Θετικό το πρώτο δείγμα για τη Νίκη Βόλου

Πρώτο δείγμα θετικό για τη Νίκη. Χθες επικράτησε με 6-2 του Σαρακηνού στο βοηθητικό του Πανθεσσαλικού με τους «κυανόλευκους» να αφήνουν πολύ καλές εντυπώσεις. Ντεμπούτο για τον Ντένις Βασίλιεφ, ενώ έπαιξαν και οι υπό δοκιμή Βασίλης Λάιος, Μανώλης Γενιτσαρίδης και Κώστας Ζιώγας

Η Νίκη κέρδισε με 6-2 τον Σαρακηνό στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι με τον κόσμο να δίνει βροντερό «παρών» στο βοηθητικό του Πανθεσσαλικού. Ασφαλώς τα βλέμματα επικεντρώθηκαν κυρίως στους ξένους ποδοσφαιριστές που έδειξαν αρκετές αρετές. Οι Γιάκοβλεφ, Μπάιριτς και Σούσκιν ξεχώρισαν ιδιαίτερα, ενώ για πρώτη φορά έπαιξε και ο Βασίλιεφ.
Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Λάιο, Δημολιό, Μωυσίδη και Σφονδυλιά. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Ντόλγκι και Μπάιριτς, στα άκρα τοποθετήθηκαν οι Γιάκοβλεφ (δεξιά) και Ματθαίου (αριστερά), με τον Σιώμο να βρίσκεται λίγο πιο πίσω από τον Γαρυφαλλόπουλο, που ήταν ο σέντερ φορ.
Στο α’ ημίχρονο ο Σαρακηνός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το 40’. Κυνηγούσε όλες τις φάσεις και δεν επέτρεπε στη Νίκη να κάνει το παιχνίδι της. Παρ’ όλα αυτά οι «κυανόλευκοι» ευτύχησαν να σημειώσουν δύο τέρματα σ’ αυτό το διάστημα.

Στο 12’ όταν ο Σιώμος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο κ. Ευσταθιάδης καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γαρυφαλλόπουλος, ο Γράντας απέκρουσε, αλλά ο ίδιος παίκτης κέρδισε το «ριμπάουντ» και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0).
Το 2-0 έγινε στο 33’ όταν ο Γιάκοβλεφ εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον Γράντα.
Στο ίδιο διάστημα οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου και του Φάντζιο Μπούις είχαν τρεις ευκαιρίες. Πρώτα στο 4’ ο Γαρυφαλλόπουλος νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Γράντα, στο 8’ ο Γιάκοβλεφ αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 16’ ο Γράντας είπε πάλι «όχι» στο πλασέ του Μπάιριτς.

Η πρώτη φορά που επισκέφθηκε τα κυανόλευκα καρέ το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη ήταν στο 20’ όταν ο Τσιουρής σούταρε λίγο έξω από το δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Τζήμα. Ο ίδιος παίκτης, όμως, «πήρε το αίμα του πίσω» στο 38’ όταν σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να μειώσει σε 2-1. Είχε προηγηθεί σουτ του Μαστακούλη και απόκρουση του Ράπτη.
Το τέρμα αυτό λειτούργησε σαν ξυπνητήρι για τη Νίκη, που ανέβασε στροφές σημειώνοντας τρία γκολ μέσα σε έξι λεπτά. Την αρχή έκανε ο Γαρυφαλλόπουλος στο 40’ που σκόραρε αποφεύγοντας πρώτα τον Γράντα (3-1), ενώ στο 43’ ο Ματθαίου «έσκαψε» για τον Γιάκοβλεφ που με απευθείας βολέ «εκτέλεσε» τον τερματοφύλακα του Σαρακηνού (4-1).
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους ο Γαρυφαλλόπουλος από τα δεξιά σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Γιάκοβλεφ, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα (5-1).
Στην επανάληψη οι Στέφανος Ξηροφώτος και Φάντζιο Μπούις χρησιμοποίησαν διαφορετική ενδεκάδα χωρίς να αλλάξουν διάταξη (4-2-3-1). Η αλήθεια είναι πως ο ρυθμός της Νίκης έπεσε στην επανάληψη και οι καλές στιγμές ήταν λιγότερες. Μάλιστα στο 55’ δέχθηκε γκολ όταν ο Τσιουρής βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ράπτη και μείωσε σε 5-2.

Οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν και μέσα σε δύο λεπτά έχασαν ισάριθμες ευκαιρίες. Πρώτα στο 66’ ο Τζιώρας γύρισε για τον Σούσκιν ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει την προβολή σε κενή εστία. Στο 67’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Ρώσος ήταν αυτός που σέντραρε, με τον Τζιώρα να μην μπορεί να πιάσει κεφαλιά. Επίσης στο 72’ Ζιώγας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).
Πάντως και ο Σαρακηνός θα μπορούσε να πετύχει ακόμη ένα γκολ. Στο 68’ ο Τσιουρής απέφυγε τον Θεολόγη, αλλά έκανε κακό σουτ αν και η εστία ήταν ανυπεράσπιστη.
Στο 81’ η Νίκη βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα στην επανάληψη. Ο Γενιτσαρίδης έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Σούσκιν με ωραία κεφαλιά έγραψε το τελικό 6-2.
ΝΙΚΗ: Τζήμας (30’ Ράπτης, 60’ Θεολόγης), Λάιος (46’ Ζιώγας), Δημολιός (46’ Γενιτσαρίδης), Μωυσίδης (46’ Βέργος), Σφονδυλιάς (46’ Βασίλιεφ), Ντόλγκι (46’ Τσιανάκας), Μπάιριτς (46’ Μέτσε), Γιάκοβλεφ (46’ Βουρδάκης), Ματθαίου (46’ Σούσκιν), Σιώμος (46’ Ιορδανίδης), Γαρυφαλλόπουλος (46’ Τζιώρας).
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Κουσκουρίδας, Σουάρες, Τσαγκαράς, Γιαμαλής, Κοντοβάς, Θάνος, Μαστακούλης, Σιδηρόπουλος (31’ Ντούρο), Κωνσταντάκος, Τσιουρής. (Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι Κοντογιάννης, Ρέλλος, Ρακής, Λαρίσης, Δουλάς, Κόντρα).