Την ύστατη ώρα απέφυγε την ήττα ο Ολυμπιακός στο επεισοδιακό ντέρμπι με τη Νίκη στη Νεάπολη

Την ύστατη ώρα, πριν ο διαιτητής Λάμπρου σφυρίξει τη λήξη του ντέρμπι, ο Αντώνης Τσιάρας με κεφαλιά έστειλε στο 93’ τη μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 1-1 τη Νίκη στη Νεάπολη, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.
Βέβαια, αν κρίνουμε από τα όσα συνέβησαν στις κερκίδες του σταδίου της Νεάπολης, από τους οπαδούς των δύο ομάδων, το αγωνιστικό κομμάτι του ντέρμπι περνά σε δεύτερη μοίρα. Παρά την απαγόρευση παρουσίας οπαδών της Νίκης στο ντέρμπι, στο βόρειο πέταλο βρέθηκε μικρή μερίδα οπαδών της Νίκης, με τον Ολυμπιακό να ρίχνει τις ευθύνες στην αστυνομία, για το πως αυτοί οι οπαδοί βρέθηκαν μέσα στο γήπεδο, τη στιγμή που οι προσκλήσεις που δόθηκαν από την ΠΑΕ ήταν ονομαστικές. Οι αντεγκλήσεις συνεχίστηκαν σε όλη τη διάρκεια το παιχνιδιού και τα επεισόδια συνεχίστηκαν και μετά το τέλος του αγώνα, με δεκάδες αντικείμενα να εκτοξεύονται εκατέρωθεν.

Τόσο ο Στάικος Βεργέτης, όσο και ο Λεωνίδας Βόκολος, στην αρχή των δηλώσεών τους καυτηρίασαν αυτή την αντιπαλότητα που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες, η οποία, δυστυχώς, μεγαλώνει τα τελευταία χρόνια και είναι λυπηρό αυτό να συνεχίζεται από τη νέα γενιά. Οι δύο προπονητές, αν και δεν είναι Βολιώτες, εξέφρασαν τον προβληματισμό τους, κάνοντας έκκληση να σταματήσει αυτή η αντιπαλότητα, η οποία δεν οδηγεί πουθενά.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, από ένα ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα Γιδόπουλου, ο οποίος έχασε τη μπάλα και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Μπαταγίνι μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα στο 8’ ο Ροχάνο για να κάνει το 0-1. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, οι παίκτες της Νίκης παίζοντας με πάθος, δεν επέτρεπαν στους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Αποστολίδη. Το παιχνίδι είχε πολλά φάουλ, δεν είχε ρυθμό και φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το θέαμα να είναι μέτριο.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έπαιξε με μεγαλύτερο πάθος, αν και η Νίκη είχε ένα διάστημα στο οποίο θα μπορούσε να είχε πετύχει δεύτερο τέρμα και να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» στα τελευταία 20 λεπτά ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν μέτρα στο γήπεδο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο ματς στο 93’ με κεφαλιά του Αντώνη Τσιάρα, ύστερα από σέντρα του Ιμπάν Ράντι.
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Στο 81’ ο Ροχάνο είδε απευθείας κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε, ενώ στο 89’ ο Κουτσιανικούλης αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα για «θέατρο» και αποβλήθηκε και αυτός από το ντέρμπι.
Ο Ολυμπιακός έχασε στο 40’ τον Νίκο Μπουτζίκο, ο οποίος υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Νίκος Μπουτζίκος για αρκετές μέρες θα απέχει των προπονήσεων μέχρις ότου γίνει απόλυτα καλά.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, (40’ λ.τρ. Βασιλούδης) Φαζός, Τσιάρας, Κόλα (46’ Ρόκας), Ράντι, Κουτσιανικούλης, Κέρι, Σκοπελίτης (75’ Παπαϊωάννου), Τσίτας.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Κάρδαρης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης (63’ λ.τρ. Τσιμπούκας), Μπαλάφας, Ντομίνγκεθ, Μπαταγίνι (70’ Τσιμπούκας), Κρουθ, Γκαρσία (84’ Βοσνιάδης), Ροχάνο.

