Τα κορίτσια έπαιξαν μπάλα για καλό σκοπό

Παιχνίδι-γιορτή για το γυναικείο ποδόσφαιρο έγινε στο ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος», ανάμεσα στον Α.Σ. «Βόλος 2004» και την Εθνική Κορασίδων. Κάτω από ιδανικές συνθήκες και παρουσία αρκετού κόσμου, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Να σημειωθεί ότι ο αγώνας είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα μια και διεξήχθη για την ενίσχυση του ιδρύματος «Άσπρες Πεταλούδες».
Η Εθνική άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ της Τσουκαλά, για να ισοφαρίσει ο Α.Σ. «Βόλος 2004» με κοντινό πλασέ της Βέτσικα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η βολιώτικη ομάδα προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με πλασέ της Καραγιαννίδου, αλλά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ισοφάρισε η Πρίφτη για την Εθνική με κοντινή κεφαλιά. Πέρα απο τα γκολ δημιουργήθηκαν αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες αφού και οι δύο ομάδες έπαιξαν απελευθερωμένες από το άγχος. Έτσι, όλα τα κορίτσια ξεδίπλωσαν στον αγωνιστικό χώρο το ταλέντο τους.
Στο ημίχρονο του αγώνα ο πρόεδρος του Α.Σ. «Βόλος 2004» Δημήτρης Κλόντζας απένειμε τιμητική πλακέτα στον υπεύθυνο της Εθνικής ομάδας κ. Μάντζιο, ενώ ο προπονητής της Εθνικής κ. Πριόνας έδωσε αναμνηστικά δώρα (στολές, μπάλες κ.α.) στον πρόεδρο του ιδρύματος κ. Μπακαλιάνο.

ΕΘΝΙΚΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Παναγιωτοπούλου, Γρηγοριάδη (46’ Βοριά), Κοσκερίδου (46’ Επανωμίτη), Τσουκαλά, Ευθυμίου (46’ Παπαγεωργίου), Ξάνθη (46’ Ακριβάκη), Βοΐλα (46’ Ράκου), Παχάκη, Παπαθεοδώρου (46’ Μπαξεβάνου), Πρίφτη (46’ Τσαραντάνη), Μαρκουτσά (46’ Γεωργιάδου).
ΒΟΛΟΣ 2004:Μιχαλακάκη, Βαϊνοπούλου, Νικάκη, Αβντόλι, Σύρμου, Νικοπούλου, Γάτσιου, Ογκίτσι, Ανδρέου, Βέτσικα, Κέκου. Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Αρζουμανίδου, Καλαμπούκα, Πούλιου, Πάσχου, Γεωργολοπούλου, Τριγωντζή, Καραγιαννίδου, Τόσκα, Κυριάκου, Κουμιώτη, Τιρτιράκη, Νάνου.
* Η Μαρία Αβντόλι του Α.Σ. «Βόλος 2004» κλήθηκε στην Εθνική Νεανίδων και θα ταξιδέψει στην Πολωνία όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.