Τα βρήκε σκούρα ο Ρήγας – Νίκησε δύσκολα 2-0 τον Αστέρα σε ματς με πολλή ένταση

Το ζητούμενο για τον Ρήγα Φεραίο στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Αστέρα ήταν το «τρίποντο» και αυτό το πήρε, έστω και αν δεν έθελξε με την απόδοσή του. Οι Ριζομυλιώτες έβαλαν δύσκολα στους «κυανόλευκους», που όμως πήραν τη νίκη με 2-0, με τα τέρματα των Γάρου (16’) και Φούκη (94’). Σκληρό το ματς, ενώ με τη λήξη δεν έλειψαν οι εντάσεις.
Ο Ρήγας Φεραίος έκανε το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα, αλλά τα βρήκε σκούρα από έναν ψυχωμένο Αστέρα. Το συγκρότημα του Κώστα Σταματίου μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε δύο καλές στιγμές πριν προηγηθεί στο σκορ, με τον Ράπτη στο 6’ και τον Γάρο στο 12’.
Το 1-0 για τον Ρήγα σημειώθηκε στο 16ο λεπτό. Αραμπατζής και Γάρος έπαιξαν όμορφα το «ένα-δύο» και ο τελευταίος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αυτό μάλλον έκανε τους Βελεστινιώτες να νομίζουν ότι θα «καθάριζαν» εύκολα την υπόθεση-νίκη, αλλά αυτό δεν συνέβη. Οι αντίπαλοί τους έπαιξαν με περίσσιο πάθος και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο β’ μέρος, αλλά τους σταμάτησαν ο εξαιρετικός Πάρης Σταμέλος και τα δοκάρια του.

Στο 32’ προειδοποίησαν όταν ο Μπραχόλι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, μετά από μπαλιά του Λουφόπουλου, αλλά πιο γρήγορος ο Ακριβούσης ήρθε από πίσω και του έκλεψε τη μπάλα. Το 1-0 διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα, αφού το σουτ του Αραμπατζή στο 42’ μπλόκαρε άνετα ο Βίτσος.
Στην επανάληψη είχαμε ένα δεκάλεπτο «φωτιά» (58’-68’) με τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη. Σέντρα-σουτ του Χαλιμούρδα στο 58’ έδιωξε δύσκολα ο Σταμέλος. Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Καραπλιάγγου, αλλά ο διαιτητής κ. Κούστας που ήταν πολύ κοντά στη φάση, καταλόγισε φάουλ έξω από την περιοχή. Αυτό εκτελέστηκε από τον Καρατζιώλη, που είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Προσπάθεια του Καραγιάννη με τον Δ. Λουφόπουλο να τον επιτηρεί

Στο 61’ σουτ του πεσμένου Σουγκάρη κατέληξε κόρνερ και μετά την εκτέλεσή του, ο Αραμπατζής με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Γάρο, που έκανε νέα κεφαλιά την οποία εξουδετέρωσε ο Βίτσος.
Στο 63’ ο Σταμέλος έδειξε ξανά τα αντανακλαστικά του. Αρχικά απέκρουσε κεφαλιά του Σιαμέτη, με τη μπάλα να βρίσκει στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Μπραχόλι πήρε το «ριμπάουντ», αλλά ο τερματοφύλακας του Ρήγα έκανε νέα επέμβαση, κρατώντας το 1-0. Στο επόμενο λεπτό, σουτ του Γάρου με το αριστερό μπλόκαρε ο Βίτσος με διπλή προσπάθεια, ενώ στο 68’ η κεφαλιά του Τσάμη δεν βρήκε στόχο.
Το ματς ήταν από την αρχή δυνατό και στο τελευταίο εικοσάλεπτο έγινε και αρκετά σκληρό. Στο 93’ αποβλήθηκε ο Καραλόπουλος του Αστέρα, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε το 2-0, όταν ο Γουτούλης σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φούκης ευστόχησε πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ρήγα. Με τη λήξη υπήρξε αρκετή ένταση στον αγωνιστικό χώρο, ανάμεσα στους παίκτες και χρειάστηκε η επέμβαση των ψυχραιμότερων για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σταμέλος, Ακριβούσης (74’ Μούσιας), Σιαμέτης (46’ Κατσίκης), Ράπτης, Χρ. Σταματίου, Σουγκάρης, Γάρος, Κακάνης, Αραμπατζής (82’ Μπόλκας), Κωνσταντέλος (46’ Γουτούλης), Καραγιάννης (63’ Φούκης).
ΑΣΤΕΡΑΣ: Βίτσος, Λουφόπουλος, Δ. Αποστολίδης (56’ Γκατζούνας), Π. Αποστολίδης, Σεσκλιώτης (56’ Καραπλιάγγος), Καραλόπουλος, Μαρούφ (56’ Καρατζιώλης), Ξηρομερίτης, Σιαμέτης, Χαλιμούρδας (74’ Σταΐδης), Μπραχόλι (67’ Τσάμης).
* Έφτασε τα 888 παιχνίδια ως βοηθός διαιτητή και το χθεσινό ήταν το τελευταίο του. Ο λόγος για τον βοηθό διαιτητή Βαγγέλη Κόκκαλη, που πριν το ματς τιμήθηκε από την ΤΕΔ/ΕΠΣΘ μέσω του μέλους της Γιώργου Παγωνόπουλου.

Κεντρική φωτό: Ο Γάρος έχει ανοίξει το σκορ και «πνίγεται» στις αγκαλιές των συμπαικτών του