Θρίαμβος του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ, “αγκάλιασε” τον τίτλο

Όσο και αν προσπάθησε ο ΠΑΟΚ για ένα 25λεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε γιατί παίρνει και φέτος το πρωτάθλημα, γιατί είναι καλύτερος! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους στο Καραϊσκάκη, νίκησαν με 3-0 και οδεύουν ολοταχώς για την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στα πρώτα 25 λεπτά να κάνει κάτι μέσα στο Καραϊσκάκη και μάλιστα έδειξε να πατάει καλύτερα. Από εκεί και πέρα όμως τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, έκανε το παιχνίδι του και παρά το 0-0 του πρώτου μέρους, στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τα πάντα.

Σημείωσε τρία γκολ ο Ολυμπιακός, έφτασε στο 3-0 στον αγώνα και κατέκτησε μία σημαντική νίκη για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο
Το ημίχρονο του ντέρμπι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά στο αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να πιέσουν και να τρέξουν στο γήπεδο.

Μάλιστα μόλις στο 4′ είχαν και την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Κάθετη μπαλιά του Ελ Καντουρί από τ’ αριστερά για τον Κρμέντσικ μέσα στην περιοχή. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν με πλάτη σε πλάγια θέση, παρόλα αυτά γύρισε και έκανε το πλασέ, με τον Σα όμως να διώχνει με το πόδι.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έδειχνε να είναι καλύτερος στο γήπεδο. Κρατούσε την μπάλα στα πόδια του και έψαχνε τους κενούς διαδρόμους του Ολυμπιακού. Από την πλευρά του οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν την κατοχή, έτσι ώστε να κάνουν το παιχνίδι τους. Χαρακτηριστικό πως στο πρώτο τέταρτο του ματς η κατοχή ήταν 39%-61% υπέρ του ΠΑΟΚ.

Από το 20′ και μετά όμως ο Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί το ματς. Κράτησε την μπάλα στα πόδια του και έψαξε τους κενούς διαδρόμους του ΠΑΟΚ.

Στο 33′ μάλιστα είχε μεγάλη ευκαιρία η ομάδα του Πειραιά για το γκολ. Ωραία ανάπτυξη από τον Ολυμπιακό, ο Φορτούνης «άνοιξε» στα δεξιά για τον Ραφίνια, ο οποίος έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Μπρούμα μέσα στην περιοχή. Ο Πορτογάλος κοντρόλαρε και έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά πρόλαβε και κόντραρε ο Βιεϊρίνια.

Πέντε λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε δύο μεγάλες στιγμές. Στο 38′ ο Μπρούμα έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά στον Καμαρά, ο οποίος έκανε το γυριστό πλασέ, καθώς ήταν με πλάτη στο τέρμα, και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό μετά, στο 39′, ίδιοι πρωταγωνιστές σε διαφορετικούς ρόλους. Ο Καμαρά δημιούργησε, κάνοντας το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι στον Μπρούμα, ο Πορτογάλος κοντρόλαρε και πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Σε αυτά τα λεπτά ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει στις επιθετικές εμπνεύσεις του Ολυμπιακού. Όμως στο 44′ ο Τζόλης μπόρεσε να απειλήσει. «Γέμισμα» στην περιοχή από τ’ αριστερά, ο Μπα έδιωξε με το κεφάλι προς το πλάι της μεγάλης περιοχής. Εκεί όπου βγήκε ο Σα, αλλά ο Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα και γύρισε για τον Τζόλη, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά είχε προλάβει ο Σα να επιστρέψει στην εστία του και να διώξει.

Και στο 45′ ήταν η τελευταία φάση του ημιχρόνου, με τον Φορτούνη να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει σταθερά.

Ήταν καλύτερος και το τελείωσε
Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν διαφορετικά απ’ ότι στο πρώτο. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά στο γήπεδο και μάλιστα κατάφερε από νωρίς να ανοίξει και το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 50′ οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι δεν μπόρεσαν στο πρώτο μέρος, σκόραραν. Ωραία ασίστ του Μπουχαλάκη, ο Ροντρίγκο δεν μπόρεσε να «κόψει», με τον Ελ Αραμπί να γίνεται κάτοχος της μπάλας. Βγήκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς ο Μαροκινός και πλάσαρε κάνοντας το 1-0 στο ματς!

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει, προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του. Και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε αυτό.

Στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης είχε τεράστια ευκαιρία με νέο δοκάρι για την ομάδα του Πειραιά.

Ο Καμαρά έπαιξε με τον Φορτούνη το ένα-δύο, έγινε κάτοχος της μπάλας ο πρώτος μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με το χέρι και στη συνέχεια η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ωστόσο το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Στο 77′ ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα γκολ του. Βγήκαν στην αντεπίθεση οι «ερυθρόλευκοι», ο Ελ Αραμπί τράβηξε δύο παίκτες πάνω του και έκανε την μπαλιά για τον Καμαρά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του Ζίβκοβιτς.

Μετά το 2-0 ο ρυθμός έπεσε στο Καραϊσκάκη. Όμως για ακόμη μία φορά ο Ελ Αραμπί είχε μία ακόμη ενέργεια για το ματς, λίγο πριν γίνει αλλαγή και συγκεκριμένα στο 89′.

Πέρασε τον αντίπαλό του έδωσε ωραία στον Βρουσάι, ο οποίος κοντρόλαρε και μπήκε στην περιοχή. Πλάσαρε με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ξανά ο Βρουσάι πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 3-0.

Ολυμπιακός: Σα, Μπα, Σεμέδο, Ραφίνια, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά (87′ Πέπε), Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μπρούμα (90′ Χασάν), Φορτούνης (73′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (90′ Μασούρας).
ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Τζόλης (88′ Λάμπρου), Κρμέντσικ (72′ Σβιντέρσκι).