Θέαμα και ουσία από τον Μαγνησιακό 5-0 την Ακρόπολη

«Χάρμα ιδέσθαι» ήταν ο Μαγνησιακός στο προχθεσινό εντός έδρας παιχνίδι του με την Ακρόπολη. Το συγκρότημα του Θάνου Θεοδώρου έφτασε σε μία άνετη νίκη με 5-0, συνδυάζοντας θέαμα και ουσία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ηλίας Βλάχος που έκανε χατ-τρικ (48’, 76’, 78’), ενώ σκόραραν ακόμη ο Σιώμος (27’) και ο Χριστίδης (83’). Οι νικητές είχαν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.

Η 14η νίκη του Μαγνησιακού στο φετινό πρωτάθλημα ήρθε με ωραίο ποδόσφαιρο και φυσικά τον διατήρησε στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα, εκεί όπου συγκατοικεί με την Αγία Άννα. Οι φίλοι του ιστορικού συλλόγου που βρέθηκαν στο «Κιούπι» το μεσημέρι του Σαββάτου ενθουσιάστηκαν από την απόδοση των ποδοσφαιριστών, οι οποίοι έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση αυτή την εποχή.

Όσον αφορά την Ακρόπολη -του επί πολλά χρόνια τεχνικού του Μαγνησιακού Βασίλη Πανόπουλου- οι παίκτες της αγωνίστηκαν φιλότιμα, αλλά υπέκυψαν φυσιολογικά στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους. Σίγουρα δεν υπολόγιζαν ότι θα έπαιρναν κάτι από το συγκεκριμένο ματς. Σε άλλους αγώνες θα κυνηγήσουν τους πόντους που χρειάζονται για να τους κρατήσουν στην κατηγορία.

Ο Μαγνησιακός μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και απώλεσε σωρεία ευκαιριών με πρωταγωνιστές τους Βουρδάκη, Σιώμο, Βλάχο και Λούρο. Η Ακρόπολη άντεξε μέχρι το 27ο λεπτό, με την εστία να παραβιάζεται για πρώτη φορά σε εκείνο το χρονικό σημείο. Ο Ψιάνος επιχείρησε σουτ και είδε τη μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Σιώμος την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στην επανάληψη ο Βλάχος πήρε το… όπλο του και «πυροβόλησε» τρεις φορές. Στο 48’ ο σέντερ φορ του Μαγνησιακού δέχθηκε την πάσα του Λούρου και με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 76’ ο Παπαδόπουλος τροφοδότησε τον Βλάχο, που πλάσαρε εύστοχα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχαμε νέα ασίστ του Παπαδόπουλου για τον Βλάχο, με το 4-0 να αποτελεί γεγονός. Το «κερασάκι στην τούρτα» της νίκης του Μαγνησιακού τοποθέτησε ο Χριστίδης γράφοντας το 5-0 στο 83’ με διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Κρανιάς (58’ Γαλανόπουλος), Παπαδόπουλος, Σιάτρας, Βέρτζος, Σιώμος (58’ Χριστίδης), Βουρδάκης (70’ Ροδίτης), Βλάχος, Λούρος (80’ Ξιώνης), Ψιάνος (70’ Κέκιας), Λάμπος.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Παπούλιας, Πούλιος, Στρούγγης, Τσούτσας, Κολυμήτρας (65’ Παγώνης), Βαρελόπουλος (75’ Χρυσαφόπουλος), Κουτσώνας, Πιτσάβας (70’ Μαλλιαρός), Αξιώτης (70’ Βασιλείου), Τζινιέρης (46’ Γκάγκας).