Θέλει δουλειά ο Ολυμπιακός Βόλου

Το πρώτο του φιλικό παιχνίδι έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου ο Ολυμπιακός με αντίπαλο την Α.Ε. Καρίτσας, ομάδα Γ’ Εθνικής. Το βολιώτικο συγκρότημα ηττήθηκε με 1-0 δείχνοντας πως χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμη. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κυρτέγος στο 8ο λεπτό, στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο της κωμόπολης της Πιερίας και ο οποίος διήρκησε 80 λεπτά λόγω της αφόρητης ζέστης.

Ο Ολυμπιακός Βόλου είναι μία εντελώς καινούργια ομάδα με πολλά νέα πρόσωπα στο ρόστερ. Είναι λογικό, λοιπόν, να μην υπάρχει ακόμη η απαραίτητη… χημεία μεταξύ των ποδοσφαιριστών του και αυτό φάνηκε στο προχθεσινό φιλικό ματς στο γήπεδο της Καρίτσας. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» (που αγωνίστηκαν με φωσφοριζέ κίτρινες εμφανίσεις) γνώρισαν μία ήττα από ομάδα που είναι νεοφώτιστη στη Γ’ Εθνική και η οποία μπορεί να χρησιμεύσει ως μάθημα για τη συνέχεια.
Ο αγώνας δεν διεκδικεί «δάφνες ποιότητας», αφού η αφόρητη ζέστη επηρέασε αρνητικά τους παίκτες και των δύο ομάδων. Κυρίως όμως αυτούς του Ολυμπιακού μια και τις προηγούμενες ημέρες προετοιμάζονταν στο Ελατοχώρι, σε μεγαλύτερο υψόμετρο και φυσικά σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Μάλιστα, λόγω της ζέστης, κάθε ημίχρονο διήρκησε 40 λεπτά με κοινή απόφαση των ομάδων και του διαιτητή Μέγα από την ΕΠΣ Πιερίας.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Θωμάς Γράφας έκανε διάφορες δοκιμές. Εξάλλου, δεν τον ενδιέφερε το αποτέλεσμα, όσο το να δείξουν διάθεση οι ποδοσφαιριστές του, κάτι που σε μεγάλο βαθμό έγινε. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβγαλαν αυτοματισμούς, αλλά ιδιαίτερα στο β’ μέρος ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και σίγουρα δικαιούνταν τουλάχιστον ένα γκολ.
Δεν τα κατάφεραν, αλλά αυτό μικρή σημασία έχει την δεδομένη χρονική στιγμή. Ο Ολυμπιακός έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης, ενώ ας μην ξεχνάμε ότι το ρόστερ του δεν έχει ολοκληρωθεί. Εκτός του Στεφάνοβιτς, στην ομάδα θα έλθουν τρεις ακόμη ποιοτικοί παίκτες μια και υπάρχει προφορική συμφωνία με στόπερ, αμυντικό χαφ και εξτρέμ.
Αξίζει ακόμη να αναφέρουμε ότι κόντρα στην Α.Ε. Καρίτσας χρησιμοποιήθηκαν και τρεις νεαροί ποδοσφαιριστές. Πρόκειται για τους Καρακώστα, Κόκκορη (πέρυσι ήταν στον Αήττητο Σπάτων) και Καραλούλη (προέρχεται από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης). Το αν θα αποκτηθούν και αυτοί θα εξαρτηθεί από την εισήγηση του κ. Γράφα.

