Τα βρήκε σκούρα η Αγία Άννα

Η Αγία Άννα ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί στο παιχνίδι με την Αγχίαλο στο «Παντελής Μαγουλάς», αλλά τα βρήκε σκούρα από τους ποδοσφαιριστές του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου που πάλεψαν σθεναρά για ένα θετικό αποτέλεσμα. Το τελικό 2-0 ήρθε πολύ δύσκολα για το συγκρότημα του Νίκου Αθανασιάδη και με τα δύο τέρματα να έρχονται στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η οποία είχε έντονο σασπένς.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ενώ η Αγχίαλος προσπαθούσε να τους κρατήσει μακριά από τα καρέ της. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αμυντικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι τους, κάτι απολύτως φυσιολογικό, αφού αντιμετώπισαν μία ποιοτική ομάδα, ενώ αγωνίστηκαν και με σημαντικές απουσίες (οι Δημακόπουλος, Τσάκαλος, Μαγιόγλου, Δεμίρης, Χολέβας δεν ήταν διαθέσιμοι).

Ο Κορέτα ήταν ο ποδοσφαιριστής που έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της Αγίας Άννας στο α’ μέρος του παιχνιδιού. Η πίεση στην επανάληψη έγινε ασφυκτική, με τον Τσελεπή να μη μπορεί να σκοράρει σε φάση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ και ο Παπαδημητρίου προσπάθησε να σκοράρει με το κεφάλι ανεπιτυχώς.

Τα λεπτά κυλούσαν, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν με «νύχια και δόντια» το «μηδέν» στα μετόπισθεν, ενώ οι παίκτες της Αγίας Άννας ήταν μονίμως στην επίθεση. Η «λύτρωση» γι’ αυτούς ήρθε από τη βούλα του πέναλτι στο 87ο λεπτό. Ο διαιτητής Γραββάνης καταλόγισε την «εσχάτη των ποινών» σε χέρι αμυνομένου και ο Ιάσων Παπαδημητρίου από τα 11 μέτρα έγραψε το 1-0 με ψύχραιμο τρόπο.

Μη έχοντας άλλη επιλογή οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και άφησαν κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Έτσι, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Παπαδημητρίου βγήκε τετ-α-τετ με τον Αλπάκη και «έσπασε» τη μπάλα για τον Τσελεπή ο οποίος την προώθησε στα δίχτυα.

Έστω και δύσκολα η Αγία Άννα έκανε το «τρία στα τρία» στο φετινό πρωτάθλημα. Έφτασε τους εννέα βαθμούς και μοιράζεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Μαγνησιακό. Για την Αγχίαλο αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από δύο ισοπαλίες. Να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά φόρεσε τη φανέλα της ανδρικής της ομάδας ο 15χρονος Γ. Σταφυλάς, που μπήκε αλλαγή στο φινάλε του ματς στη θέση του Μωυσίδη.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Χαλάτσης, Αλεξανδρίδης (52’ Χατζητρακόσιας), Παπαδήμος, Χολέβας, Ρόκας, Τσιουρέλης (69’ Μαυρίδης), Τσελεπής, Σουγκάρης (79’ Ζαρίφης), Παπαδημητρίου, Πετράκος, Κορέτα.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Αλπάκης, Ακριβούσης, Σίμος, Π. Αποστολίδης, Γούτσιος, Γιαννούχος, Μωυσίδης (90’ Γ. Σταφυλάς), Σγατζής (88’ Λαΐνας), Πάσχος, Πρίφτι, Χαλιμούρδας.