Τεράστια νίκη του Βόλου στο πόλo – photos

Τεράστια νίκη πανηγύρισε ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση στην 11η αγωνιστική της Α2 πόλο. Μετά από θαυμάσια εμφάνιση επικράτησε 9-7 του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Ιωνικού Νίκαιας στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας «Βασίλης Πολύμερος».
Με το αποτέλεσμα αυτό έχει σχεδόν «κλειδώσει» τον στόχο της γρήγορης παραμονής και απομένει μόνο η μαθηματική επιβεβαίωση. Ο Βόλος ανέβηκε στην 5η θέση του βορείου ομίλου με 11 βαθμούς και βρίσκεται στο +5 από τη ζώνη των πλέι άουτ με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου.
Όσο για τον Ιωνικό, «πληγώθηκε» από αυτή την ήττα μια και έχασε τη θέση του στην κορυφή της βαθμολογίας.
Πάντως, όσα προαναφέραμε παραλίγο να μη συμβούν ποτέ. Λόγω έκτακτου προβλήματος ο γιατρός του αγώνα καθυστέρησε να έλθει στο κολυμβητήριο. Μετά από πίεση των παραγόντων του Ιωνικού οι διαιτητές ήταν έτοιμοι να κλείσουν το φύλλο αγώνα, αλλά ακριβώς 20 λεπτά (όσο επιτρέπει ο κανονισμός) μετά την προκαθορισμένη έναρξη ο γιατρός εμφανίστηκε και το ματς διεξήχθη κανονικά, αν και δεν λειτουργούσε ο μισός ηλεκτρονικός πίνακας..
Ο Ιωνικός ήταν το φαβορί για τη νίκη, έστω και αν ήλθε στο Βόλο με κάποιες απουσίες. Εξάλλου, σημαντικές απουσίες είχαν και οι γηπεδούχοι, καθώς ο Μαρινάγης ήταν άρρωστος και οι Χαμίτης, Γλούμης τραυματίες. Όμως, όσοι πολίστες χρησιμοποιήθηκαν από τον Μανώλη Γούναρη έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους μέσα στο νερό. Ακολούθησαν το πλάνο του προπονητή τους, έβγαλαν ορισμένες τρομερές άμυνες και ήταν ψύχραιμοι σε κρίσιμες επιθέσεις.
Στην αρχική επτάδα του Βόλου τερματοφύλακας ήταν ο Κ. Νάσιος, αμυντικός ο Νικολέρης, φουνταριστός ο Κεϊχανί, ενώ οι Κουφιδάκης, Δημητρίου τοποθετήθηκαν στη δεξιά πλευρά της περιφέρειας και οι Γκανάτσιος, Ανδρής στην αριστερή.
Οι γηπεδούχοι εξέπληξαν τους αντιπάλους τους με το πολύ δυναμικό τους ξεκίνημα. Ο Νικολέρης άνοιξε το σκορ στον παραπάνω και ο Κεϊχανί με δύο γκολ από θέση φουνταριστού και πέναλτι αντίστοιχα, έκανε το 3-0. Όμως οι Μπαγλατζής και Φέγγος, σκοράροντας σε επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα μάζεψαν τη διαφορά (3-2) πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο οκτάλεπτο είχαμε μόλις ένα γκολ. Το πέτυχε ο Ρουμάνης, επίσης στον παραπάνω παίκτη και έγραψε το 3-3 του ημιχρόνου.
Με τον ίδιο τρόπο ήλθε το 4-3 από τον Κεϊχανί στην τρίτη περίοδο, στην οποία ο Ιωνικός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, αφού ο Βολιώτης αθλητής του Γιάννης Ιωαννίδης έκανε το 4-4 στον παραπάνω, ενώ ο Ζουρίδης σκόραρε από τα δύο μέτρα για το 4-5.
Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς, αλλά οι Βολιώτες αντέδρασαν εξαιρετικά στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο. Πρώτα είχαμε την αποβολή (στο 6’.14’’) του προπονητή του Ιωνικού Αρσένη Μαρούλη, που ήταν τιμωρημένος, αλλά μετείχε στο παιχνίδι δίνοντας οδηγίες από την κερκίδα. Αρχικά του έγιναν συστάσεις και αφού δεν συμμορφώθηκε ο διαιτητής Μοίραλης ζήτησε να βγει εκτός κολυμβητηρίου, κάτι που πάντως δεν έγινε αφού είδε το ματς από άλλο σημείο.
Ο Βόλος ισοφάρισε 5-5 με πέναλτι του Κεϊχανί και στη συνέχεια ο Ιωνικός πήρε δύο φορές το προβάδισμα με περιφερειακά σουτ των Τσαγκάρη (5-6) και Μπαγλατζή (6-7), με τους Βολιώτες να απαντούν ισάριθμες φορές με τον ίδιο τρόπο, πρώτα με τον Κουφιδάκη (6-6) και έπειτα με τον Νικολέρη (7-7).
Στο 2’.05’’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι και ο Κεϊχανί δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία. Με το πέμπτο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 8-7. Ακολούθησε χαμένη επίθεση του Ιωνικού στον παίκτη παραπάνω, ενώ στο 1’.25’’ οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε ένα ακόμη πέναλτι. Αυτή τη φορά ο Κεϊχανί «νικήθηκε» από τον Τσαλίκη, αλλά στην εκτέλεση παρενοχλήθηκε από παίκτη του Ιωνικού. Έτσι, πολύ σωστά οι διαιτητές έδωσαν επανάληψη και ο Κουφιδάκης που πήρε την ευθύνη της εκτέλεσης ευστόχησε από τα πέντε μέτρα, διαμορφώνοντας το 9-7 μέσα σε πανηγυρισμούς.
Ο Βόλος είχε 2/5 στον παίκτη παραπάνω, 4/4 πέναλτι, δύο γκολ από την περιφέρεια και ένα από θέση φουνταριστού. Ο Ιωνικός είχε 4/8 στον παραπάνω, δύο τέρματα από την περιφέρεια και ένα από τον φουνταριστό.
Διαιτητές: Μοίραλης-Βασιλείου.
Οκτάλεπτα: 3-2, 0-1, 1-2, 5-2.
ΒΟΛΟΣ (Γούναρης): Κ. Νάσιος, Καρπέτας, Καραΐσκος, Γκανάτσιος, Κεϊχανί 5, Μεριστούδης, Δημητρίου, Πετρόπουλος, Κουφιδάκης 2, Κανάκης, Ανδρής, Ι. Νάσιος Νικολέρης 2, Πανίδης.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουζέλης): Τσαλίκης, Φέγγος 1, Μερκούρης, Ιωαννίδης 1, Κατρίτσης, Μπουργούρης, Ρουμάνης 1, Φαναριώτογλου, Μπαγλατζής 2, Ζουρίδης 1, Κολλάρος, Τσαγκάρης 1, Καλομενίδης, Αρακελιάν.

Βόλος-Ιωνικός 9-7
Χαϊδάρι-ΟΦΘ 4-9
Καλαμάκι-Κέρκυρα 13-7
Ν.Ο. Λάρισας-Άρης 10-8