Θ Plus

Τα ρεκόρ του Έρλινγκ Χάαλαντ στο Champions League

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ, αν και μόλις 24 ετών, έχει ήδη καταρρίψει αρκετά ρεκόρ ως επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι, ξεκινώντας την πορεία του στο Champions League με ένα εντυπωσιακό χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο του ντεμπούτου του. Μάλιστα, είναι ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που έχει σκοράρει πέντε φορές σε έναν μόνο αγώνα του Champions League.

Πόσα γκολ έχει πετύχει ο Χάαλαντ στο Champions League;

Μέχρι σήμερα, ο Χάαλαντ έχει σημειώσει 42 γκολ σε 41 συμμετοχές στη διοργάνωση, καταρρίπτοντας διαρκώς τα ρεκόρ. Παρά το νεαρό της ηλικίας του, πλησιάζει ήδη την πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στο Champions League.

Μάντσεστερ Σίτι: 22 παιχνίδια, 19 γκολ

Ο Χάαλαντ, που γεννήθηκε στο Λιντς, εμφανίστηκε δυναμικά το 2019 με τη Σάλτσμπουργκ, όταν έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που πέτυχε χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο του ντεμπούτου του, στη νίκη με 6-2 επί της Γκενκ. Σκόραρε επίσης στις πέντε πρώτες του συμμετοχές στη διοργάνωση, επιτυγχάνοντας συνολικά οκτώ γκολ – ένα ρεκόρ που μόνο οι Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο και Ντιέγκο Κόστα έχουν καταφέρει.

Μετά τη φάση των ομίλων της σεζόν 2019/20, ο Χάαλαντ μετακόμισε στη Ντόρτμουντ. Στο ντεμπούτο του με την ομάδα, σημείωσε δύο γκολ, φτάνοντας σε διψήφιο αριθμό τερμάτων στο Champions League, κάτι που πέτυχε σε μόλις επτά αγώνες – ένα νέο ρεκόρ.

Από τότε, ο Χάαλαντ συνέχισε να επιτυγχάνει υψηλά ποσοστά σκοραρίσματος:

• 15 γκολ σε 12 αγώνες
  • 20 γκολ σε 14 αγώνες
  • 25 γκολ σε 20 αγώνες
  • 30 γκολ σε 25 αγώνες
  • 35 γκολ σε 27 αγώνες.

Σε ηλικία 22 ετών και 272 ημερών, έγινε ο νεότερος παίκτης που έφτασε τα 35 γκολ. Το γκολ που σημείωσε την 5η αγωνιστική της σεζόν 2023/24 εναντίον της Λειψίας τον έκανε επίσης τον ταχύτερο (35 παιχνίδια) και τον νεότερο (23 ετών και 130 ημερών) παίκτη που έφτασε τα 40 γκολ στη διοργάνωση.

Πώς έχουν έρθει τα γκολ του Χάαλαντ στο Champions League:

• Αριστερό πόδι: 28 γκολ
  • Δεξί πόδι: 10 γκολ
  • Κεφαλιές: 4 γκολ

Ο Χάαλαντ έχει εκτελέσει 7 πέναλτι (με το αριστερό πόδι) στη διοργάνωση, από τα οποία σκόραρε 6, αλλά έχασε ένα στον επαναληπτικό προημιτελικό του 2022/23 απέναντι στην Μπάγερν.

Δες στο Stiqima πιο αναλυτικά τα ρεκόρ, τα στατιστικά, εναντίον ποιων έχει σκοράρει και πώς συγκρίνεται με τους Mbappé, Ronaldo, Messi