Τα βρίσκει σκούρα με Ατρόμητο ο Βόλος – Τρεις ήττες μετρά φέτος εντός έδρας από την ομάδα του Περιστερίου

Με ήττα έκλεισε τις φετινές εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Βόλος. Οι «κυανέρυθροι» για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ έχασαν με 3-2 από τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό στάδιο.
Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο Βόλο στο μίνι πρωτάθλημα, μετά τη νίκη επί της Ξάνθης με 1-0 και την ισοπαλία με τη Λαμία (0-0). Για πρώτη φορά σε εντός έδρας παιχνίδι η άμυνα των «κυανέρυθρων» δέχθηκε τέρμα και μάλιστα τρία σ’ ένα ημίχρονο (το πρώτο). Διάστημα στο οποίο η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου παρουσίασε πολλές αδυναμίες σε όλες τις γραμμές. Η μεσαία γραμμή πελαγοδρομούσε, η άμυνα… έμπαζε νερά, με αποτέλεσμα ο Ατρόμητος να κάνει… πάρτι και ο Γιώργος Μανούσος να εκθέτει τους αμυντικούς του Βόλου.
Ο 32χρονος επιθετικός ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, σημειώνοντας τρία γκολ στο πρώτο μέρος. Άνοιξε το σκορ στο 12’ με σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από σέντρα του Ανδρούτσου από τα αριστερά, ενώ έκανε το 2-0 στο 39’ με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ντε Πο από τα δεξιά. Το τρίτο τέρμα ο Μανούσος το πέτυχε στο 44’ με σουτ μέσα από την περιοχή.
Για τον έμπειρο επιθετικό ήταν και το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού για να έχει μία ακόμη δυνατή ανάμνηση από αυτό το παιχνίδι, πήρε την μπάλα του αγώνα μαζί του και φωτογραφήθηκε λίγο πριν μπει στο πούλμαν της ομάδας του Ατρόμητου για να αναχωρήσει από το Πανθεσσαλικό Στάδιο.
Ο Μανούσος σημείωσε το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του σε μια ούτως ή άλλως ξεχωριστή σεζόν για τον ίδιο από τη στιγμή που είναι η πιο παραγωγική στην καριέρα του μέχρι τώρα στην Α’ Εθνική. Έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα (ποτέ άλλοτε δεν είχε αυτή την επίδοση) σε 30 παιχνίδια, σκοράροντας συνάμα για 5η φορά σε αυτά τα παιχνίδια των πλέι άουτ.
Μετά την καθίζηση του πρώτου μέρους, ο Βόλος παρουσιάστηκε τελείως διαφορετικός στην επανάληψη. Η ομάδα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε δύο γκολ με τους Κυζιρίδη στο 49’ (πρώτο γκολ του νεαρού επιθετικού στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ) και Τσοκάνη στο 68’ (δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.
Μάλιστα, οι «κυανέρυθροι» θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει το παιχνίδι, χάνοντας ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες με τους Γέντρισεκ και Τσοκάνη, με τον Σλοβάκο επιθετικό να χάνει τεράστια ευκαιρία για γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε δεν αιφνιδίασε τον Μέγερι, ο οποίος με εντυπωσιακή, όσο και σωτήρια απόκρουση, κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.

Θα πρέπει να τονίσουμε, πως ο Ατρόμητος φέτος σε τρεις επισκέψεις του στο Βόλο ήταν η ομάδα που δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα τους «κυανέρυθρους». Σημείωσε τρεις νίκες (δύο για το πρωτάθλημα και μία για το Κύπελλο), σημειώνοντας και στα τρία ματς από τρία γκολ. Μάλιστα, στην αναμέτρηση της κανονικής περιόδου ο Ατρόμητος βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Βόλο, για να κερδίσει τελικά το ματς με 3-2.

Ο Στέφανος Ξηροφώτος έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα όπου ο Βόλος ήταν εξαιρετικός, όχι όμως και από την παρουσία των «κυανέρυθρων» στο πρώτο μέρος, όπου παρουσίασαν πολλά κενά και αδυναμίες, τόσο στον οργανωτικό τομέα, όσο και ανασταλτικά.
Το προσεχές Σάββατο ο Βόλος ολοκληρώνει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στα πλέι άουτ κόντρα στον Παναιτωλικό. Το ματς θα διεξαχθεί στο Αγρίνιο, με την ομάδα του Μάκη Χάβου, πλέον, να έχει αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό στη Σούπερ Λιγκ 2, μετά τη σπουδαία νίκη που σημείωσε στη Ν. Σμύρνη επί του Πανιωνίου με 2-0.
ΒΟΛΟΣ: Καραγκιόζης (12’ λ.τρ. Γκαραβέλης), Μήτογλου, Διαμαντής (46’ Δημόπουλος), Φεράρι, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μαξ, Γκουαροτσένα, Γέντρισεκ, Μουνίθ, Κυζιρίδης (53’ Ζοάο)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγιερι, Γκάλο (60’ Κιβρακίδης), Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος, Μπουσουλάτζιτς, Ντε Πο, Ραμπέλο (71’ Ούμπιντες), Ανδρούτσος (88’ Στρούγγης, Μανούσος (72’ Γιακουμάκης).