Τεράστια νίκη για Ολυμπιακό Βόλου, 3-1 τον ΠΑΟΚ Β’ (photos)

Σ’ ένα καθοριστικής σημασίας παιχνίδι ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’ με 3-1 στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης και να ξεκολλήσει από τους 13 βαθμούς. Πλέον, έφτασε τους 16, μπορεί να παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού, έχει όμως δύο παιχνίδια εξ αναβολής και το σπουδαιότερο έδειξε σήμερα με την εμφάνισή του, ότι μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις την παραμονή στην κατηγορία.

Ονειρικό πρώτο ημίχρονο για Ολυμπιακό
Ονειρικό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς οι παίκτες του Βασίλη Βούζα κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο ΠΑΟΚ Β’ και να προηγηθεί με 3-1.

Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στη Νεάπολη, με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν με πάθος και να σημειώνουν για δεύτερη φορά φέτος, μετά το παιχνίδι με την Καβάλα, τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους. Ο Γιώργος Ξύδας με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ταλιχμανίδη, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός έχοντας αποκτήσει ψυχολογία από το γρήγορο γκολ, είχε τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς και ευνοϊκό τον αέρα.

Στο 16’ ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην επίτευξη δεύτερου τέρματος, όταν ο Βερνάρδος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, με τον Ταλιχμανίδη να αποκρούει σωτήρια.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ Β’ να προσπαθούν να απειλήσουν το τέρμα του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε καλή ανασταλτική λειτουργία. Για να φτάσουμε στο 26’, όπου οι παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» ισοφάρισαν σε 1-1. Πάλι από στατική φάση προήλθε το γκολ που δέχθηκε η άμυνα του Ολυμπιακού. Εκτελέστηκε κόρνερ από τα αριστερά και ο προωθημένος Παναγιώτης Παναγιώτου με σουτ μέσα από την περιοχή εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού για να γράψει το 1-1.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και πολύ γρήγορα και να πετύχει δεύτερο γκολ στο 33’ και πάλι με τον Γιώργο Ξύδα. Ο 24χρονος επιθετικός των «ερυθρολεύκων», με πολύ ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Γραικού έγραψε το 2-1. Στο 39’ το δυνατό σουτ του Σκοπελίτη δεν βρήκε τον στόχο, για να έρθει το 3-1 στο 44’.

Συγκεκριμένα, ο Κουντουριώτης εκτέλεσε κόρνερ για τον Ολυμπιακό και ο Φιλίποβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταλιχμανίδη, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη των «ερυθρολεύκων».

Υπερείχε ο ΠΑΟΚ Β’ στο δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και η ομάδα που απείλησε σε δύο περιπτώσεις το τέρμα του Ξενοδόχοβ. Στο 62’ ο Τσοπούρογλου με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ολυμπιακού, ενώ στο 72’ ο Φασίδης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Ξενοδόχοβ, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού να μην απειληθεί ιδιαίτερα, ο Βασίλης Βούζας φρέσκαρε την ομάδα, με τις αλλαγές που έκανε και στο τέλος το βολιώτικο συγκρότημα πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα κα δεύτερη εντός έδρας.

Διαιτητής: Στάμος (Ηλείας)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Φαλτάκας (Γρεβενών)
4ος διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Κίτρινες: Κότος, Στάμου-Γκορντεζιάνι
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Στάμου, Μάνγκα (68’ Κόλα), Ντιαμπί (68’ Ντος Σάντος), Κουντουριώτης (73’ Μαρκοπουλιώτης), Ξύδας (73’ Σιαφά), Γκαργκαλατζίδης (57’ Κότος), Βερνάρδος.
ΠΑΟΚ Β’: Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Μανωλιούδης (46’ Ταχάτος), Κουλιεράκης, Καλουτσικίδης, Ουεντραόγκο, Γιαξής (36’ λ.τρ. Γρόσδης), Γαϊτανίδης (70’ Φασίδης), Τσοπούρογλου, Σμυρλής (46’ Πανίδης), Γκορντεζιάνι (46’ Τζίμας).