Τεράστιο «διπλό» για Ολυμπιακό – Νίκησε 1-0 το Αιγάλεω και ανέβηκε στην 4η θέση της Φούτμπολ Λιγκ

Σ’ ένα παιχνίδι όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για τον Ολυμπιακό, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο «τρίποντο» εκτός έδρας, στο γήπεδο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», με αντίπαλο το Αιγάλεω. Με σκόρερ τον Στέλιο Πόζογλου ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 και ανέβηκε στην 4η θέση με 17 βαθμούς, μειώνοντας στους τέσσερις τους βαθμούς της διαφοράς από τη 2η προνομιούχο θέση, μετά την ισοπαλία του Ιωνικού στην Καβάλα.

Πώς αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός
Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα ο Σούλης Παπαδόπουλος, με τον Γιδόπουλο να αγωνίζεται κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Γραικός κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Μπουτζίκος το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βοσνακίδης και Φαζός. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Λάσκαρης και Σκοπελίτης, οι Ντούνης (αριστερά) και Κουτσιανικούλης (δεξιά) επιχειρούσαν στις πτέρυγες, με τον Ράντι να παίζει πίσω από τον προωθημένο Πόζογλου.

Σκόραρε νωρίς ο Πόζογλου
Μετά την βαριά ήττα με 6-0 από τον Πανιώνιο για το Κύπελλο Ελλάδος, ο Ολυμπιακός Βόλου έπρεπε να βγάλει αντίδραση, να ξεπεράσει το ψυχολογικό βάρος και να παρουσιαστεί δυνατός στην αναμέτρηση με το Αιγάλεω. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας σωστό πλάνο στο παιχνίδι τους, από την αρχή έδειξαν πως θέλουν το «τρίποντο», παίζοντας δυνατά και με επιθετικούς προσανατολισμούς.
Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να ελέγχουν το ματς και να φτάνουν γρήγορα στο γκολ, που τους έδωσε τη δυνατότητα να διαχειριστούν κατάλληλα το παιχνίδι στη συνέχεια.
Μόλις στο 7’ ο Ντούνης απείλησε για πρώτη φορά το τέρμα του Σικαλιά, με τον έμπειρο επιθετικό να κάνει το πλασέ, με τον τερματοφύλακα του Αιγάλεω να μπλοκάρει τη μπάλα. Οι «ερυθρόλευκοι» με τη συμπλήρωση 11 λεπτών στο παιχνίδι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Λάσκαρης στο χώρο της μεσαίας γραμμή «έκλεψε» τη μπάλα, ο Ολυμπιακός βγήκε στην επίθεση και ύστερα από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Πόζογλου, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής με σουτ έγραψε το 0-1. Αυτό ήταν το τέταρτο φετινό γκολ του 23χρονου επιθετικού του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός μετά το γκολ βρέθηκε και πάλι στην επίθεση στο 12’, όμως σε σουτ του Κουτσιανικούλη η μπάλα έφυγε έξω από τα δοκάρια, ύστερα από μπαλιά που δέχθηκε από τον Ντούνη.

Μέχρι το 25’ το Αιγάλεω δεν μπορούσε να αναπτυχθεί επιθετικά, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν πολύ καλή λειτουργία, ως ομάδα, μέσα στο γήπεδο, να κλείνουν σωστά τους χώρους και να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Γιδόπουλου.
Η πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια του Αιγάλεω σημειώθηκε στο 26’, όταν ο Ροτζέριο με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Γιδόπουλου, ο οποίος δεν ανησύχησε.
Στο 27’ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πόζογλου μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Ρούσσο να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
Στο διάστημα 31’-45’ οι δύο ομάδες αναλώθηκαν κυρίως σε παιχνίδι κέντρου, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ματς, να μην ρισκάρει, ενώ το Αιγάλεω έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 33’ από μια στατική φάση. Συγκεκριμένα, ο Ηλίας Τσιλιγκίρης εκτέλεσε φάουλ, με τον Γιδόπουλο να βρίσκει την μπάλα (είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα) και αυτή να βρίσκει τη συμβολή των δοκαριών.

