στα αποδυτήρια, 44-34.
Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πλησιάσουν κι αυτό διότι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα που γύρισε σε ζώνη, παρά το γεγονός ότι ο Δημήτρης Μπόγδανος χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου. Περιόρισαν τα ατού του ΑΓΣ Ιωαννίνων και έτσι στο 30′ το σκορ διαμορφώθηκε 58-56.

Τίποτα δεν προμήνυε τη συνέχεια καθώς ο Ολυμπιακός σημείωσε μόνο 6 πόντους στο τελευταίο και καθοριστικό κομμάτι της αναμέτρησης, ενώ δέχθηκε 28. Προηγήθηκε 58-59, ωστόσο ακολούθησαν διαφορετικά σφυρίγματα από τους διαιτητές, δηλαδή δόθηκαν πολλά φάουλ στην άμυνα των «ερυθρολεύκων», ενώ στο άλλο μέρος του παρκέ, άφησαν όλες τις επαφές, όπως ισχυρίστηκαν οι άνθρωποι του Ολυμπιακού. Όταν η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους δέκα, ο ΑΓΣ Ιωαννίνων «καθάρισε» το ματς ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ.
Δεκάλεπτα: 14-16, 44-34, 58-56, 86-62.
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Καννής 5 (1), Ζαμπέτης 18 (2), Σαχπαχίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου, Πουρνάρας 5, Xρύσης 24 (1), Mάκης 4, Παπανικολάου 2, Θυμνιός 14, Φίλιος 8 (2), Θώδης 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Στύλας 11 (3), Ίλτσογλου 7 (1), Μπόγδανος 13, Κωστούλας 15, Μπουσκολίτης 3 (1), Σκαμάγκας 9, Αναστασόπουλος, Χαρχαρής 2, Λουλούδης 2.

13. Νικόπολη (1023-1296) 18
* ΑΟΚ Βέροιας, Ίκαροι, Δόξα και Πρωτέας Γρεβ. έχουν κάνει ρεπό στον β’ γύρο.

Ολυμπιακός-Πυλαία 35-84 στις γυναίκες
Η γυναικεία ομάδα ηττήθηκε στο Βόλο με σκορ 35-84 από την ΑΕ Πυλαίας -που είναι στη 2η θέση- στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών. Ωστόσο, από τη χθεσινή προσπάθεια κρατάει το πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, ένα από τα καλύτερα στη σεζόν και την καλή εμφάνιση της 15χρονης Κανελλοπούλου που ήταν ξανά πρώτη σκόρερ.
Δεκάλεπτα: 4-26, 27-44, 31-65, 35-84
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δέρβος): Τσουκαλά, Γκρίνια, Τζανετοπούλου, Κανελλοπούλου 15 (1), Λιόλιου, Τεβετζίδου 4, Παρασχάκη 4, Αρτεμισίου 6 (1), Σιουμουρέκη, Κωστοπούλου, Ντόβα 6.
ΠΥΛΑΙΑ (Λίτσου): Σταμπή 10 (1), Αρσένογλου 9, Κατσαμούρη 18, Τσαμπούρη 6 (2), Καραμπατζάκη 18, Παπαρδέλα 2, Ε. Τσιανάκα 2, Φλώρου 11, Λούμπη, Α. Τσιανάκα 6.
Αποτελέσματα: Άρης-Μαντουλίδης 50-38, Παναθλητικός-Πιερικός/Αρχέλαος 78-47, Πανσερραϊκός-Ν. Ρύσιο 45-55, Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΑΣ Γιάννινα 46-58, Τιτάνες Δράμας-Ολύμπια 51-53, Ολυμπιακός Β.-Πυλαία 35-84.
Βαθμολογία (15η αγωνιστική): Παναθλητικός 30, Πυλαία 28, ΠΑΣ Γιάννινα 26, Ν. Ρύσιο 26, Άρης 24, Απόλλων Καλαμαριάς 23, Μαντουλίδης 22, Πανσερραϊκός 20, Πιερικός/Αρχέλαος 19, Ολύμπια 19, Τιτάνες 18, Ολυμπιακός Β. 15.
Επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 3/3): ΠΑΣ Γιάννινα-Τιτάνες, Ν. Ρύσιο-Καλαμαριά, Πιερικός/Αρχέλαος-Πανσερραϊκός, Μαντουλίδης-Παναθλητικός, Ολύμπια Λ.-Ολυμπιακός Β., Πυλαία-Άρης.