Θρίαμβος για τον Πύρασο στο Κύπελλο της ΕΠΣΘ

Ηχηρή απάντηση σε όσους τον αμφισβήτησαν μετά την ήττα από την Αγία Άννα έδωσε ο Πύρασος. Μπορεί ο Θησέας να περνά μία δύσκολη χρονιά, αλλά δεν παύει να είναι ομάδα Γ’ Εθνικής, οπότε το τελικό 5-1 για το σύνολο της Νέας Αγχιάλου προκαλεί αίσθηση.
Ο τεχνικός των γηπεδούχων Γιάννης Σιαμέτης έκανε και μικρό ροτέισον στην ενδεκάδα, επιλέγοντας τον Κεφαλά κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Δημητριάδη, Μπασδάνη, Ρακή, Παπαδόπουλο. Η τριάδα στα χαφ αποτελούνταν από τους Κατή, Αγιασιώτη, Οικονόμου, ενώ στην επίθεση ο Ζάχος κινούταν από τα δεξιά, ο Νίνος από τα αριστερά και ο Βλάχος έπαιζε στην κορυφή.
Για τον Θησέα, ο Δημήτρης Κόφφας παρέταξε το ακόλουθο σχήμα. Τερματοφύλακα τον Κουτσιρίμπα, δεξιό μπακ τον Ιακωβίδη και αριστερό τον Κουκουτή, με τους Δημουλά και Γκάγκα στόπερ. Ανασταλτικοί χαφ ήταν οι Σπαθής, Αλεξίου έχοντας μπροστά τους τον Χατζησταμάτη. Από δεξιά επιχειρούσε ο Τσιανάκας και από τα αριστερά ο Αλμασίδης, ενώ σέντερ φορ ήταν ο Σιώμος.
Φρενήρης ο ρυθμός στο α’ μέρος με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και με πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Στο 5’ ο Βλάχος ανατράπηκε από τον Γκάγκα και κέρδισε το πέναλτι, που αξιοποίησε ο ίδιος στο επόμενο λεπτό (1-0). Οι Αγριώτες προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 16’ είχαν την πρώτη τους τελική, όταν ο Τσιανάκας είχε άστοχη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Αλμασίδη. Τρία λεπτά αργότερα ο Κεφαλάς παραχώρησε κόρνερ μετά από σουτ του Χατζησταμάτη.
Στο 24’ ο Βλάχος επιχείρησε σουτ χωρίς να βρει στόχο, ενώ ο ίδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 26’ όταν έγινε τελικός αποδέκτης μετά από συνδυασμό Κατή-Οικονόμου, αλλά από πλεονεκτική θέση σημάδεψε το δεξί δοκάρι. Ένα ακόμη σουτ του Χατζησταμάτη απέκρουσε κόρνερ ο Κεφαλάς στο 29’, για να φτάσουμε στο 31ο λεπτό και στην ισοφάριση. Ο Αλμασίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Γκάγκας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αλεξίου έγραψε το 1-1 με σουτ.
Όμως το α’ μέρος είχε πολλές ακόμη συγκινήσεις. Σουτ του Κατή από πλάγια θέση στο 35’ απέκρουσε ο Κουτσιρίμπας, που εξουδετέρωσε και την κεφαλιά του Βλάχου στο 37’. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Σιώμου πέρασε άουτ και στο 39’ είχαμε δεύτερο πέναλτι για τον Πύρασο για ανατροπή του Αγιασιώτη από τον Δημουλά. Ο Βλάχος έστησε ξανά τη μπάλα στην άσπρη βούλα, αλλά «νικήθηκε» από τον Κουτσιρίμπα. Ωστόσο, ο σέντερ φορ των «κυανόλευκων» κινήθηκε άμεσα προς τη μπάλα και βρέθηκε στο έδαφος μετά το μαρκάρισμα του Γκάγκα. Πολύ κοντά στη φάση ο διαιτητής Καλορογιάννης έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι και από αυτό ο Οικονόμου σημείωσε το 2-1 στο 42ο λεπτό.
Στον επανάληψη ο Πύρασος μπήκε πιο δυνατά και στο 55’ πήρε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης. Ο Νίνος βρήκε με κάθετη πάσα τον Βλάχο που πλάσαρε ψύχραιμα για το 3-1. Από εκεί και πέρα οι Αγχιαλίτες έδωσαν μέτρα στον Θησέα και επέλεξαν να «χτυπήσουν» στην κόντρα. Στο 71’ ο Αραπίτσας «νικήθηκε» από τον Κουτσιρίμπα, αλλά δεν συνέβη το ίδιο στο 85’ όταν ο Οικονόμου έβγαλε τον Αραπίτσα σε θέση τετ-α-τετ και αυτός ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1. Ο θρίαμβος για τον Πύρασο ολοκληρώθηκε στο 88’ με μία ακόμη ασίστ του Οικονόμου, αυτή τη φορά στον Αγιασιώτη ο οποίος διαμόρφωσε το 5-1. Καλύτερες στιγμές για τον Θησέα στο β’ μέρος ήταν οι κεφαλιές των Κουκουτή (68’) και Καρατσόλη (80’) που πέρασαν άουτ.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μπασδάνης, Παπαδόπουλος, Δημητριάδης (79’ Μπόλης), Ρακής, Κατής (61’ Ζενούνης), Νίνος (79’ Μπούτλας), Αγιασιώτης, Βλάχος (69’ Αραπίτσας), Οικονόμου, Ζάχος.
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Ιακωβίδης, Κουκουτής, Σπαθής (86’ Κουτσούκης), Γκάγκας (46’ Κατσιγιάννης), Αλεξίου, Δημουλάς, Χατζησταμάτης, Σιώμος (76’ Λίτσος), Αλμασίδης (64’ Καρατσόλης), Τσιανάκας.