Άψογα λειτούργησε στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός
Στην αρχή του δευτέρου ημίχρονου οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν δύο καλές στιγμές για να πετύχουν γκολ. Στο 46’ ο Πόζογλου σούταρε με τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Αιγάλεω. Στο 51’, ωστόσο, η ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν μεγάλη, καθώς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν πρώτα ο Πόζογλου (σούταρε για να αποκρούσει σωτήρια ο Σικαλιάς) και στη συνέχεια ο Σκοπελίτης, με τον τερματοφύλακα του Αιγάλεω να μπλοκάρει τη μπάλα στο σουτ του μεσοεπιθετικού των «ερυθρολεύκων».
Στη συνέχεια και για ένα δεκάλεπτο οι παίκτες του Αιγάλεω πίεσαν την άμυνα του Ολυμπιακού και είχαν δύο πολύ καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Στο 53’ ο Τσιλιγκίρης με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιδόπουλο, ο οποίος… απογειώθηκε στο δεξί του «παραθυράκι» και απέκρουσε σωτήρια. Στο επόμενο λεπτό ο Τσιλιγκίρης επιχείρησε τη σέντρα, ο Ροτζέριο έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, στο 59’, ο Ολυμπιακός απείλησε με δεύτερο τέρμα την άμυνα του Αιγάλεω, όταν ο Ντούνης από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, δίχως όμως ο Φαζός να προλάβει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.
Στη συνέχεια το Αιγάλεω ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού. Ωστόσο, οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου έχοντας πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να φτάσουν στην ισοφάριση.
Στο 72’ ο Λάσκαρης γύρισε παρακινδυνευμένα τη μπάλα πίσω, με τον Γιδόπουλο να προλαβαίνει και να διώχνει με τα πόδια τον κίνδυνο, προ του Φαρινόλα. Στο επόμενο λεπτό σε σουτ του Φαρινόλα η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Αιγάλεω έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσει το σκορ, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού παίζοντας ψύχραιμα και κάνοντας σωστή διαχείριση του παιχνιδιού, κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν μια πολύ σπουδαία νίκη, τη δεύτερη φέτος μακριά από το Βόλο.
Οι γηπεδούχοι στο 81’ είχαν την τελευταία τους καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Ροτζέριο να πιάνει την κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Τσιλιγκίρη, με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Γιδόπουλου.
Διαιτητής: Ρούσσος (Κορινθίας)
Βοηθοί: Τριαντάφυλλος (Κορινθίας), Καρλής (Ηλείας)
4ος διαιτητής: Χατζηγιάννης (Πειραιά)
Κίτρινες: Ταφταρίδης, Σταματάκης, Φαρινόλα, Παπανικόλας-Ράντι, Βοσνακίδης, Λάσκαρης, Φαζός, Γιδόπουλος.
ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψάνης (9’ λ.τρ. Ταφταρίδης), Συριόπουλος, Παπανικόλας, Τσίτσαρης, Χατζηιωαννίδης (46’ Φαρινόλα), Σταματάκης (70’ Κατσικογιάννης), Ροτζέριο, Λάμπρου, Τσιλιγκίρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Λάσκαρης, Σκοπελίτης, Ράντι (68’ λ.τρ. Τσίτας), Κουτσιανικούλης (87’ Ρόκας) Ντούνης (60’ Κόλα), Πόζογλου.

