Αθλητισμός

Τιμήθηκαν οι Βολιώτες αθλητές που διακρίθηκαν το 2018 (photos) 

Με πολύ μεγάλη συμμετοχή πραγματοποιήθηκε η γιορτή του ερασιτεχνικού αθλητισμού πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο της Ν. Ιωνίας. Ο Δήμος Βόλου βράβευσε τους αθλητές των συλλόγων της εμβέλειάς του, οι οποίοι διακρίθηκαν τη χρονιά που μας πέρασε, με τον κόσμο να τους ανταμείβει με το χειροκρότημά του.
Η αίθουσα του θεάτρου του Πολιτιστικού Κέντρου στη Ν. Ιωνία γέμισε ασφυκτικά από κόσμο. Παρόντες ήταν οι αθλητές, οι γονείς και οι προπονητές που τους καμάρωναν με υπερηφάνεια, καθώς και εκπρόσωποι των τοπικών αρχών. Ο Αχ. Μπέος υποσχέθηκε ότι θα διατεθούν 1.800.000 ευρώ από χρήματα των δημοτών αλλά και από άλλες πηγές, προκειμένου να ανακαινιστεί το ΕΑΚ Βόλου.
Ασφαλώς οι μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι αθλητές που διακρίθηκαν μέσα στο 2018. Πιο αναλυτικά οι βραβευθέντες, που αποθεώθηκαν από τους παρευρισκόμενους, ήταν οι εξής:

 Αθλητές ΑμεΑ

Αργοναύτες: Κλειτσογιάννης Ευθύµιος, Μπαρµπαγεωργόπουλος Δηµήτριος, Αγραφιώτης Γεώργιος, Τασιούλης Γεώργιος, Συριής Γεώργιος, Αγλαΐνη Ειρήνη-Στυλιανή, Μούτσιου Θεοδώρα, Ναντίμ Αχμέντ, Θεοχάρη Σωτηρία, Στέλλος Ιωάννης, Χατζηπαρασίδου Δέσποινα, Ψαθάς Νείλος, Αγδινιώτης Ηλίας, Ψαθάς Βασίλειος, Μπακαλέξη Αικατερίνη, Χριστοδούλου Άγγελος, Kαρακώστα Παναγιώτης.
Πειρατές: Αλτίν Λέσι, Νικολάου Ελευθέριος, Ανεστοπούλου Αθηνά, Παρίσσης Γεώργιος, Σιάρρας Κωνσταντίνος, Ρεντίφης Νικόλαος.

 Αθλητές με παγκόσμιες διακρίσεις

ΟΕΑ/ΝΑΒ κωπηλασία: Καλανδαρίδης Ιωάννης, Αγιώτη Έλενα, Σχιζοδήµος Γρηγόρης, Μπιτζιλαίου Ιωάννα, Γεωργούδη Μαργαρίτα
ΝΟΒΑ κωπηλασία: Νόνη Ισµήνη, Βόντζου Αναστασία, Μαραγκός Γεώργιος.
ΕΟΣ ΒΟΛΟΥ χιονοδροµία: Τσιόβολου Μαρία-Ελένη.
ΝΟΒΑ καλλιτεχνική κολύµβηση: Κοφίδη Βασιλική, Νεφέλη-Αικατερίνη Γκαγιάνη, Κουτσελίνη Αναστασία, Δοδοντζίδη Αναστασία.
Νίκη Βόλου κολύµβηση: Μεντεκίδη Αναστασία.
Νίκη Βόλου στίβος: Γκαράς Χρήστος.

Αθλητές με ευρωπαϊκές διακρίσεις

ΝΟΒΑ κωπηλασία: Καραδέµητρος Δηµήτριος.
ΝΟΒΑ καλλιτεχνική κολύµβηση: Φραγκάκη Ελένη, Δεληγιάννη Ελένη.

 Αθλητές με βαλκανικές διακρίσεις

ΟΕΑ/ΝΑΒ κωπηλασία: Καλανδαρίδη Αναστασία, Γιάννου Άσπα, Ζωγράφος Δηµήτρης.
ΝΟΒΑ καταδύσεις: Τσιρίκος Αθανάσιος.
ΕΟΣ ΒΟΛΟΥ αναρρίχηση: Γεροβασίλη Όλγα.
ΝΟΒΑ κωπηλασία: Μπρουσούβάνα Αικατερίνη.

Αθλητές με διεθνείς επιτυχίες σε μη ολυμπιακά αθλήματα

ΝΟΒΑ τεχνική κολύμβηση: Λιβογιάννης Κωνσταντίνος.
Ολυμπιακός Β. τεχνική κολύμβηση: Στάµου Ελευθερία.
Κέντρο Άθλησης Βόλου κικ μπόξινγκ: Ταστσόγλου Ιωάννα-Αφροδίτη.

