Τελευταίος εντός έδρας αγώνας με Ασπρόπυργο η Νίκη (προαγγελία)

Το τελευταίο της παιχνίδι εντός των ορίων της Μαγνησίας δίνει η Νίκη. Σήμερα στις 17.00 φιλοξενεί τον ουραγό της βαθμολογίας, Ασπρόπυργο και η κατάκτηση των τριών βαθμών θεωρείται μονόδρομος σ’ ένα ματς όπου θα τιμηθεί ο Αντόνιο Ανιέτε.

Δεν νοείται άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη σήμερα για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι στις 5 το απόγευμα υποδέχονται τον Ασπρόπυργο. Το αθηναϊκό συγκρότημα βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και απέχει εννέα βαθμούς από τη Νίκη. Ουσιαστικά μπορούμε να πούμε ότι έχει τεθεί «νοκ άουτ» από τη διεκδίκηση της σωτηρίας μετά τη συντριβή με 4-0 από τον Αστέρα Βλαχιώτη και μάλιστα εντός έδρας.

Το γεγονός αυτό ίσως έχει απογοητεύσει τους ποδοσφαιριστές του Ηλία Φυντάνη, οι οποίοι στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς υπέστησαν πανωλεθρία. Αυτό όμως δεν πρέπει να αποπροσανατολίζει τους παίκτες της βολιώτικης ομάδας, οι οποίοι οφείλουν να εμφανιστούν σοβαροί και πειθαρχημένοι, προκειμένου να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς.

Σημειώνεται ότι η Νίκη χρειάζεται οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς σήμερα, καθώς αν τους κατακτήσει και δεν κερδίσει σήμερα ο Αστέρας Βλαχιώτη το Αιγάλεω, θα έχει διαφύγει τον κίνδυνο. Κι αυτό γιατί ακόμη και σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος, οι «κυανόλευκοι» υπερτερούν του συγκροτήματος από τη Λακωνία στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ασφαλώς στο μυαλό των «κυανολεύκων» στριφογυρίζει ακόμη ο απίστευτος αγώνας που είχε διεξαχθεί στο πλαίσιο του πρώτου γύρου, όπου έγιναν απίστευτα πράγματα. Από το πρώτο λεπτό οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη έπαιζαν τους αντιπάλους «σαν τη γάτα με το ποντίκι», αλλά όταν τελείωσε το πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν και στις δύο τελικές που έκαναν σ’ αυτό το διάστημα. Μάλιστα το πρώτο γκολ μπήκε μετά από… σπόντα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το ματς και στην επανάληψη, αλλά πάλι χωρίς να το καταλάβουν οι «κυανόλευκοι» δέχθηκαν και τρίτο τέρμα. Δυστυχώς η αντίδρασή τους ήρθε πολύ αργά αφού σκόραραν στα τελευταία λεπτά μειώνοντας στο τελικό 3-2.

Τώρα ασφαλώς θέλουν να πάρουν τη ρεβάνς από τον Ασπρόπυργο για πολλούς λόγους: Αφενός μεν για να «ξεπλύνουν» την άδικη ήττα στον πρώτο γύρο, αφετέρου δε για να οριστικοποιήσουν την υπόθεση παραμονή, που θα τους οδηγήσει του χρόνου στην παραπάνω κατηγορία. Μάλιστα πριν τη σέντρα θα τιμηθεί σήμερα ο Αντόνιο Ανιέτε για την προσφορά του στη Νίκη.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Αλέκος Βοσνιάδης «πονοκεφαλιάζει» για τον Μανώλη Αλιατίδη. Ο δυναμικός στόπερ εξακολουθεί να πονά στο πόδι, με συνέπεια να μείνει εκτός αποστολής, στην αναμέτρηση με την Καλαμάτα και πολύ δύσκολα θα χρησιμοποιηθεί και σήμερα. Αντίθετα ο Πέτρος Καλουτσικίδης ξεπέρασε τον τραυματισμό που υπέστη το περασμένο Σάββατο και θα αγωνιστεί κανονικά.

