Το όνειρο… θάφτηκε στην Ηγουμενίτσα – Η Νίκη ηττήθηκε 2-0 από τον Θεσπρωτό και έχασε την άνοδο

Η άνοδος έμεινε… όνειρο για τη Νίκη. Η βολιώτικη ομάδα έχασε και στο δεύτερο μπαράζ με 2-0 από τον Θεσπρωτό που πήρε το εισιτήριο για τη Φούτμπολ Λιγκ. Δυναμική η παρουσία των φίλων των «κυανολεύκων» στην Ηγουμενίτσα αλλά έφυγαν πάλι πικραμένοι από το γήπεδο. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο Μπίκας (43’ και 86’).
Ο Ράτκο Ντόστανιτς έκανε την έκπληξη ξεκινώντας τον Μετούσι αντί του Παπαδήμα στο δεξί άκρο της άμυνας. Έτσι λοιπόν τερματοφύλακας ήταν ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Μετούσι, Καντούτση, Καρτσαμπά και Θ. Παπαδόπουλο. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Τσεμπερίδης και Ρόβας, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κέρι (δεξιά) και Δεμηρτζόγλου (αριστερά), με τον Μέτσε «δεκάρι» και τον Μαντζίρη επιθετική αιχμή.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Δημήτρης Μουρούτης. Τερματοφύλακας ήταν ο Κωνσταντάκος και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Ε. Κωνσταντίνου (δεξιά), Πανταζής (αριστερά), Νόνης και Σταυρίδης (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κασαρατέ, Μπίκας (στον άξονα), Γώγος και Β. Κωνσταντίνου (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Ευθυμίου κινούταν λίγο πιο πίσω από τον Πόζογλου, που ήταν ο βασικός προωθημένος.

Ο Μπίκας με σουτ ανοίγει το σκορ στην Ηγουμενίτσα (φωτό theball.gr)

Δέχθηκε γκολ κόντρα στη ροή του ματς η Νίκη

Ξέροντας ότι κάθε δευτερόλεπτο που κυλά είναι εις βάρος της, η Νίκη μπήκε με περισσότερη ορμή στον αγωνιστικό χώρο. Πριν προλάβει να συμπληρωθεί το 3ο λεπτό ο Κέρι βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα αντιπάλου. Αμέσως μετά ακολούθησε μια μικρή σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών με τον κ. Αγγελάκη να παρεμβαίνει με καθυστέρηση. Τελικά η απόφαση του Θεσσαλονικιού ρέφερι ήταν έμμεσο φάουλ, κάτι που προκάλεσε απορία, αφού ή θα έπρεπε να καταλογίσει πέναλτι ή να αφήσει το παιχνίδι να εξελιχθεί.
Την εκτέλεση του έμμεσου ανέλαβε δύο λεπτά αργότερα ο Δεμηρτζόγλου που «πάτησε» για τον Κέρι. Εκείνος έκανε το πλασέ, με τον Νόνη να αποκρούει με το κεφάλι σε κόρνερ κι ενώ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία.

Η πρώτη επίσκεψη του Θεσπρωτού στα καρέ των φιλοξενουμένων ήταν στο 16’. Ο Πόζογλου εκτέλεσε φάουλ και ο Β. Κωνσταντίνου δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, παρότι πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους.
Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς ήταν ανώτερη και στο 21’ κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το εκτέλεσε ο σπεσιαλίστας Κέρι, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από το αριστερό δοκάρι.
Στο 23’ ο Δεμηρτζόγλου πραγματοποίησε επέλαση από τα αριστερά και γύρισε για τον Μέτσε που σούταρε αμέσως. Ωστόσο η μπάλα σταμάτησε σε σώμα αμυνομένου που βρισκόταν μπροστά στην εστία.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους παίκτες του Δημήτρη Μουρούτη σημειώθηκε στο 26’. Ο Πόζογλου σούταρε από μακριά και η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.
Στο 33’ ο Θ. Παπαδόπουλος έβγαλε τη σέντρα και για λίγο δεν μπόρεσε να πιάσει κεφαλιά ο Μέτσε από πλεονεκτική θέση. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του νεαρού μέσου, καθώς στο 37’ τραυματίστηκε στο χέρι και αντικαταστάθηκε δύο λεπτά αργότερα από τον Ιορδανίδη.
Ωστόσο η κακοδαιμονία δεν είχε ακόμη τελειώσει για τη Νίκη. Κι αυτό γιατί στο 43ο λεπτό ο Θεσπρωτός, στη δεύτερη φορά που πάτησε την αντίπαλη περιοχή, ευτύχησε να σκοράρει και μάλιστα από το πουθενά.

Ήταν μια ανύποπτη στιγμή όταν οι γηπεδούχοι απομάκρυναν μετά από εκτέλεση κόρνερ στην περιοχή της. Η μπάλα έφτασε στον Μετούσι, ο οποίος είχε την επιλογή του Αποστολίδη. Εκείνος, όμως, πανικοβλήθηκε χωρίς λόγο και πήγε να διώξει κλωτσώντας αέρα. Ο Πόζογλου με την πονηριά του κέρδισε την μπάλα και έβγαλε αντεπίθεση για την ομάδα του. Οι συμπαίκτες του κέρδισαν δύο κόντρες, με την μπάλα να φτάνει στον Γώγο που τροφοδότησε τον Μπίκα, ο οποίος με σουτ πάνω στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αποστολίδη γράφοντας το 1-0.

