Τεράστιο κάζο για την Ιταλία, χάνει δεύτερο σερί Μουντιάλ

Την… πάτησε μεγαλοπρεπώς η Ιταλία και θα δει και το Μουντιάλ του Κατάρ από τον… καναπέ… Οι πρωταθλητές Ευρώπης γνώρισαν ήττα-σοκ με 1-0 από τη Βόρεια Μακεδονία το βράδυ της Πέμπτης (24/3) στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» του Παλέρμο για τα μπαράζ πρόκρισης, γνωρίζοντας ταπεινωτικό αποκλεισμό και χάνοντας τη συμμετοχή σε δεύτερη σερί τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού είχαν απουσιάσει και από τη διοργάνωση της Ρωσίας το 2018.

Το ματς όδευε στην παράταση, αλλά στο 90’+3 ο Τραϊκόβσκι με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Ντοναρούμα και η ομάδα του Μπλαγκόγια Μιλέβσκι πέρασε στους τελικούς των μπαράζ, όπου θ’ αντιμετωπίσει την Πορτογαλία στο «Ντραγκάο» την προσεχή Τρίτη (29/3).

Οι Ίβηρες στο ίδιο γήπεδο με γκολ των Οτάβιο στο 15′, Ντιόγκο Ζότα στο 42′ και Ματέους Λουίζ στο 88′ επικράτησαν με 3-1 της Τουρκίας, για την οποία είχε μειώσει ο Μπουράκ Γιλμάζ στο 65′, αλλά στο 85′ o ίδιος σημάδεψε το δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι κι έχασε την ευκαιρία για το 2-2!

Η Ουαλία, από την πλευρά της, επιβλήθηκε της Αυστρίας με 2-1 στο Κάρντιφ και θα περιμένει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στη Σκωτία και στην Ουκρανία, παιχνίδι βέβαια που έχει αναβληθεί λόγω του πολέμου στην Ουκρανία και μένει να φανεί αν θα γίνει και ποτέ.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ βρήκε δίχτυα στο 25′ και το 51′ και για τους Αυστριακούς μείωσε ο Σάμπιτσερ στο 64′, ενώ η Σουηδία με γκολ του Κουάισον στο 110′ κέρδισε στη Στοκχόλμη με 1-0 την Τσεχία στην παράταση και θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2022, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Πολωνία το βράδυ της Τρίτης (οι Πολωνοί πήραν άνευ αγώνος το «εισιτήριο» για τους τελικούς των μπαράζ ύστερα από την αποβολή της Ρωσίας από ΦΙΦΑ και ΟΥΕΦΑ).