Πανελλήνιες επιτυχίες

ΕΟΣ Βόλου αναρρίχηση: Τσιάρας Βασίλης.
ΝΟΒΑ ιστιοπλοΐα: Αντωνοπούλου Βιολέτα.
ΝΟΒΑ καταδύσεις: Μήτρου Γρηγόρης, Χαλέµου Σταυρούλα.
Νίκη Βόλου στίβος: Τσουκαλά Δήµητρα.
Νίκη Βόλου κολύμβηση: Τσαλούχου Χαρούλα, Ιωαννίδη Ευτυχία, Γκέκας Λάζαρος, Λιάκος Ιωάννης, Χατζηεφραιµίδου Μαρίνα, Καλαµπούκας Νικόλαος.
Ολυμπιακός Β. κολύμβηση: Στάµος Απόστολος, Τρύπα Σοφία
ΝΟΒΑ κολύμβηση: Τριανταφυλλίδη Μαρίνα, Τριανταφυλλίδη Παρασκευή.
ΟΕΑ/ΝΑΒ κολύμβηση: Μακρής Αθανάσιος.
ΟΕΑ/ΝΑΒ κωπηλασία: Δεµελής Νίκος, Μπαρούτας Βασίλης, Δεµελή Ευαγγελία, Βαρελοπούλου Ειρήνη, Βαρελοπούλου Ελένη, Σάμιου Αποστολία.
ΝΟΒΑ κωπηλασία: Οικονόµου Νικόλαος, Παρασκευάς Γεώργιος, Ιωαννίδης Ορέστης, Νάνος Ιάσων, Παρασκευάς Νικόλαος.
ΠΑΟΒ πάλη: Κωνσταντάκης Ιωάννης, Φλώρου Εύα-Ελένη.
Ολυμπιονίκης πάλη: Καρνάβας Ηλίας.
Σ.Σ. Βόλου σκοποβολή: Μπαντώλα Κωνσταντίνα, Αθανασιάδης Ευάγγελος, Σιούρας Μάριος, Αϊδαλής Κωνσταντίνος, Μαραγκού Ασηµίνα, Τηλκερίδης Νικόλαος, Γκαρέλη Ιωάννα, Βαρελά Κλεοδώρα, Κανανά Ανθή, Μανδαλιάνου Στέλλα, Μπαλατσού Μελίτη, Τσαντούλα Πηνελόπη, Χριστοδούλου Ευαγγελία, Βέλια Αικατερίνη.
ΝΟΒΑ καλλιτεχνική κολύμβηση: Χρυσούλα Ιωάννου, Τσέντζου Παρασκευή, Καραγιάννη Κυριακή, Μαντζαφλέρη Γεωργία.
Νικόμαχος τάε κβον ντο: Ζαχαράκη Μαρία-Χριστίνα, Βαϊνάς Kωνσταντίνος.
ΕΟΣ Βόλου χιονοδρομία: Ασβεστάς Δηµήτριος, Τσιόβολου Μαρία-Ελένη, Δηµητρώφ Ευρυδίκη, Κορολής Βασίλειος, Σκιαθίτη Ελένη, Καλτσογιάννη Μαρία-Νικολέτα.

Κορυφαίοι ερασιτέχνες αθλητές σε ομαδικά αθλήματα

Αγία Παρασκευή ποδόσφαιρο: Καλόγηρος Θεόδωρος.
Νίκη Βόλου ποδόσφαιρο: Καρτσαµπάς Χρήστος.
Βόλος 2004: Γάτσιου Χρύσα.
Νίκη Βόλου μπάσκετ: Κουτίνας Αθανάσιος.
Ολυμπιακός Β. μπάσκετ: Αρτεμισίου Ιωάννα.
Αργώ βόλεϊ: Τσοπάνος Γιώργος, Καλαποδά Μαριάννα.
Νίκη Βόλου πόλο: Γκανάτσιος Δηµήτριος
ΟΕΑ/ΝΑΒ πόλο: Σούλια Βασιλική.
Κένταυρος Αγριάς χάντμπολ: Καρανάσιος Κώστας.

Άνοδος ερασιτεχνικών ομάδων σε εθνικές κατηγορίες

Ομάδα καλαθοσφαίρισης ανδρών του Ολυμπιακού Βόλου, άνοδος στη Γ’ Εθνική ανδρών: Αλεξίου Κώστας, Καραγεώργος Θωµάς, Μπόγδανος Δηµήτριος, Παρασκευάς Γεώργιος, Σκαµάγκας Σταµάτης, Αναστασόπουλος Λεωνίδας, Τσιαπράζης Νίκος, Καραθάνος Δηµήτριος, Βλασταρίδης Αλέξανδρος, Παπούλιας Παναγιώτης, Ίλτσογλου Θεόδωρος, Τζήµας Δηµήτριος.
Οµάδα βόλεϊ γυναικών της Νίκης Βόλου, άνοδος στη Β’ Εθνική γυναικών: Μερκανιάν Ελένη, Μπένου Αθανασία, Νικολούλη Ευαγγελία, Σύρου Ευαγγελία, Βαΐτση Νεκταρία, Γκαγκαδέλλη Ασηµίνα, Θεοδωρακάκη Έλλη, Δόλγυρα Βασιλεία, Θεοχάρη Δέσποινα, Σταφυλαράκη Ελίνα, Ματζαβίνου Φαίη, Ζηργάνου Αννέτα, Λώλου Ιουλία, Κονιστή Άννα, Χαλκιά Ναταλία.
Ομάδα πόλο ανδρών του Οµίλου Υδατοσφαίρισης Κολύμβησης Βόλου, άνοδος στην Α2 ανδρών: Βόντζος Θεοδόσης, Δίπλας Γιάννης, Νάσιος Νίνο, Καραγιάννης Χρήστος, Μαρινάγης Χρήστος, Κοληµήτρας Αλέξανδρος, Νικηφορίδης Μηνάς, Στεργίου Γεώργιος, Παπαβασιλείου Στέργιος, Καραΐσκος Μανώλης, Μαρινάγης Γιώργος, Μάρκου Ιάσων, Ευθύµης Δηµητρίου, Χαµίτης Δηµήτρης, Κουφιδάκης Χρήστος, Βλιώρας Βασίλης, Γαργαλέτσος Απόστολος, Ντόνας Μάρκος, Νασιάκος Αλέξανδρος, Μπένης Λευτέρης, Αχλαδιώτης Γιάννης, Βούλγαρης Παναγιώτης, Γεωργιάδης Γεράσιµος.

 

Προηγούμενο ΆρθροΕπόμενο Άρθρο

Μοιραστείτε το