Παπαδόπουλος: Κάναμε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο
Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σούλης Παπαδόπουλος, τόνισε στη συνέντευξη Τύπου: «Ήταν μία σπουδαία νίκη για μας, απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα, όπως είναι το Αιγάλεω, με ιστορία και φανταστική διοίκηση. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, γιατί στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί, πετύχαμε το γκολ, είχαμε κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρουμε, ενώ δεν μας δόθηκε και ένα πέναλτι. Ξέραμε ότι στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω θα μας πιέσει, γιατί ο αντίπαλος προπονητής γνωρίζει πολύ καλά την ομάδα μας, ενώ είναι και ένας έμπειρος προπονητής. Γνωρίζαμε ότι θα δεχθούμε πίεση και από τον κόσμο του Αιγάλεω.
Στο ημίχρονο είπαμε, πως αν θέλουμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, θα πρέπει να πετύχουμε κι άλλο γκολ. Βγήκαμε στον αγωνιστικό χώρο έτσι όπως το σχεδιάσαμε. Σταθήκαμε άτυχοι σε δύο φάσεις με τον Πόζογλου και από κει και πέρα ο αντίπαλος πήρε μέτρα στο γήπεδο. Ήταν καλύτερος από μας, στο τέλος μας πίεσε, έδωσε και ο διαιτητής πάρα πολλά φάουλ κάτω από την πίεση και του κόσμου, αλλά αντέξαμε και πήραμε μία σπουδαία νίκη. Διαχειριστήκαμε πολύ καλά το παιχνίδι, αν και προερχόμασταν από μία πολύ βαριά ήττα στο κύπελλο από τον Πανιώνιο. Ήξερα πολύ καλά, πως αν δεν κερδίζαμε, όλοι θα έπεφταν πάνω μου. Δίνω και πάλι συγχαρητήρια στους πίστες μου που ακολούθησαν πίστα το πλάνο που σχεδιάσαμε. Συγχαρητήρια και στο Αιγάλεω, γιατί έκανε μεγάλη προσπάθεια. Πιστεύω, ότι με αυτή την έδρα, με αυτούς ποδοσφαιριστές και με αυτό τον κόσμο και με τη διοίκηση που διαθέτει, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.
Εμείς θα παλέψουμε για να μπορέσουμε, αν είναι δυνατόν, να ανέβει ο Ολυμπιακός κατηγορία. Δεν πάμε ούτε για παραμονή, ούτε για μία καλή πορεία. Ήμασταν πίσω στη βαθμολογία, προσπαθούμε, ωστόσο σκαλί- σκαλί να ανέβουμε ψηλά, για να φτάσουμε εκεί που πρέπει. Ο στόχος του Ολυμπιακού Βόλου είναι ξεκάθαρος. Να μπει στην πρώτη πεντάδα, γιατί αν είσαι στις πρώτες πέντε θέσεις, στο τέλος μπορεί να δικαιωθείς».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Αιγάλεω, Θωμάς Γράφας, στις δηλώσεις του τόνισε τα εξής: «Ήταν ένα παιχνίδι εκ των πραγμάτων δύσκολο για μας, απέναντι σε μία ομάδα την πιο ακριβή της κατηγορίας, μ’ ένα πολύ βαθύ ρόστερ. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, στα πρώτα 20 λεπτά δεν ήμασταν καλοί. Δεχτήκαμε ένα τέρμα, το οποίο προέρχεται, πιστεύω, από επιθετικό φάουλ. Ωστόσο. αυτά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει εξ ολοκλήρου σε μας, απέναντι σε μία έμπειρη ομάδα, με έναν καλό προπονητή. Υπήρχαν φάσεις, οι προϋποθέσεις για γκολ, όταν όμως δημιουργείς φάσεις και η μπάλα δεν μπαίνει στην εστία, δεν μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό. Πρέπει να κοιτάξουμε την επόμενη αγωνιστική και τα επόμενα παιχνίδια, τα οποία είναι κρίσιμα για μας. Δεν αποπροσανατολιζόμαστε, ο στόχος μας είναι συγκεκριμένος και πιστεύω ότι στο τέλος θα το πετύχουμε. Είμαστε μία ομάδα, η οποία κάθε εβδομάδα παρουσιάζεται βελτιωμένη. Εύχομαι στον Ολυμπιακό, που είναι μία μεγάλη ομάδα και η οποία διαθέτει ικανή διοίκηση, ό,τι καλύτερο. Συγχαρητήρια και στους δικούς μου παίκτες για την προσπάθεια που έκαναν μετά τα πρώτα 15 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σικαλιάς ήταν απλός θεατής».