Θεοδώρου: Όλα τα ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες

Ο Γ.Σ. Αλμυρού υποδέχεται αύριο στις 17.00 τη Νέα Αρτάκη και χρειάζεται πάση θυσία το νικηφόρο αποτέλεσμα, αφού έμπλεξε σε περιπέτειες μετά την ήττα του στην Αταλάντη στο εξ αναβολής ματς της περασμένης Τετάρτης.

Σύμφωνα με τον τεχνικό του Θάνο Θεοδώρου, άξιζε καλύτερης τύχης στον αγώνα αυτό: «Παρόλο που το σκορ δείχνει ότι χάσαμε εύκολα με 2-0, αυτό δεν συνέβη. Στο πρώτο μέρος εμείς είχαμε την κλασική ευκαιρία να προηγηθούμε με τον Κοντοβά, ενώ και μετά το 1-0 χάσαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση πέφτοντας πάνω και σε έναν πολύ καλό τερματοφύλακα.

Προς το τέλος του ημιχρόνου έγινε μια φάση που μας αποσυντόνισε. Οι αντίπαλοι ζήτησαν να πετάξουμε τη μπάλα έξω για τήρηση του φερ πλέι, ενώ βγαίναμε σε φάση τετ-α-τετ. Κάπου εκεί σταματήσαμε και μετά συνεχίσαμε χάνοντας την ευκαιρία. Δημιουργήθηκε ένταση, χάσαμε το μυαλό μας και στην επόμενη φάση δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ.

Η Αταλάντη έκανε μόνο δύο φάσεις και ήταν μπροστά με 2-0, οπότε τα πράγματα δυσκόλεψαν για μας πολύ. Στην επανάληψη, το ματς έγινε… ροντέο. Μπορούσαμε να δεχθούμε και άλλο τέρμα, αλλά και να μειώσουμε. Σίγουρα έχουμε την ευθύνη για την ήττα, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν ήταν αυτή που δείχνει το σκορ».

Ερωτηθείς για το ματς με τη Νέα Αρτάκη, μας είπε: «Πλέον είμαστε ξανά σε δύσκολη θέση, αλλά θα το παλέψουμε. Μπροστά μας έχουμε ακόμη έναν τελικό, με αντίπαλο τη Νέα Αρτάκη. Χρειάζεται να είμαστε ήρεμοι και να έχουμε ψυχολογική υποστήριξη διότι όλα τα ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις ομάδες. Ένα λάθος ή ένα τυχαίο γκολ μπορεί να αλλάξει την ισορροπία ενός παιχνιδιού».