Θετικό τεστ για Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού – Επιβλήθηκε με 2-1 του Αίαντα Σούρπης

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό παιχνίδι του Γ.Σ. Αλμυρού, στο πλαίσιο της καλοκαιρινής του προετοιμασίας. Οι «κυανόλευκοι» αντιμετώπισαν τον Αίαντα Σούρπης στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος» και κέρδισαν με 2-1. Οι Π. Κοντοβάς και Βαγενάς πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Θ. Κατσαβριάς με πέναλτι. Το ματς ήταν προπονητικού χαρακτήρα και διεξήχθη χωρίς διαιτητή.

Τόσο για τον Γ.Σ. Αλμυρού, όσο και για τον Αίαντα ήταν ένα χρήσιμο τεστ, με τους προπονητές Αλέξανδρο Κούρτογλου και Γιάννη Σιαμέτη να δοκιμάζουν διάφορα συστήματα και πρόσωπα. Βέβαια, ο δεύτερος είχε λιγότερες λύσεις, καθώς για διαφόρους λόγους αρκετοί παίκτες του δεν ήταν διαθέσιμοι.
Το παιχνίδι αυτό έβγαλε και μεταγραφικές ειδήσεις για τους Αλμυριώτες, τη φανέλα των οποίων φόρεσαν τρεις ποδοσφαιριστές που φαίνεται πως θα αποτελέσουν τα επόμενα αποκτήματά τους. Συγκεκριμένα, στο αρχικό σχήμα ήταν ο δεξιός οπισθοφύλακας Περικλής Χρηστίδης και ο στόπερ Γιάννης Κουτσούκης, οι οποίοι προέρχονται από το Αθλητικό Κολέγιο της Νίκης, ενώ στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκε ο Δημήτρης Γκάμπας, που την περσινή σεζόν φόρεσε τη φανέλα του Αίαντα Σούρπης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 15’ ο Παναγιώτης Κοντοβάς με κεφαλιά από κοντά, ύστερα από σέντρα που έβγαλε ο Καραγεωργόπουλος. Ο έμπειρος επιθετικός βρίσκεται πάντα στο κατάλληλο σημείο και γι’ αυτό έχει συχνή επαφή με τα δίχτυα. Οι «κυανόλευκοι» δικαιολογημένα ποντάρουν στην εκτελεστική του δεινότητα για τη νέα σεζόν.
Το δεύτερο γκολ του ΓΣΑ προήλθε από λάθος στην άμυνα του Αίαντα στο 34’. Ο Βαγενάς έκλεψε τη μπάλα, έκαμψε την αντίσταση του Χαλάτση και σκόραρε σε κενή εστία. Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι να επιδείξουν τα σουτ των Κοντοβά (άουτ) και Καραλούλη (απέκρουσε ο Χαλάτσης), καθώς και μία άστοχη κεφαλιά του Κόκκα.
Στο ίδιο διάστημα και ο Αίας είχε φάσεις για γκολ. Μία κοντινή κεφαλιά του Κ. Κατσαβριά πέρασε λίγο άουτ, ενώ σε δύο προσπάθειες του Θ. Κατσαβριά η μπάλα κατέληξε άουτ στην πρώτη και αποκρούστηκε από τον Ν. Φλίγκο στη δεύτερη.

Πάντως, η ομάδα της Σούρπης βρήκε το γκολ που έψαχνε στο β’ μέρος με το πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννης Αραπίτσας από τον Κόκκα. Εκτελεστής ήταν ο Θανάσης Κατσαβριάς, που ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το 2-1, στο 70’. Στην επανάληψη, ο ΓΣΑ θα μπορούσε να πετύχει ακόμη ένα γκολ. Όμως ο Βαγενάς «νικήθηκε» από τον Χαλάτση σε φάση τετ-α-τετ, ενώ σουτ του 17χρονου Ξηρογιάννη προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Φλίγκος, Χρηστίδης, Λάμπος, Κόκκας, Κουτσούκης, Τσάτσος, Καραλούλης, Βαγενάς, Καραγεωργόπουλος, Κοντοβάς, Πατσιούρας. Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Σιδέρης, Αργυρόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Ντόντα, Γκάμπας, Ξηρογιάννης.
ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ: Χαλάτσης, Μακανίκας, Χουλιαράς, Πλαβός, Μιχόπουλος, Κ. Κατσαβριάς, Μπιρτσάι, Ξηροκώστας, Χειλάς, Θ. Κατσαβριάς, Γ. Αραπίτσας. Στην επανάληψη έπαιξαν και οι: Μπούρας, Κωστούλας, Μπάκος, Κουτσογεωργίου.