Θετικό ντεμπούτο Πογιέτ στην Εθνική τη νίκη με 1-0 επί της Ρουμανίας

Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης σημείωσε το πρώτο του γκολ με την Εθνική Ελλάδας, χαρίζοντας τη φιλική νίκη (1-0) στο Βουκουρέστι.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε πολύ καλό βαθμό στην αμυντική λειτουργία και τις αντεπιθέσεις, λαμβάνοντας θετικό πρόσημο στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογιέτ.

Σε διάταξη 4-3-3 αγωνιζόταν η Εθνική ομάδα όταν βρισκόταν στην επίθεση, ενώ σε φάση άμυνας έπαιζε 4-4-2 με τον Πέτρο Μάνταλο να ανεβαίνει ψηλά για να μαρκάρει στο πλευρό του Γιώργου Γιακουμάκη (οπισθοχωρούσαν οι Δημήτρης Πέλκας και Δημήτρης Λημνιός).

Η Ρουμανία, η οποία είχε τον Αλεξάντρου Μιτρίτσα του ΠΑΟΚ στο αρχικό της σχήμα, προσδοκούσε να δείξει ένα καλό πρόσωπο στο ντεμπούτο του Έντουαρντ Ιορντανέσκου (σ.σ. γιος του Άνχελ που είχε περάσει κι από τον πάγκο της Εθνικής).

Η αλήθεια είναι ότι στο 6ο λεπτό απείλησε με κεφαλιά του Βλαντ Κίρικες, έπειτα από κόρνερ, και κυρίως στο 16ο με το χαμένο τετ-α-τετ του Μιτρίτσα.

Έκτοτε, όμως, η Εθνική ομάδα βελτιώθηκε πολύ στην αμυντική λειτουργία, πήρε σπουδαίο βαθμό στο τρανζίσιον και έβγαλε αρκετές αντεπιθέσεις.

Στο 22ο λεπτό, έπειτα από γύρισμα του Λημνιού, ο Γιακουμάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, σε αυτήν την οριακή φάση, καταλογίστηκε οφσάιντ και το 0-0 παρέμεινε.

Ο δραστήριος Δημήτρης Πέλκας απείλησε με σουτ στο 29′, η Εθνική συνέχισε να αποδίδει καλά, ώσπου στο 39ο λεπτό δικαιώθηκε με κεφαλιά του Μπουχαλάκη, ύστερα από σέντρα του Λάζαρου Ρότα.

Με το 0-1 πήγαν οι δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια του «Stadionul Steaua», εν μέσω αποδοκιμασιών από το ρουμανικό κοινό για την εικόνα της εθνικής τους ομάδας.

Στο 57ο λεπτό, ο Πογιέτ έβγαλε τους Τάσους (Μπακασέτα και Δουβίκα) και έβγαλε τους Λημνιό-Μπουχαλάκη, ενώ λίγο αργότερα άρχισαν και οι γηπεδούχοι τις αλλαγές.

Σταδιακά, η Ρουμανία πήρε τα ηνία και έγινε πιο απειλητική, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Αντριάν Ρους στο 70ό λεπτό.

Στο φινάλε, ο Πογιέτ έβαλε ακόμη έναν Τάσο, τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος αγωνίστηκε δεξιά και, μάλιστα, είχε ένα ωραιότατο 1v1 που παραλίγο να φέρει το 0-2 (δεν τα κατάφερε ο Δουβίκας).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Νίτσα, Ράτσιου, Κίρικες, Ρους (86′ Ντραγκούσιν), Καμόρα, Μαρίν, Μπορντεϊάνου (75′ Τόσκα), Μιτρίτσα (61′ Ποπέσκου), Τσικαλντάου, Μαξίμ (61′ Ιβάν), Γκ. Πούσκας (61′ Τανάσε).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Σιώπης, Μπουχαλάκης (58′ Μπακασέτας), Πέλκας (81′ Αλεξανδρόπουλος), Μάνταλος (81′ Χατζηγιοβάνης), Λημνιός (58′ Δουβίκας), Γιακουμάκης (71′ Παυλίδης).