Θύμα έκπληξης έπεσε η Δήμητρα – Έφερε 1-1 στη Γατζέα με τη νεοφώτιστη Α.Ε. 2002

Θύμα έκπληξης έπεσε η Δήμητρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος καθώς έμεινε στο 1-1 με τη νεοφώτιστη Α.Ε. 2002 που ξεκίνησε τη σεζόν με ένα πολύτιμο βαθμό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό όταν σουτ του Κλίντον Κούρτι χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά, ο Στουμποβίκος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Δήμητρα ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β’ μέρους, στο 46ο, όταν σε σέντρα του Αραπίτσα, ο Κλουκουτάρας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Παπαδόπουλος σκόραρε με μία δεύτερη. Μάλιστα, στο 50′ ο Κούρτι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, όμως οι «ερυθρόλευκοι» του Στέργιου Σιαμέτη κράτησαν μέχρι τέλους το θετικό αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στις καλύτερες φάσεις, για την ΑΕ 2002, στο 75′ ο Παρίσης βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιλίγκο , πλάσαρε αλλά έδιωξε με προβολή σε κόρνερ ο Καρράς, ενώ στο 82′ ο τερματοφύλακας εξουδετέρωσε στο «παραθυράκι» της εστίας το φάουλ του Κουβαρά. Για τους «πράσινους» της Ευξεινούπολης, ο Παπαδόπουλος είχε δύο δοκάρια με κεφαλιές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης όταν το ματς ήταν στο 0-0 και ο ίδιος παίκτης νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Μητράκο προς τη λήξη του α’ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, χάθηκαν ευκαιρίες με πλασέ των Κρανά, Παπαδόπουλου (απέκρουσε ο γκολκίπερ), κεφαλιές του Κλουκουτάρα (πάνω στον Μητράκο και άουτ), σουτ του Χονδρογιάννη (λίγο δίπλα από το δοκάρια). Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν επίσης πέναλτι στο 90ό λεπτό για χέρι αντιπάλου.
Τέλος, να αναφέρουμε ότι η Α.Ε. 2002 συμφώνησε με τον 18χρονο κεντρικό αμυντικό Ηλία Βεργοζήση που αγωνίζονταν στη Δύναμη Αγριάς κι ο οποίος αποτελεί νέα προσθήκη στο ρόστερ των νεοφώτιστων.
Α.Ε. 2002: Μητράκος, Βερντόβα, Ευάγγ. Γαλάνης, Βέργος, Σταθόπουλος (46′ λ.τρ. Κουβαράς), Κόρδα, Παρίσης (89′ Δ. Φιλίππου), Πολυχρόνου, Κούρτι, Στουμποβίκος (87′ Μ. Γαλάνης), Τερλεξής (70′ Σιγκέρης).
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Χονδρογιάννης (83′ Τετριμίδας), Ν. Βούλγαρης, Μπιρμπίλης (46′ Στεφανής), Καρράς, Θωμαΐδης (46′ Αραπίτσας), Κρανάς, Τιμπλαλέξης (74′ Σταματίου), Παπαδόπουλος, Κατής, Κλουκουτάρας.