Το πάθημα δεν έγινε μάθημα στη Νίκη Βόλου

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα για τη Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» ήταν νωθροί και γνώρισαν νέα εντός έδρας ήττα και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο όπως με το Αιγάλεω, δηλαδή με γκολ στα τελευταία λεπτά στη μοναδική φάση του αντιπάλου στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που προβληματίζει.

Δεν έβαλε μυαλό η Νίκη και μοιραία γνώρισε δεύτερη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Το παράδοξο είναι ότι έχασε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όπως και στην πρεμιέρα.

Ενώ είχε τον έλεγχο του ματς και δεν έδειχνε να απειλείται καθόλου, όλοι πίστευαν ότι θα εντείνει την προσπάθεια στο τέλος για να πάρει το «τρίποντο». Κι αν ακόμη δεν τα κατάφερνε, τουλάχιστον θα έπαιρνε έναν βαθμό. Στο τέλος όμως δεν πήρε ούτε την ισοπαλία, αφού δέχθηκε γκολ πάλι στα τελευταία λεπτά και πάλι στη μοναδική τελική του αντιπάλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Ένα ακόμη κοινό στοιχείο με τον αγώνα εναντίον του Αιγάλεω ήταν και το ότι ο αντίπαλος προπονητής «έβγαζε λαγούς από το καπέλο». Στην 1η αγωνιστική ο Θωμάς Γράφας έβαλε τον Μπουρλάκη, που πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τώρα ήταν η σειρά του Βαγγέλη Χαντέ να κάνει τρεις αλλαγές που όλες είχαν ενεργή συμμετοχή στην έκβαση της αναμέτρησης. Το γκολ πέτυχε ο Χατζησάββας αξιοποιώντας την εκτέλεση κόρνερ του Παπουτσογιαννόπουλου στο 86’, ενώ η τέταρτη αλλαγή ήταν ο Τάσος Καντούτσης. Ο πρώην παίκτης της Νίκης έδρασε ως σωτήρας για το συγκρότημα της Ρόδου, αφού ήταν εκείνος που με ανάποδο «ψαλίδι» απέκρουσε πάνω στη γραμμή το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Κρουθ στο 93’ κρατώντας το πολύτιμο «διπλό» για την ομάδα του.

Από την άλλη πλευρά οι «κυανόλευκοι» ό,τι καλό είχαν να επιδείξουν ήταν στην αρχή των δύο ημιχρόνων. Και τις δύο φορές μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν τέσσερις καλές ευκαιρίες. Αν είχαν αξιοποιήσει έστω μία από αυτές, το αποτέλεσμα ίσως ήταν διαφορετικό. Δεν τα κατάφεραν όμως και στη συνέχεια ο Ιάλυσος ήταν εκείνος που πλησίασε στο 0-1. Όλα αυτά βέβαια στο πρώτο μέρος, γιατί στην επανάληψη δεν έκανε ούτε… επίθεση μέχρι το 86’, όταν για πρώτη φορά πέρασε το κέντρο σκοράροντας.

Ο Στάικος Βεργέτης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο προπονητή επιφυλάσσοντας αρκετές εκπλήξεις. Αρχικά παρέταξε σύστημα 3-5-2 με τον Λούκας Μπόσιο να κάνει το επίσημο ντεμπούτο του και τον Γιώργο Τζοβάρα σε ρόλο αριστερού μπακ-χαφ. Ο Βολιώτης ποδοσφαιριστής ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων αποτελώντας μόνιμο κίνδυνο για την άμυνα των φιλοξενουμένων στα πρώτα λεπτά, αλλά στο 51’ τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Την παρουσία του Τζοβάρα στο αρχικό σχήμα μάλλον δεν τη περίμενε ο κ. Χαντές, ο οποίος όμως στη συνέχεια φρόντισε να καλύψει το κενό που υπήρχε στη δεξιά πτέρυγα της ομάδας του.  Έτσι ο Ιάλυσος αμύνθηκε σωστά και από το 48’ και μετά πέρασε ήρεμο απόγευμα μέχρι τις καθυστερήσεις.

Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο η Νίκη θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει αφού τόσο στο 91’ ο Γκονζάλες, όσο και στο 93’ ο Κρουθ δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να δώσουν έστω τον πόντο της ισοπαλίας.

Έτσι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι εντός έδρας η βολιώτικη ομάδα χάνει από αντίπαλο που ήταν… ακίνδυνος. Το γεγονός αυτό σίγουρα θα πρέπει να προβληματίσει την τεχνική ηγεσία και τους ποδοσφαιριστές, που οφείλουν να ανασυνταχθούν έγκαιρα.

Χαντές: Τεράστιο αποτέλεσμα λίγο μετά το Αιγάλεω

Απόλυτα ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο προπονητής του Ιάλυσου Βαγγέλης Χαντές μετά από το δεύτερο διαδοχικό «διπλό» κόντρα στη Νίκη με 0-1. Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Για εμάς είναι ένα τεράστιο αποτέλεσμα και βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά. Είναι ακόμα μεγαλύτερο από αυτό της Τετάρτης γιατί έρχεται λίγες μέρες μετά σε μια ακόμα πολύ δύσκολη έδρα. Αποδείξαμε πως το αποτέλεσμα της Τετάρτης δεν είναι πυροτέχνημα και ότι μπορούμε να σταθούμε επάξια στην κατηγορία, αν έχουμε διάρκεια στο παιχνίδι μας.

Έχουμε πει από την αρχή της σεζόν πως η διάρκεια στην απόδοση μας είναι αυτή που θα κάνει την διαφορά σε ένα πολύ απαιτητικό πρωτάθλημα όπως είναι αυτό της Φούτμπολ Λιγκ. Κλείνουμε μια εβδομάδα με τρία παιχνίδια πολύ δύσκολα, με δύο εξίσου δύσκολα ταξίδια με θετικό πρόσημο.

Τώρα πρέπει να ηρεμήσουμε, να δούμε τα προβλήματα μας και να εστιάσουμε στο επόμενο ματς με την Σαντορίνη. Ένα ματς που για εμάς είναι κομβικής σημασίας για να δώσουμε αξία στα δύο «διπλά» που κάναμε σε Αιγάλεω και Βόλο».

Όσον αφορά στον τραυματισμό του Βαγγέλη Ρεκλείτη, ο προπονητής του Ιάλυσου ανέφερε: «Του γύρισε το γόνατο σε μια ανύποπτη φάση. Πλέον πρέπει να περιμένουμε να γυρίσουμε στην Ρόδο και να υποβληθεί σε μαγνητική για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς. Ευχόμαστε να μην είναι κάτι σοβαρό και να τον έχουμε μαζί μας στα επόμενα ματς».