Τέταρτη συνεχόμενη ήττα υπέστη ο Βόλος 2004

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α’ Εθνικής Γυναικών ο Α.Σ. Βόλος 2004 αντιμετώπισε στο στάδιο του Ρεθύμνου την τοπική ΡΕΑ από την οποία έχασε με 3-0. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα για τις «ερυθρόλευκες» που έχουν το ελαφρυντικό των πολλών απουσιών. Είναι χαρακτηριστικό ότι η αποστολή τους απαρτιζόταν από 13 μόνο παίκτριες.

Οι γηπεδούχες είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και στο 11’ άνοιξαν το σκορ μετά από σέντρα της Βορριά από τα αριστερά και κεφαλιά της Χατζηγιαννίδου. Στο 22’ έγινε το 2-0 όταν η Μπασούρη τροφοδότησε την Μαρκουτσά που με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της Νόιμαν. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού το σουτ της Ματέους στο 31’ δεν βρήκε στόχο.

Γρήγορα έγινε το 3-0 στην επανάληψη. Ήταν στο 49ο λεπτό όταν η Κοτσάκι έβγαλε τη Ματέους σε θέση τετ-α-τετ και αυτή πλάσαρε με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι προτού καταλήξει εντός της εστίας.

Το υπόλοιπο του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Πάντως, οι γηπεδούχες είχαν ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Στο 56’ η Θεοχάρη -που αντικατέστησε τη Νόιμαν τρία λεπτά νωρίτερα- απέκρουσε εντυπωσιακά μακρινό σουτ της Κοτσάκι, ενώ η νεαρή γκολκίπερ χρειάστηκε και τη βοήθεια του δοκαριού για να απομακρύνει τη μπάλα σε σουτ της Μπράμε στο 61’.  Στο 82’ η ΡΕΑ είχε ακόμη ένα δοκάρι σε προσπάθεια της Ματέους.

ΡΕΑ: Μανουκαράκη, Κοτσάκι, Βορριά (60’ Κελαϊδή), Σολίς, Παντερή (60’ Σιράζι), Μαρκουτσά (71’ Δημισκίδου), Μπράμε, Μπασούρη (83’ Μεργέμογλου), Ματέους, Δαφέρμου (83’ Αλεξάκη), Χατζηγιαννίδου.

ΒΟΛΟΣ 2004: Νόιμαν (53’ λ.τρ. Θεοχάρη), Βέτσικα, Νικοπούλου, Κοκμοτού, Ζήγρα, Νέννε, Κατσιγιάννη, Παπαδοπούλου, Γκέκα (46’ Μπάρτζου), Κέκου, Τσούκα.