Θετικό το πρώτο τεστ για τον Ολυμπιακό Βόλου, 3-1 τον Ρήγα

Θετικό ήταν το πρώτο τεστ για τον Ολυμπιακό Βόλου με αντίπαλο τον Ρήγα Φεραίο στο στάδιο του Βελεστίνου. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-1, με δύο γκολ του Κλεβί Κόλα και ένα του νεαρού Μυλωνά. Ικανοποιημένος από την εμφάνιση και την προσπάθεια της ομάδας έμεινε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Σάκης Θεοδοσιάδης.
Στο πρώτο ημίχρονο κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού κάθισε ο Χαρχαλάκης (ο Καβουσάκης είχε ίωση), ο Λάμπος αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Σκούρας στο αριστερό. Οι δύο κεντρικοί αμυντικοί ήταν οι Ακριβόπουλος και Παπαϊωάννου. Ο Ψιάνος ήταν ο ανασταλτικός μέσος, με τους Κόλα και Σταμπουλή να αγωνίζονται ως εσωτερικοί μέσοι, Στην αριστερή πτέρυγα κινούνταν ο Διαμαντόπουλος, στην αριστερή ο Κατσαγεωργίου και στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Μυλωνάς.
Το ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων» στο ματς ήταν εξαιρετικό, καθώς πολύ γρήγορα, μόλις στο 4’. Ο Κόλα κατάφερε να «κλέψει» την μπάλα και είχε εύκολο έργο να σκοράρει μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 0-1. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο 10λεπτο είχαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες να σκοράρουν. Ο Μυλωνάς στο 1ο έστειλε την μπάλα άουτ μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ρήγα Σπηλιόπουλο, ενώ στο 7’ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Χαμένη ευκαιρία και από τον Κατσαγεωργίου στο 9’, ο οποίος σούταρε άουτ.
Στη συνέχεια η ομάδα του Ρήγα βρήκε τον τρόπο να απειλήσει το τέρμα του Χαρχαλάκη με τον Σιόβα στο 12’ και στο 13’, όμως ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έφτασε στο 0-2 στο 24’. Ο Μυλωνάς ήταν ο σκόρερ, με τον νεαρό επιθετικό να παίρνει την μπάλα από τον Κόλα και να ενεργεί ψύχραιμα, στέλνοντάς την στα δίχτυα.
Το 0-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός στο 69’ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Κλεβί Κόλα με χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος), για να μειώσει σε 1-3 ο Ρήγας με τον Δημήτρη Αγροκώστα στο 74’
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Βαϊόπουλος, Βλιώρας, Φιλοσόγλου, Παπαδανιήλ, Χόντος, Φούκης, Γάρος, Χασάπης, Τσακίρης, Σιόβας.
Β’ ημίχρονο: Φώτο, Πούλιος, Χότζα, Σταματίου, Κριτσίνης, Πατσής, Γιαννιός, Τσιτσικλής, Γεωργακόπουλος, Σιμιτζής, Δ. Αγροκώστας. Έπαιξαν επίσης και οι Γώργος Αγροκώστας και Γλάρος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Χαρχαλάκης, Λάμπος, Ακριβόπουλος, Παπαϊωάννου, Σκούρας, Ψιάνος, Κόλα, Σταμπουλής, Διαμαντόπουλος, Κατσαγεωργίου, Μυλωνάς.
Β’ ημίχρονο: Κοκκώνης, Λάμπος, Γαλανόπουλος, Χατζηπλής, Θεοδωρόπουλος, Καμπέρης, Κόλα, Αναστασίου, Ντινιωτάκης, Διαμαντόπουλος, Καρατσόλης. Αγωνίστηκαν και οι Σιούρας, Σκαμπαρδώνης.