Το αήττητο σερί του ΓΣ Αλμυρού σταμάτησε στα Τρίκαλα

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Θύτης ήταν ο ΑΟ Τρίκαλα, ο οποίος επιβλήθηκε με 79-72.

Οι «κυανόλευκοι» πλήρωσαν τη φτωχή συγκομιδή στην επίθεση. Ειδικότερα στην πρώτη περίοδο σημείωσαν μόλις 12 πόντους και 28 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης και πράγματι πλησίασε σε 71-69, Ωστόσο στην κρίσιμη στιγμή ο Σούλκο «εκτέλεσε» δις από τα 6.75μ. και ουσιαστικά χάρισε το ροζ φύλλο στον ΑΟ Τρίκαλα με 79-72.

Δεκάλεπτα: 18-12, 35-28, 60-52, 79-72

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπαδημητρίου): Φρυδάς 16 (1), Τσιτσάνης, Λεπενιώτης 15 (1), Γκαντιάς 5 (1), Αργύρης Κ. 10 (1), Σούλκο 22 (2), Ευαγγελακόπουλος, Αργύρης Σ. 3 (1), Τζιάννης 5 (1), Μοσόρας 3 (1),Τζοέλ, Μπαρμπούτης.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 6 (2), Μυλωνάς, Πελεκάνος 19 (1), Μασούρας, Κανατούλας, Παπούλιας,15 (2), Γώγουλας, Βαλαμούτης 3 (1), Πολίτης 24 (4), Τάσσος 4.