Τέσσερις νίκες ο Βόλος με ΑΕΚ (η προϊστορία)

Δέκα φορές έχουν αναμετρηθεί Βόλος και ΑΕΚ, επτά για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και τρεις για το Κύπελλο Ελλάδος.
Η πρώτη αναμέτρηση ήταν για το Κύπελλο Ελλάδος και είχε διεξαχθεί στις 20/12/2018 στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 3-1 για τη φάση των ομίλων. Τα γκολ της Ένωσης είχαν πετύχει οι Μοράν στο 4’ και Λιβάγια στο 59’ και στο 71’. Για τον Βόλο είχε σκοράρει στο 6ο λεπτό ο Πίσπας με κεφαλιά.
Την περίοδο 2019-20 για το πρωτάθλημα, το πρώτο ματς είχε διεξαχθεί στη Ριζούπολη στις 20/10/2019. Ο Βόλος ηττήθηκε με 3-2. Προηγήθηκαν οι «κυανέρυθροι» με τον Χοακίν Τόρες στο 24’, για να ακολουθήσουν τρία γκολ από την ΑΕΚ, από τους Λιβάγια στο 31’ και Μάνταλο στο 75’ (πέναλτι) και στο 78’. Ο Στέργιος Δημόπουλος είχε μειώσει το σκορ σε 3-2 στο 83’.
Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου, το οποίο διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στις 22/1/2020, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει εύκολα με 3-1. Η Ένωση προηγήθηκε με 0-2, με τέρματα των Οικονόμου στο 9’ και Αλμπάνη στο 25’, ενώ στο 52’ ο Κλωναρίδης είχε σημειώσει το τρίτο τέρμα της ΑΕΚ. Ο Βόλος είχε μειώσει το σκορ σε 3-1 με κεφαλιά του Ίκερ Γκουαροτσένα.
Την περίοδος 2020-21) οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Ριζούπολη στις 21/12/2020. ΑΕΚ και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Ο Τάνκοβιτς στο 3’ με απευθείας χτύπημα κόρνερ είχε ανοίξει το σκορ, με τον Βόλο να «γυρίζει» το ματς σε 1-2, με τέρματα των Φεράρι στο 15’ και Ουάρντα στο 34’. Η ΑΕΚ ισοφάρισε το παιχνίδι στο 71’ με τον Ανσαριφάρντ.

Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου, στις 14/3/2021 ο Βόλος είχε νικήσει με 1-0 την ΑΕΚ με γκολ του Τάσου Δουβίκα με πέναλτι στο 45’.
Στις αναμετρήσεις για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος της περιόδου 2020-21, η ΑΕΚ νίκησε με 4-2 στο ΟΑΚΑ στις 10/2/2021 (δύο γκολ ο Τάνκοβιτς και από ένα οι Μάνταλος, Ολιβέιρα, με τους Δουβίκα και Μήγογλου να σκοράρουν για τον Βόλο). Στη ρεβάνς στο Πανθεσσαλικό ο Βόλος επικράτησε με 1-0 στις 4/3/2021 με γκολ του Δουβίκα.

Πέρυσι στο Πανθεσσαλικό στις 24/10/2021 η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1, με τέρματα των Ανσαριφάρντ στο 42’, Τσούμπερ στο 45’ και Χατζισαφί στο 98’  Το γκολ του Βόλου είχε προέλθει από αυτογκόλ του Βράνιες στο 79’. Στο ΟΑΚΑ στις 30/1/2022 ο Βόλος είχε φύγει νικητής επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1. Ο Φαν Βέερτ πέτυχε και τα δύο γκολ των «κυανέρυθρων» στο 16’ και στο 85’, ενώ για την «Ένωση» είχε σκοράρει ο Αραούχο στο 20’.

Τη φετινή αγωνιστική περίοδο ο Βόλος είχε καταφέρει να φύγει νικητής από τη Ριζούπολη (εκεί αγωνίστηκε η ΑΕΚ ως γηπεδούχος), επικρατώντας με 1-0 στις 27/8/2022. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης είχε πετύχει ο Μίλος Ντέλετιτς στο 19’.