«Θρίλερ» στο Σέσκλο

Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε στο ματς του Σαββάτου στο Σέσκλο με το οποίο άνοιξε η αυλαία της φετινής Α’ ΕΠΣΘ. Με γκολ του Γιάννη Μόσιου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η τοπική Ακρόπολη νίκησε 2-1 τον Σαρακηνό. Οι γηπεδούχοι έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ενώ οι αντίπαλοί τους βρίσκονται κιόλας στην τελευταία θέση, καθώς έχουν ποινή -2 βαθμών από το περσινό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες των Ντίκα και Γράντα. Όμως, κανείς από τους παίκτες, που αγωνίστηκαν στο πρώτο 45λεπτο, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, διότι όλοι οι ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν δυνατά, αλλά παρουσίασαν πρόβλημα στο τελείωμα τον φάσεων.
Αντίθετα, το δεύτερο μέρος του αγώνα κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Κούστα. Μάλιστα, τα τρία γκολ που σημείωσαν η Ακρόπολη και ο Σαρακηνός, άφησαν απόλυτα ευχαριστημένους, όσους παρακολούθησαν το συγκεκριμένο ματς.
Ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Κόκας έβγαλε ωραία μπαλιά στον Τσουκάλη και εκείνος σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει αρχικά το δοκάρι και στη συνέχεια να περνά την τελική γραμμή του τέρματος. Με αυτό τον τρόπο έγινε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Σαρακηνός δεν τα παράτησε και κατάφερε να απαντήσει στο 82’ με κοντινό πλασέ του Μουστακούλη, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα (1-1).
Όμως, την τελευταία λέξη στο παιχνίδι έμελλε να την πει η Ακρόπολη και μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Μόσιο που είχε περάσει στο παιχνίδι στο 60’ στη θέση του Παγώνη. Η πίεση του χρόνου και τα βαριά πόδια ανάγκασαν την άμυνα του Σαρακηνού να υποπέσει σε λάθος στην αρχή της φάσης, δίνοντας την ευκαιρία στον Μόσιο να γίνει κάτοχος της μπάλας και με εξαιρετικό πλασέ στο 94’ να γράψει το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ντίκας, Φώτου, Πασιάς, Γκαντής, Τσιαντής, Κολημήτρας, Αξιώτης (52’ Τριχόπουλος), Θεοδώρου (90’ Δ. Φώτου) Κόκας (70’ Σιαμέτης) Τσουκάλης, Παγώνης (60’ Μόσιος).
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Ντούρο, Σιδηρόπουλος, Τσαγκαράς, Γιαμαλής, Καλαμάτας, Μαστακούλης, Κοντοβάς, Ρακής (65’ Ρέλλος), Σαμαράς (75’ Δουλάς), Γκάμπας.