Οι πανηγυρισμοί που ακολούθησαν ήταν έντονη, ενώ σημειώθηκε και ένταση με τον Σουλιώτη, ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο των αναπληρωματικών, να πετά ένα μπουκάλι. Η ενέργειά του αυτή δεν πέρασε απαρατήρητη από τον κ. Αγγελάκη που τον απέβαλε, αλλά αυτό δεν χάλασε την αριθμητική ισορροπία των δύο «μονομάχων» στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από καθυστέρηση έξι λεπτών το ματς ξανάρχισε και η Νίκη έχασε δύο καλές ευκαιρίες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Ήταν το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους όταν ο Ιορδανίδης σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο. Μετά επανήλθε στην κατοχή του ίδιου παίκτη, που εξαπέλυσε νέο δυνατό σουτ, που πέρασε χιλιοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Δεμηρτζόγλου προσπαθεί να αποφύγει τον Ε. Κωνσταντίνου

Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο β’ οι «κυανόλευκοι»

Μετά την αρνητική τροπή που πήρε το ματς η Νίκη έπρεπε να ρισκάρει. Ο Ράτκο Ντόστανιτς αντικατέστησε τον Μετούσι με τον Ντινιωτάκη κάνοντας πιο επιθετικό το σχήμα.
Πράγματι το βολιώτικο συγκρότημα «φλέρταρε» με το γκολ στο 54’. Ο Ντινιωτάκης «έβγαλε» σέντρα, με τον Μαντζίρη να πιάνει κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από τα γκολπόστ.
Η ομάδα της Ηγουμενίτσας απάντησε στις ευκαιρίες στο επόμενο λεπτό. Ο Πόζογλου κέρδισε την κεφαλιά, την οποία όμως εξουδετέρωσε ο Αποστολίδης.

Στο 58’ ο Ρόβας έπεσε στο έδαφος και φάνηκε να μην μπορεί να συνεχίσει. Έτσι στη θέση του πέρασε ο Βουκομάνοβιτς με τη Νίκη να παίζει πλέον φουλ επίθεση. Στην αντίπερα όχθη οι παίκτες του Βασίλη Μουρούτη έκαναν το παν για να «ροκανίσουν» τον χρόνο.

Διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Νίκη στο 63’. Αρχικά ο Βουκομάνοβιτς κέρδισε στο σπριντ τους αντιπάλους τους, αλλά το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Κωνσταντάκο σε κόρνερ. Εκτελεστής ο Κέρι, με τον Καρτσαμπά να κερδίζει την κεφαλιά και τον Τσεμπερίδη να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά με προβολή.

Οι δύο αναγκαστικές αλλαγές στη μεσαία γραμμή δεν βοήθησε τη βολιώτικη ομάδα, που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα. Αυτό ωφελούσε τον Θεσπρωτό που βγήκε δύο φορές στην κόντρα, αλλά πρώτα στο 66’ ο Πόζογλου κλείστηκε από τον Καρτσαμπά και ο Αποστολίδης «καθάρισε» τη φάση, ενώ στο επόμενο λεπτό σουτ του Β. Κωνσταντίνου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 72’ ήταν η σειρά της Νίκης να απειλήσει. Ο Κέρι εκτέλεσε κόρνερ αλλά η κεφαλιά του Καντούτση πέρασε πάνω από την εστία.

Τεράστια ευκαιρία απώλεσαν οι παίκτες του Ράτκο Ντόστανιτς στο 75’ Ο Μαντζίρης πλαγιοκόπησε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από τα δεξιά και γύρισε για τον Ιορδανίδη, ο οποίος αν και είχε «φάτσα» στην εστία έστειλε την μπάλα να «γλύψει» το δεξί δοκάρι (άουτ).

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση μαζικά στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν και το πλήρωσαν στο 86’. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση τέσσερις με… έναν. Ο Φούντζουλας πλάσαρε, ο Αποστολίδης απέκρουσε, αλλά ο παίκτης του Θεσπρωτού πρόλαβε την μπάλα πριν καταλήξει κόρνερ και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπίκα, που σε κενή εστία σφράγισε τη νίκη και την άνοδο για την ομάδα του (2-0).

Τα πάντα είχαν κριθεί και η απογοήτευση ήταν τόσο έκδηλη, που φάνηκε και στη φάση του 93’. Ο Ντινιωτάκης πραγματοποίησε σέντρα και ο Κέρι εντελώς ανενόχλητος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα γκολπόστ.

Έτσι το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα που έδωσε το έναυσμα στους παίκτες του Θεσπρωτού να γιορτάσουν την άνοδο μαζί με τον κόσμο. Στον αντίποδα με σκυμμένο κεφάλι έφυγαν από το γήπεδο οι παίκτες της Νίκης σκορπώντας την απογοήτευση στους περίπου 250 φίλους της που έδωσαν βροντερό «παρών» χθες στην Ηγουμενίτσα, αλλά πάλι δεν χαμογέλασαν.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Νταβέλας (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Κασαρατέ, Γκόλιας – Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Βουκομάνοβιτς
Κόκκινη: 44’ Σουλιώτης (από τον πάγκο)
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Ε. Κωνσταντίνου, Πανταζής, Νόνης, Σταυρίδης, Κασαρατέ, Β. Κωνσταντίνου (89’ Μπέρτσος), Γώγος (76’ Φούντζουλας), Ευθυμίου (85’ Μήτσελος), Μπίκας, Πόζογλου (88’ Γκόλιας).
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Μετούσι (46’ Ντινιωτάκης), Θ. Παπαδόπουλος, Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Τσεμπερίδης (78’ Τσιώλης), Ρόβας (58’ λ.τρ. Βουκομάνοβιτς), Κέρι, Δεμηρτζόγλου, Μέτσε (39’ λ.τρ. Ιορδανίδης), Μαντζίρης.