Τσιάρας: Μας επηρέασε το γρήγορο γκολ
Ο Αντώνης Τσιάρας εκπροσώπησε τους παίκτες του Ολυμπιακού στη συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε του ντέρμπι. Ο έμπειρος μέσος στις δηλώσεις του τόνισε τα εξής: «Όσον αφορά το εξωαγωνιστικό κομμάτι, θα ήθελα και εγώ να καταδικάσω από την πλευρά μου τα επεισόδια που έγιναν και συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση των δύο προπονητών. Όσον αφορά το παιχνίδι, μας επηρέασε το γκολ που δεχθήκαμε πολύ νωρίς. Είμαστε φέτος πολύ άτυχοι, γιατί δεχόμαστε γκολ από ατομικά λάθη. Ειδικά σ’ ένα ντέρμπι ένα τέτοιο γκολ σε επηρεάζει. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα, ισορροπήσαμε το παιχνίδι και πιστέψαμε ότι μπορούμε να πάρουμε κάτι καλό από το ματς. Γι’ αυτό και ήρθε το γκολ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού. Έπαιζαν δύο από τις καλύτερες ομάδες στην κατηγορία και εύχομαι όλη η Ελλάδα να ευχαριστήθηκε αυτό το παιχνίδι. Όσον αφορά την ομάδα μου, συνεχίζουμε, θα παίξουμε τα πέντε εναπομείναντα παιχνίδια με στόχο να τερματίσουμε όσο το δυνατόν ψηλότερα στη βαθμολογία».
Για το γεγονός ότι στα δύο τελευταία παιχνίδια έδρας ο Ολυμπιακός σκόραρε στις καθυστερήσεις και πήρε βαθμούς: «Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πίστη μέχρι το τελευταίο λεπτό και θέληση από όλα τα παιδιά ότι δεν αφήνουμε τίποτα στην τύχη. Παίζει ρόλο και ο κόσμος και η έδρα. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον κόσμο για τη στήριξή του μέχρι το τελευταίο λεπτό. Παρότι χάναμε σ’ ένα ντέρμπι, δεν γιούχαρε, αλλά μας στήριξε. Αυτό έπαιξε πάρα πολύ σημαντικό ρόλο, έτσι ώστε να ισοφαρίσουμε το παιχνίδι.
Για τις μεταπτώσεις που έχει η ομάδα από παιχνίδι σε παιχνίδι: «Στο παιχνίδι με τον Ιάλυσο παρατάχθηκαν με πάρα πολλές απουσίες. Δεν μπορέσαμε να βρούμε συνοχή σε καμία περίπτωση και γι’ αυτό η ομάδα υπέστη βαριά ήττα. Είναι κάτι που προβληματίζει και εμάς και πρέπει να βρούμε λύση, έστω και στα τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος».
Για το ότι έφυγαν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο με τον τερματοφύλακα της Νίκης Μανώλη Αποστολίδη: «Το παιχνίδι 90 λεπτά είναι ένα ντέρμπι, μία «μάχη» μέσα στο γήπεδο. Με τον τερματοφύλακα της Νίκης είμαστε πάρα πολύ καλοί φίλοι. Ήμασταν συμπαίκτες στα Τρίκαλα και έχουμε μία εξαιρετική σχέση. Γι’ αυτό μετά το παιχνίδι αγκαλιαστήκαμε, όπως πρέπει να γίνεται και στον κόσμο και σε όλους. Είμαστε για 90 λεπτά αντίπαλοι και μετά θα πρέπει να φεύγουμε, ως φίλοι, μαζί από το γήπεδο».
Για τη θέση του στόπερ που χρησιμοποιείται στα τελευταία παιχνίδια: «Η θέση του αμυντικού χαφ είναι αυτή που έπαιζα τόσο χρόνια και την ξέρω καλύτερα, πιστεύω. Από εκεί και πέρα θα παίξω, όπου με χρειαστεί η ομάδα και ο προπονητής και θα δίνω το 100% του εαυτού μου. Θεωρώ ότι προσπαθώ και ανταποκρίνομαι καλά. Σε όποια θέση κι αν παίζω θα να δίνω και την ψυχή μου για την ομάδα».

«Δεν θα περάσουν ούτε καν έξω από το γήπεδο»
Ανακοίνωση μέσω της οποίας καταδικάζει τη συμπεριφορά μερίδας φιλάθλων στο προχθεσινό ντέρμπι, εξέδωσε η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου. Η ανακοίνωση έχει ως εξής: «Η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου μετά την απαράδεκτη συμπεριφορά μερίδας φιλάθλων της ξεκαθαρίζει πως δεν έχει κανένας το δικαίωμα με συμπεριφορές, όπως οι προχθεσινές στον αγώνα με τη Νίκη Βόλου, να αμαυρώνει την ιστορία, τη διαδρομή και το ήθος του συλλόγου.
Αυτές τις συμπεριφορές σε καμία περίπτωση δεν υιοθετεί η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου και είμαστε κάθετα αντίθετοι. Ευτυχώς, πρόκειται για μια μικρή μερίδα φιλάθλων που καμία σχέση δεν φέρουν με τους υγιείς φιλάθλους τους οποίους για ακόμα μια φορά τους ευχαριστούμε, για την αγάπη τους και την στήριξη στην ομάδα.
Αναφέρουμε για ακόμα μια φορά, ότι αυτούς τους απαράδεκτους, που αντί να προασπίσουν το καλό της ομάδας έκαναν ότι μπορούσαν για να έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα και η ομάδα να κινδυνεύει με βαρύ χρηματικό πρόστιμο (ευτυχώς είναι λίγοι και τους γνωρίζουμε), δεν τους θέλουμε στο γήπεδο. Και να είναι σίγουροι πως θα φροντίσουμε να μην περάσουν ούτε καν έξω από το γήπεδο».