Τέσσερις νίκες ο Άρης, μία ο Βόλος (η προϊστορία)

Βόλος και Άρης έχουν αναμετρηθεί πέντε φορές σε επίσημα παιχνίδια, όλα για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετρά τέσσερις νίκες, ενώ οι «κυανέρυθροι» έχουν επικρατήσει σ’ ένα ματς, το πρώτο που έγινε στο Πανθεσσαλικό.
Συγκεκριμένα, στις 31/8/2019 ο Βόλος νίκησε τον Άρη με 1-0 με πέναλτι του Έρικ Γέντρισεκ στο 56΄. Την ίδια αγωνιστική περίοδο (2019-20), οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Κλ. Βικελίδης» με τον Άρη να επικρατεί εύκολα με 4-0 στις 19/12/2019. Δύο τέρματα είχε σημειώσει ο Ιντέγε στο 12’ και στο 24’ και δύο ο Γκάμα στο 30’ με πέναλτι και στο 61’.
Την περσινή αγωνιστική περίοδο ο Βόλος ηττήθηκε με 1-0 στο Πανθεσσαλικό από τον Άρη στις 20/9/2020 με χτύπημα πέναλτι του Γκάμα, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη στις 7/1/2021 ο Άρης είχε επικρατήσει με 2-0, χάρη στα γκολ των Λούκας Σάσα στο 18’ και Μπερτόλιο στο 81’.
Τη φετινή αγωνιστική περίοδο, σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι, το οποίο διακόπηκε για μία ώρα, λόγω των επεισοδίων που έκαναν οι οπαδοί του Άρη, οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 2-1 στις 7/11. Ο Εντιαγέ άνοιξε το σκορ στο 35’ ο Γκαρσία στο 46’ πέτυχε το 0-2, για να μειώσει το σκορ ο Ορόζ στο 48’.