Θετική η πρόβα τζενεράλε της Νίκης – Επιβλήθηκε με 79-71 των Αετών Βέροιας στο μπάσκετ

Το τελευταίο της φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδωσε η Νίκη Βόλου ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής μπάσκετ. Οι «κυανόλευκοι» αντιμετώπισαν τους Αετούς Βέροιας στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας και έφτασαν στην επιτυχία με 79-71.
Η Νίκη είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα διατηρώντας την πρωτοπορία στο σκορ. Κατά διαστήματα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ ικανοποιώντας την τεχνική της ηγεσία που δοκίμασε διάφορα σχήματα. Μπορεί τα αποτελέσματα στα φιλικά παιχνίδια να μην έχουν ιδιαίτερη σημασία, ωστόσο μία νίκη πάντα τονώνει το ηθικό και αυτό συνέβη και με την ομάδα του Βόλου.
Οι Αετοί ήταν κοντά στο σκορ στην α’ περίοδο, όπου η Νίκη είχε προβάδισμα πέντε πόντων χάρη στην επίθεσή της. Στο διάστημα αυτό πέτυχε 28, ενώ δέχθηκε 23 πόντους. Στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» βελτιώθηκαν πολύ στον αμυντικό τομέα και τόσο στην β’, όσο και στη γ’ περίοδο δέχθηκαν από 12 πόντους. Έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +14 στο ημίχρονο (49-35), ενώ στο 30ο λεπτό ήταν στο +16 (63-47).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες κατάφεραν να μειώσουν την έκταση της ήττας τους στους οκτώ πόντους (79-71 το τελικό σκορ), χωρίς να απειλήσουν τη Νίκη με ανατροπή. Χωρίς αμφιβολία ήταν ένα χρήσιμο τεστ για την βολιώτικη ομάδα που φιλοδοξεί να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, διεκδικώντας την επάνοδό της της στη Β’ Εθνική.
Δεκάλεπτα: 28-23, 49-35 (ημίχρονο), 63-47, 79-71 (τελικό).
ΝΙΚΗ (Κοσμάτος-Καραγιώργος): Σαριμπαλίδης, Βερτζάγιας, Σιμάκης, Καραγέωργος, Κουτίνας, Καρπέτης, Τσώλης, Ακούνια, Σταυροθεόδωρος, Παρασκευάς, Τάσσος.

Παρουσιάζει φανέλα, ρόστερ και χορηγούς
Μεγάλη εκδήλωση ετοιμάζει το τμήμα μπάσκετ της Νίκης για σήμερα Τετάρτη στις 19.30. Θα πραγματοποιηθεί στο κέντρο «Καναράκια» και σε αυτή θα παρουσιαστούν οι φανέλες της νέας περιόδου, το ρόστερ που θα επιδιώξει την άμεση επάνοδο στη Β’ Εθνική, αλλά και οι χορηγοί.
Η ανακοίνωση που εξέδωσε η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος μπάσκετ έχει ως εξής: «Η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ.Β. «Η Νίκη» προσκαλεί τον φίλαθλο κόσμο στην παρουσίαση των επισήμων εμφανίσεων της ομάδας μας για τη σεζόν 2019-2020. Η εκδήλωση παρουσίασης θα πραγματοποιηθεί στο κέντρο εστίασης «Καναράκια» την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου και ώρα 19.30.
Στην εκδήλωση θα γίνει παρουσίαση του νέου ρόστερ και των χορηγών που στηρίζουν την ομάδα την φετινή χρονιά και θα τιμηθούν η ανδρική ομάδα μπάσκετ της σεζόν 1983-1984, ο διεθνής διαιτητής Χάρης Καρακατσούνης, καθώς επίσης κι άτομα που έχουν βοηθήσει τον σύλλογο και το τμήμα όλα αυτά τα χρόνια.