Τέλος ο Τσιώλης από τον Βόλο – Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν με 4-1 την Παναχαϊκή σε φιλικό

Σύντομη ήταν η παρουσία του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο του Βόλου. Ο έμπειρος τεχνικός ανέλαβε την ομάδα στις 23 Ιουλίου και 38 μέρες μετά αποτέλεσε παρελθόν από τους «κυανέρυθρους».
Η είδηση της λύσης της συνεργασίας του Βόλου με τον Τσιώλη έπεσε ως… κεραυνός εν αιθρία. Κι αυτό, καθώς ο 61χρονος προπονητής κάθισε κανονικά σήμερα στον πάγκο της ομάδας, στο φιλικό με την Παναχαϊκή, όπου ο Βόλος νίκησε με 4-1, ωστόσο, λίγη ώρα μετά τη λήξη του αγώνα η διοίκηση της ΠΑΕ ανακοίνωσε το τέλος της συνεργασίας με τον Σάκη Τσιώλη. Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ Βόλος:
«Η ΠΑΕ Βόλος ανακοινώνει την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας της με τον προπονητή Σάκη Τσιώλη, στον οποίο εύχεται κάθε επιτυχία τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο. Ο Σάκης Τσιώλης θα παραμείνει για πάντα φίλος της ομάδας».
Η διοίκηση των «κυανέρυθρων» αναμένεται άμεσα να ανακοινώσει τον αντικαταστάτη του Σάκη Τσιώλη και δεν αποκλείεται ακόμη και σήμερα να υπάρξουν εξελίξεις στο θέμα.

Καλή εμφάνιση και νίκη 4-1 επί της Παναχαϊκής
Όπως είναι φυσικό, το φιλικό με την Παναχαϊκή και η νίκη του Βόλου με 4-1 στο ΕΑΚ, σε φιλικό παιχνίδι, πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Οι «κυανέρυθροι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, ενώ τα γκολ σημείωσαν οι Δουβίκας στο 6’, Γκουαροτσένα 23’, Μπαρτόλο 75’ και 84’ με πέναλτι. Το τέρμα της Παναχαϊκής πέτυχε ο Αραβίδης στο 41’. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Βόλου σε φιλικό παιχνίδι, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, μετά τη νίκη με 4-2 επί του Αήττητου Σπάτων.

Πώς έπαιξε ο Βόλος
Ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Γκαραβέλη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κολόμπο και Μήτογλου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ριένστρα και Μπαριέντος, οι Μπαρτόλο και Λουντεβάλ έπαιξαν στα άκρα, με τον Γκουραροτσένα να έχει πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Δουβίκα, που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού και η ομάδα που έπαιξε γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο. Οι παίκτες του Βόλου αναπτύσσονταν εξαιρετικά από τα άκρα, αλλά και από τον άξονα, ήταν ορεξάτοι και δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις για το τέρμα του Μένκα.
Ιδιαίτερα κινητικός και πολύ καλός στις κινήσεις του ήταν στο πρώτο ημίωρο ο νεαρός Τάσος Δουβίκας (ήταν σε όλες τις φάσεις μέσα, ενώ σημείωσε και το πρώτο γκολ). Πολλή δουλειά έκαναν στο κέντρο οι Ριένστρα, Μπαριέντος, αλλά και ο Γκουαροτσένα.
Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μπαρτιέντος έγινε κάτοχος της μπάλας από πάσα του Δουβίκα, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια της Παναχαϊκής. Το σκορ για τον Βόλο άνοιξε στο 6’ με εξαιρετικό τελείωμα του Δουβίκα. Ο Γκουαροτσένα έβγαλε κάθετε πάσα στον Μπαρτόλο, αυτός βρήκε τον Δουβίκα και ο νεαρός με εξαιρετική προσπάθεια και άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μένκα, γράφοντας το 1-0 για τους «κυανέρυθρους.
Δύο λεπτά αργότερα ο Δουβίκας και πάλι με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 15’ ο Δουβίκας βρέθηκε σε θέση βολής, ύστερα από πάσα του Λουντεβάλ, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο νεαρός Τάσος Δουβίκας

Ο Βόλος συνέχισε να παίζει επιθετικά και να κλείνει την Παναχαϊκή στα καρέ της, για να χαθεί νέα ευκαιρία στο 17’ με τον Λουντεβάλ να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή. Τελικά το δεύτερο γκολ για τους «κυανέρυθρους» ήρθε στο 23’. Από προσπάθεια του Μπαρτόλο ο Γκουαροτσένα έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-0.
Μετά το 30’ έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού, λόγω και της αφόρητης ζέστης, με τον Βόλο πάντως να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και να περιορίζει σημαντικά την επιθετική δραστηριότητα των παικτών της Παναχαϊκής.
Στο 29’ ο Μπαρτόλο σούταρε άουτ και στο 41’ στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή κατάφερε να μειώσει το σκορ Ο Ανάκογλου από τ’ αριστερά έκανε την προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε στον Αραβίδη, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να γράψει το 2-1.

Ο Βόλος όπως παρατάχθηκε στο χθεσινό φιλικό με την Παναχαϊκή

Δύο γκολ ο Μπαρτόλο στο β’ μέρος
Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Βόλος ήταν διαρκώς στην επίθεση και δημιούργησε αρκετές φάσεις μπροστά από τα καρέ της Παναχαϊκής. Η τεχνική ηγεσία άλλαξε σταδιακά όλους σχεδόν τους ποδοσφαιριστές, καθώς μόνο οι Μήτογλου και Μπαρτόλο αγωνίστηκαν και στα 90’. Την πρώτη του εμφάνιση με τον Βόλο έκανε το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα, ο Ισπανός Σέρτζιο Τέκιο. Πέρασε στο παιχνίδι στο 57’ στη θέση του Ντεντάκη.
Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους, δεν κινδύνεψαν σε καμία περίπτωση από την Παναχαϊκή, σημειώνοντας αλλά δύο γκολ στο δεύτερο μέρος. Στο 65’ σε σέντρα του Τέκιο ο Γέντρισεκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, για να γίνει στο 75’ το 3-1 για τον Βόλο. Ο Μπαρτόλο από το ύψος της μεγάλης περιοχής επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κολοβούρη. Στο 82’ ο Τσοκάνης επιχείρησε το σουτ, με τον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής να διώχνει σε κόρνερ, με τον Βόλο να κερδίζει πέναλτι στο επόμενο λεπτό. Ο Γκουαροτσένα ανατράπηκε από τον Λαρέα μέσα στην περιοχή και ο Μπαρτόλο από την «άσπρη βούλα» ευστόχησε, γράφοντας το τελικό 4-1, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης (46’ Κλέιμαν), Ντεντάκης (57’ Τέκιο), Φεράρι (77’ Κιάκος), Κολόμπο (70’ Σάντσες), Μήτογλου, Ριένστρα (57’ Τσοκάνης), Μπαριέντος (80’ Λογαράς), Λουντεβάλ (57’ Γέντρισεκ), Μπαρτόλο, Γκουαροτσένα (84’ Κανελλάκης), Δουβίκας (70’ Κρητικός).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μένκα (60’ Κολοβούρης), Πάνος (75’ Μπελεζάκης), Σταμόπουλος, Μαρκοπουλιώτης (75’ Λαρέα), Πατάπης (36’ λ.τρ. Πατρώνης), Μουστακόπουλος, Μπρους (55’ Αργυρόπουλος), Μασούρας (46’ Παπαδόπουλος), Τσερούτι (46’ Μπάτροβιτς), Ανάκογλου (57’ Σκεπετάρης), Αραβίδης (57’ Κουσκουνάς).