Τελείωσε άσχημα τη χρονιά – Κατώτερος των περιστάσεων ο Ρήγας

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο Ρήγας Φεραίος στο χθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι του με τη Θήβα. Ηττήθηκε δίκαια 3-0, καθώς πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Έτσι, αποχαιρετά το 2017 και παράλληλα κλείνει τον α’ γύρο της Γ’ Εθνικής από την 9η θέση του 4ου ομίλου, με τη διαφορά από τη σωτηρία να αυξάνει στους πέντε βαθμούς.

Δεν δικαιούταν κάτι ο Ρήγας στη χθεσινή του αναμέτρηση με τη Θήβα, στην έδρα της βοιωτικής ομάδας. Έκανε εύκολα λάθη στην άμυνα που τα «πλήρωσε», ενώ υστέρησε και στο δημιουργικό κομμάτι. Το 3-0 για τη γηπεδούχο ομάδα ήλθε φυσιολογικά με τα γκολ του Χατζηλάμπρου (3’, 34’) και του Σίλβα (60’). Μάλιστα, αξίζει να αναφέρουμε ότι από το 58’ η Θήβα έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Αργυρίου.

Πώς παρατάχθηκαν οι  «κυανόλευκοι»

Το τεχνικό επιτελείο του Ρήγα (Χρ. Σπαθής, Γ. Αλεξίου, Γ. Γάτος) επέλεξε σύστημα 4-3-3 για το χθεσινό παιχνίδι, για το οποίο εξ αρχής δεν υπολόγιζε στις υπηρεσίες των τιμωρημένων Γκάγκα, Παπακώστα, Παπαγεωργίου, καθώς και του τραυματία Λάμπρου, ενώ την τελευταία στιγμή συμπεριελήφθη στην αποστολή ο Τζέκα, που έπαιξε στο β’ μέρος.

Όσον αφορά το αρχικό σχήμα, κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παπαγιάννης, με τον Ράπτη να τοποθετείται στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Σπαθή στο αριστερό, ενώ ο επανεμφανισθείς Μπόρας έπαιξε ως στόπερ, μαζί με τον Καρλιάμπα. Ανασταλτικός μέσος ήταν ο Αλεξίου, μέσα δεξιά έπαιξε ο Χατζηαθανασίου και μέσα αριστερά ο Χατζησταμάτης. Στα δεξιά της επίθεσης κινούταν ο Τσιώλης, ενώ ο Τσελεπής επιχειρούσε από τα αριστερά. Τέλος, ο Τζοβάρας αγωνίστηκε στην κορυφή.

Δέχθηκε γκολ πολύ νωρίς ο Ρήγας

Ο Ρήγας είχε να ηττηθεί με 3-0 από το παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό στο ΕΑΚ Βόλου. Τότε είχε δεχθεί το πρώτο γκολ στο 3ο μόλις λεπτό, χρονικό σημείο στο οποίο η εστία του παραβιάστηκε και χθες για πρώτη φορά. Το τέρμα της Θήβας προήλθε από την ατομική ενέργεια του Χατζηλάμπρου, με τον ίδιο παίκτη να τελειώνει τη φάση, αφού κανείς από τους αμυνόμενους δεν κατάφερε να τον ανακόψει.

Το σοκ ήταν ισχυρό για τους Βελεστινιώτες που στα επόμενα λεπτά κέρδισαν κάποια μέτρα στο γήπεδο, ενώ απείλησαν και δύο φορές. Σουτ του Τσιώλη στο 17’ κατέληξε άουτ, ενώ ανεπιτυχής ήταν και η προσπάθεια του Τσελεπή στο επόμενο λεπτό. Στο 24’ ο Αργυρίου των γηπεδούχων δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Σε ένα σημείο όπου ο Ρήγας φαινόταν να έχει ισορροπήσει δέχθηκε και δεύτερο γκολ, πάλι από αδράνεια στην άμυνά του. Ήταν στο 34ο λεπτό όταν ο Αργυρίου έκανε το γύρισμα για τον Χατζηλάμπρο, που με εύστοχο πλασέ έγραψε το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού οι τερματοφύλακες Μόνος και Παπαγιάννης δεν ανησύχησαν στις προσπάθειες των Χατζησταμάτη (38’) και Αργυρίου (43’) αντίστοιχα.

Καμία αντίδραση στην επανάληψη

Ούτε στην επανάληψη κατάφερε να αντιδράσει αποτελεσματικά ο Ρήγας, που δέχθηκε ακόμη ένα τέρμα σε διάστημα όπου η Θήβα είχε 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο.

Με τον «αέρα» του 2-0 οι γηπεδούχοι έπαιζαν με μεγαλύτερη άνεση. Στο 51’ ο Σίλβα εκτέλεσε απευθείας φάουλ και είδε τη μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 58’ έγινε η φάση όπου άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Τσιώλης έκανε φάουλ στον Αργυρίου (και μάλιστα «κιτρινίστηκε» γι’ αυτό), αλλά ο παίκτης της Θήβας αντέδρασε άσχημα και τον κλώτσησε. Έτσι, ο διαιτητής Πόγκας του έδειξε την κόκκινη κάρτα και τον έστειλε στα αποδυτήρια.

Θα περίμενε κανείς να υπάρξει αντίδραση από τον Ρήγα, που όμως δεν ήλθε ποτέ. Μάλιστα, στο 60’ ο Σίλβα εκτέλεσε ένα ακόμη φάουλ απευθείας και αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 3-0.

Ουσιαστικά το ματς τελείωσε σε αυτό το σημείο. Για τη Θήβα, ο Σένκα είχε ένα σουτ στο 64’, που μπλόκαρε ο Παπαγιάννης, ενώ ο Ρήγας μπορούσε να σκοράρει στο 75’, όταν από μπαλιά του Νασιακόπουλου, ο Τζέκα έκανε την προβολή και η μπάλα πέρασε άουτ. Επίσης, ένα σουτ του Τσιώλη στο 78’ δεν βρήκε στόχο.

Διαιτητής: Πόγκας (Εύβοιας).

Βοηθοί: Αργύρης, Δάλλας (Εύβοιας).

Κόκκινη: 58’ Αργυρίου.

Κίτρινες: 58’ Τσιώλης.

ΘΗΒΑ: Μόνος, Πλατέλλας, Χατζηλάμπρος, Ζυγογιάννης, Χριστοδουλόπουλος, Μαυρόπουλος, Αργυρίου, Σένκα, Σίλβα (80’ Γεωργάκης), Κάρλος, Τόπι (83’ Βουρνάζος).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Ράπτης (62’ Νασιακόπουλος), Σπαθής (46’ Γεωργατζής), Καρλιάμπας, Αλεξίου, Χατζησταμάτης (78’ Πατσής), Μπόρας, Τζοβάρας, Τσιώλης, Τσελεπής (69’ Τζέκα).