Από εκεί και πέρα θεωρείται αμφίβολο αν η Νίκη θα παίξει ξανά με 3-5-2, αφού η τεχνική ηγεσία σκέφτεται και το 4-2-3-1, προκειμένου η ομάδα να παίξει ακόμη πιο επιθετικά. Σ’ αυτό το ενδεχόμενο θέση στο βασικό σχήμα διεκδικούν ο Χορδάν Ντομίνγκεθ και ο Αλεχάντρο Κρουθ στη μεσοεπιθετική γραμμή και στα μετόπισθεν ο Ηλίας Πολίμος, που έδειξε να συνέρχεται μετά τον τραυματισμό του που τον κράτησε εκτός από δύο παιχνίδια της ομάδας του.

Τέλος, προβληματισμό προκάλεσε στις τάξεις της Νίκης ο ορισμός του κ. Μελτζανίδη στο αυριανό ματς. Επρόκειτο για έναν διαιτητή που είχε αφήσει με δικαιολογημένα παράπονα τους «κυανόλευκους» στην αναμέτρηση με τη Σαντορίνη και σίγουρα προκαλεί απορία για ποιο λόγο επιλέχθηκε ξανά σε αγώνα της βολιώτικης ομάδας, τη στιγμή που φέτος είχε οριστεί μόλις σε τρία παιχνίδια μέχρι τώρα. Ωστόσο θα πρέπει οι ποδοσφαιριστές της Νίκης να μην ασχοληθούν καθόλου με τον διαιτητή, παρά μόνο με τα αγωνιστικά τους καθήκοντα, προκειμένου να πάρουν το πολύτιμο «τρίποντο».

Δεν έγινε αποδεκτή η παραίτηση του Φυντάνη
Άσχημα τα πηγαίνει στη φετινή Φούτμπολ Λιγκ ο Ασπρόπυργος, καθώς βρίσκεται στην τελευταία θέση του Νοτίου ομίλου με 8 βαθμούς στο ενεργητικό του. Η κακή πορεία οδήγησε τον Ηλία Φυντάνη σε παραίτηση, η οποία όμως δεν έγινε αποδεκτή από τον πρόεδρο της ΠΑΕ, Γιώργο Μαργέτη. Θυμίζουμε ότι ο έμπειρος τεχνικός είχε αντικαταστήσει τον Κριστόφ Βαζέχα στον πάγκο της αθηναϊκής ομάδας.

Διαιτητής ο Μελτζανίδης

Ο Γιώργος Μελτζανίδης από την ΕΠΣ Ημαθίας ορίστηκε να διευθύνει τη σημερινή αναμέτρηση. Βοηθοί θα είναι οι Νίκος Τυριακίδης από την ΕΠΣ Μακεδονίας και Αναστάσιος Φράγιος από την ίδια Ένωση. Χρέη 4ου διαιτητή θα εκτελεί ο Λάμπρος Μπεκιάρης από την ΕΠΣ Καρδίτσας και παρατηρητή ο Δημήτρης Γκάγκας από την ΕΠΣ Λάρισας.

Ο κ. Μελτζανίδης έχει σφυρίξει φέτος σε τρία παιχνίδια της Φούτμπολ Λιγκ, ένα εξ αυτών ήταν η αναμέτρηση της Νίκης με την Σαντορίνη (1-1) στις 14 Απριλίου 2021. Την περίοδο 2018-19 ο εν λόγω ρέφερι είχε διευθύνει τρεις αναμετρήσεις της Νίκης, με τον ΑΟ Σελλάνων εκτός έδρας (1-1) στις 14/10/2018, με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης στις 9/12/2018, στο οποίο η Νίκη είχε επικρατήσει στο Πανθεσσαλικό με 4-0, ενώ στις 3/2/2019 ήταν διαιτητής στο ματς Απόλλων Μακρυχωρίου-Νίκη 0-2.