Λίγες οι φάσεις στο α’ ημίχρονο
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 22 ποδοσφαιριστές. Οι μόνοι που δεν έπαιξαν ήταν ο Κόλα, που κάνει θεραπεία λόγω τραυματισμού (από την περασμένη Πέμπτη βρίσκεται στον Βόλο) και ο τρίτος τερματοφύλακας Ζάχος.
Στο αρχικό σχήμα, κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μακρυωνίτης. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Γραικός και αριστερός ο Μπουτζίκος, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Βοσνακίδης και Ρόκας. Ο Σκοπελίτης με τον Καναβό τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μπροστά τους έπαιζε ο Καρακώστας ως «δεκάρι», δεξί εξτρέμ ήταν ο Τζέφερσον και αριστερό ο Πόζογλου. Τέλος, ο Τσίτας αγωνίστηκε στη θέση του σέντερ φορ.
Οι φάσεις ήταν λιγοστές στο α’ μέρος, με τους γηπεδούχους να «βρίσκουν» δίχτυα με ένα αυστηρό πέναλτι στο 8ο λεπτό. Στην «εσχάτη των ποινών» υπέπεσε ο Γραικός ύστερα από μαρκάρισμα πάνω στον Μητράκα, το οποίο θεωρήθηκε αντικανονικό από τον διαιτητή Μέγα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κυρτέγος που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μακρυωνίτη, ο οποίος έπεσε σωστά, χωρίς όμως να αποσοβήσει το 1-0.
Στο 26’ ο Μπουτζίκος έκανε μία εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά. «Άδειασε» δύο αντιπάλους και μπήκε στην περιοχή. Όμως το τελείωμά του με το «κακό» του πόδι, το δεξί, δεν ήταν αυτό που ήθελε με τη μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ. Σουτ του Καραγκούνη στο 28’ εξουδετέρωσε ο Μακρυωνίτης, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση: Ο Καρακώστας έβγαλε τον Πόζογλου σε θέση τετ-α-τετ. Όμως το πλασέ του ξανθομάλλη εξτρέμ απέκρουσε ο Γαλάνης. Η φάση συνεχίστηκε και ο Πόζογλου βρέθηκε εκ νέου σε θέση βολής, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων του είπε ξανά «όχι».

Οι δύο αρχηγοί με το διαιτητικό τρίο

Καλύτερος στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός
Στην ανάπαυλα ο κ. Γράφας έκανε οκτώ αλλαγές, ενώ άλλες τρεις έγιναν κατά τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου. Ο μόνος που αγωνίστηκε και στα 80 λεπτά ήταν ο νεαρός Θανάσης Καναβός.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και έχασε ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες. Στο 59’ ο Ενγκομπά εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυνόμενοι δεν απομάκρυναν και η μπάλα έφτασε στον Πάσχο. Ο Βελεστινιώτης σέντερ φορ έκανε το πλασέ, αλλά είδε τη μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι. Εννέα λεπτά αργότερα ο Πάσχος τροφοδότησε τον Μαρούδα που πλάσαρε με το αριστερό για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας Τσιώμης (είχε αντικαταστήσει στην ανάπαυλα τον Γαλάνη).
Στο 74’ ο Πάσχος με κεφαλιά-πάσα έβγαλε σε θέση βολής τον Μπακουλάτι που σούταρε άουτ. Ο Μπακουλάτι θα μπορούσε να χρηστεί σκόρερ και στο αμέσως επόμενο λεπτό, αλλά σε δύο περιπτώσεις «νικήθηκε» από τον Τσιώμη, που κράτησε την φιλική νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας).
Βοηθοί: Σαλτσίδης, Καλορόγιαννης (Πιερίας).

Α.Ε. ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Γαλάνης, Καραγκούνης, Λάγδαρης, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Τροΐρης, Μητράκας, Οικονόμου, Αλεξίου, Κυρτέγος, Συράκος. Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Τσιώμης, Δημητρουλόπουλος, Λουίς Φερνάντο, Καρτσαμπάς, Λυκούργος, Καρατζιάς, Κουκουνάρας, Χατζηαργυρίου, Στίκος, Κούσιας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μακρυωνίτης (41’ Σοϊλεμέζογλου), Γραικός (41’ Πριόνας), Μπουτζίκος (41’ Μπαρούτας), Βοσνακίδης (60’ Πατσής), Ρόκας (41’ Παπαϊωάννου), Καναβός, Σκοπελίτης (67’ Καραλούλης), Τζέφερσον (41’ Ενγκομπά, 70’ Μπακουλάτι), Πόζογλου (41’ Κόκκορης), Καρακώστας (41’ Μαρούδας), Τσίτας (41’ Πάσχος).