Τα έκανε όλα ο Ψιάνος στη νίκη του Μαγνησιακού επί της ΕΛ Νηλέας

Πενήντα πέντε λεπτά αγωνίστηκε ο Στέργιος Ψιάνος στο χθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι του Μαγνησιακού με την Ε.Λ. Νηλέας, αλλά στο διάστημα αυτό πρόλαβε να πετύχει δύο τέρματα, να δώσει μία ασίστ και να έχει και δοκάρι βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη νίκη με 0-3. Γκολ και δοκάρι είχε και ο Αποστόλης Λάμπος, που επίσης έβαλε την σφραγίδα του στο «διπλό» του Μαγνησιακού.

Ο Μαγνησιακός, που αγωνίστηκε με μαύρες στολές σε ένδειξη πένθους για την Εθνική τραγωδία των Τεμπών, έφτασε άνετα στην κατάκτηση του «τριπόντου», καθώς ήταν εμφανώς ανώτερος. Μάλιστα, δόθηκε η ευκαιρία στην τεχνική του ηγεσία να κάνει και ροτέισον δίνοντας χρόνο συμμετοχής και σε νεαρότερους παίκτες.

Το 0-1 έγινε στο 20ό λεπτό όταν ο Ψιάνος εκτέλεσε κόρνερ και ο Λάμπος με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Μιχαλόπουλου. Μία ακόμη κεφαλιά του Λάμπου στο 35’ σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά στο 43’ ο Ψιάνος επιχείρησε σουτ και ήταν εύστοχος γράφοντας το 0-2.

Το 0-3 ήλθε πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο με ένα ακόμη σουτ του Ψιάνου στο 49’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος σημάδεψε το δοκάρι και έτσι δεν έκανε «χατ τρικ». Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες, ενώ για την Ε.Λ. Νηλέας η καλύτερη στιγμή καταγράφηκε στο β’ μέρος και ήταν ένα σουτ του Λατίφι όπου η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο.

Ε.Λ. ΝΗΛΕΑΣ: Μιχαλόπουλος, Μασούρας, Πάγια, Σταμπούλογλου, Τσουμάνης (80’ Πακάκης), Ρίζος, Λατίφι, Παλάντζας (65’ Σιδέρης), Παππάς (65’ Γεωργίου), Μαλούσι (72’ Μάρκο), Βαλουξής.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Δημητριάδης (46’ Τρίμης), Κρανιάς, Σιάτρας (70’ Ροδίτης), Βέρτζος (55’ Τσαπέρος), Λούρος, Βουρδάκης, Γαλανόπουλος, Λουκάι (70’ Κέκιας), Ψιάνος (55’ Ζαρκαδής), Λάμπος.

Ανακοίνωση-διαμαρτυρία του Μαγνησιακού
Ανακοίνωση-διαμαρτυρία εξέδωσε ο Μαγνησιακός σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας της ΕΠΣ Θεσσαλίας, κατηγορώντας τη ότι έχει προστατευόμενους, ενώ θίγει και το γεγονός ότι ορίστηκαν τα ματς του Κυπέλλου σε ημέρα Εθνικού πένθους. Αναλυτικά: «Τη στιγμή που όλη η Ελλάδα θρηνεί για τους νεκρούς του συγκλονιστικού δυστυχήματος των Τεμπών, κάποιοι ανευθυνοϋπεύθυνοι- κατώτεροι των περιστάσεων- αποφάσισαν να συνεδριάσουν την Παρασκευή, για να ορίσουν τους εκκρεμείς αγώνες Κυπέλλου. Οποία σπουδή…

Δυστυχώς, αναγκαζόμαστε να εκδώσουμε αυτή την ανακοίνωση, για να αναδείξουμε σε όλο τον κόσμο το ζήτημα αυτό και τον τρόπο που διοικείται η ΕΠΣΘ. Εδώ και πολύ καιρό βλέπουμε τι συμβαίνει. Όλα τα κανονίζουν, όπως αυτοί νομίζουν, για να βολέψουν τους προστατευόμενούς τους.

Όρισαν τον αγώνα κυπέλλου με την Αγία Άννα για τις 22/3, αντί για τις 8/3, που τηλεφωνικά, μας ενημέρωσαν, μετά την αναβολή της Τετάρτης, που από πολύ νωρίς της ημέρας, η ομάδα μας ζήτησε, λόγω των τραγικών νέων που έφθαναν από τον τόπο του μαρτυρίου.

Με ελλιπή αντανακλαστικά, η Διοργανώτρια Αρχή πήρε την απόφαση μετά από μια και πλέον ώρα, λες και υπήρχε διάθεση για ποδόσφαιρο εκείνη τη στιγμή. Μετά από αυτά, τους καλούμε να ορίσουν τον αγώνα όποια ώρα θέλουν… Στις 5 τα ξημερώματα, στις 11 το βράδυ. Ας μας πουν, ακόμα και μία ώρα πριν, να έρθουμε να παίξουμε. Όπως θέλουν αυτοί. Θα είμαστε εκεί. Ας γνωρίζουν, εμείς προτιμούμε το «Survivor», από το «Master Chef» και τις «Γλυκές αλχημείες». Τα υπόλοιπα στο γήπεδο και μόνο εκεί. Προς ενημέρωση, σε αρκετές ΕΠΣ, το Σαββατοκύριακο δεν διεξήχθησαν αγώνες, σε ένδειξη πένθους».