Τεράστια ανατροπή από τη Νίκη – Κέρδισε 71-73 τη Δόξα Λευκάδας αν και έχανε 16 πόντους στην 4η περίοδο

Μια τεράστια ανατροπή έκανε η Νίκη για τη Β’ Εθνική μπάσκετ. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους στην αρχή της 4ης περιόδου και με -10 περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να φύγει αλώβητη από τη Λευκάδα κερδίζοντας με 73-71 τη Δόξα.

Τεράστια ψυχικά αποθέματα έδειξαν οι καλαθοσφαιριστές της Νίκης στη Λευκάδα. Σ’ ένα ματς που φαινόταν χαμένο, εκείνοι δεν το έβαλαν κάτω. Τουναντίον έκαναν «κατάθεση ψυχής» στα τελευταία λεπτά και έκαναν μια τεράστια ανατροπή κερδίζοντας με 73-71 τη Δόξα.

Μ’ αυτή την επιτυχία η βολιώτικη ομάδα φιγουράρει στην κορυφή του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ μετρώντας μόνο νίκες. Παρόλα αυτά κανείς στις τάξεις της δεν εφησυχάζει. Άπαντες γνωρίζουν ότι πρόκειται για μια πολύ δύσκολη κατηγορία και γι’ αυτό ο στόχος δεν αλλάζει, αλλά παραμένει η σωτηρία.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Οι δύο «μονομάχοι» εναλλάσσονταν στο σκορ δείχνοντας ότι η αναμέτρηση θα έχει συναρπαστική εξέλιξη. Στο 10’ υπήρχε απόλυτη ισορροπία (16-16), ενώ στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος, η οποία βρήκε τη Νίκη να έχει βραχεία κεφαλή (34-36 στο 20’).

Το βολιώτικο συγκρότημα άρχισε να χάνει έδαφος προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Γκοντούδης και Ξενιτίδης προξένησαν μεγάλη ζημιά δίνοντας «αέρα» 11 πόντων στο 30’ (53-42).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Νίκη στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Αυτό είχε ως συνέπεια οι γηπεδούχοι να ανοίξουν την ψαλίδα στο +16 στο 34’ και να δείχνουν το απόλυτο φαβορί για το ροζ φύλλο.

Απέμεναν 2.16 για το τέλος και η Δόξα παρέμενε επικεφαλής στο σκορ με 68-58. Τότε άρχισε η… επική αντεπίθεση των παικτών του Ανδρέα Μαύρου και του Γιώργου Κοσμάτου. Η άμυνα ζώνης σε σχήμα σταυρού βοήθησε σημαντικά στο να γίνουν πολλά κλεψίματα που οδήγησαν σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Κατ’ αυτόν τον τρόπο οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν εννέα συνεχόμενους πόντους, γεγονός που προκάλεσε πανικό στους Λευκαδίτες, που σ’ αυτό το διάστημα προέβησαν σε βεβιασμένες επιλογές. Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό η Νίκη προσπέρασε με 68-71 και το ματς οδηγήθηκε στις βολές, καθώς αφενός μεν οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να αποφύγουν την ισοφάριση με ενδεχόμενο τρίποντο, αφετέρου δε οι γηπεδούχοι επιθυμούσαν να σταματήσουν τον χρόνο, που κυλούσε εις βάρος τους.

Τελικά οι «κυανόλευκοι» εμφανίστηκαν ψύχραιμοι στο τέλος και πήραν τη μεγάλη νίκη. Με το σκορ στο 71-72, ο Σαριμπαλίδης ευστόχησε στην πρώτη και έχασε επίτηδες τη δεύτερη βολή, καθώς απέμενε μόλις ένα δευτερόλεπτο. Έτσι η Δόξα δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση και η Νίκη πανηγύρισε τη σπουδαία επιτυχία με 71-73.

Από την ομάδα των Ανδρέα Μαύρου και Γιώργου Κοσμάτου κανείς δεν υστέρησε. Ωστόσο αξίζει ειδικής μνείας ο 20χρονος Άρης Βερτζάγιας, τόσο για τους 12 πόντους που πέτυχε όντας εύστοχος στις βολές στο τελευταίο λεπτό, όσο και για την εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζακόπουλο, που τον κράτησε άποντο στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 16-16, 34-36, 53-42, 71-73.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κασαπίδης): Σεπιτάνος 13 (2), Κοντούδης 16, Πολυμένης 1, Λαζάρου 7, Τζακόπουλος 8 (1), Ξενιτίδης 17 (3), Κωνσταντινόπουλος 5 (1), Κατσαούνης, Σταματέλος 4 (1).
ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Κωστούλας 6, Βερτζάγιας 12, Διγενής 3, Ευτυχίδης, Κουτίνας 22, Μπουσκολίτης 7 (1), Τάσσος 5, Σαριμπαλίδης 2, Φιλιππόπουλος, Λόλας 16, Μπούρας, Δελεντζές.

Αναβλήθηκαν τα υπόλοιπα ματς
Αξίζει να σημειωθεί ότι κανένα άλλο παιχνίδι δεν διεξήχθη στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής πέρα από αυτό της Νίκης στη Λευκάδα εναντίον της Δόξας. Όλα τα άλλα ματς αναβλήθηκαν, με την ΕΟΚ να προσανατολίζεται σε αναστολή των πρωταθλημάτων για έναν μήνα.