Τα δοκάρια της στέρησαν την ισοπαλία – Η ανεβασμένη στο τέλος Νίκη έχασε 1-0 από την Κέρκυρα στο Κύπελλο

Με εντός έδρας ήττα ξεκίνησε την πορεία της στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας η Νίκη. Χθες έχασε με 1-0 από την Κέρκυρα στο Πανθεσσαλικό δυσκολεύοντας την πρόκριση στους «16» του θεσμού. Ανέβηκε στο τελευταίο 20λεπτο η Νίκη όταν είχε και δύο δοκάρια, αλλά δεν μπόρεσε να ανταποδώσει το γκολ που δέχθηκε στο 20’ από τον Στ. Κρητικό.

Η Νίκη είχε την κατοχή της μπάλας στον χθεσινό αγώνα. Ωστόσο δεν μπορούσε να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία. Αυτό άλλαξε στο τελευταίο 20λεπτο. Η είσοδος του Γιώργου Ιορδανίδη βοήθησε τη βολιώτικη ομάδα να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της, αλλά σ’ αυτό το σημείο στάθηκε άτυχη. Στις δύο καλύτερες ευκαιρίες που δημιούργησε (εκτέλεση φάουλ του Μέτσε στο 73’ και δυνατό σουτ του Ιορδανίδη στο 87’) είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, με συνέπεια να μην καταφέρει να πάρει τον βαθμό.

Στην αντίπερα όχθη η Κέρκυρα ήταν σαφώς καλύτερη σε σχέση με τη Δόξα Δράμας, την οποία αντιμετώπισαν οι «κυανόλευκοι» στην Γ’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Με διαρκές πρέσινγκ εμπόδισαν τη Νίκη να οργανώσει το παιχνίδι της, ενώ στο 20ο λεπτό κατόρθωσε να πιάσει «κοιμώμενη» τη βολιώτικη ομάδα και με τον Στ. Κρητικό πήρε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος.

Ο Φάμπιο κερδίζει την μπάλα με τον Θ. Παπαδόπουλο να κάνει… σκριν στον Κόντο

Τα πλάνα των προπονητών

Με… συνταγή Δόξας Δράμας παρέταξε τη Νίκη ο Φάντζιο Μπούις. Η διάταξη ήταν 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Αποστολίδη και τους Μετούσι, Καντούτση, Καρτσαμπά και Θ. Παπαδόπουλο από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Μέτσε και Ρόβας, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κέρι (δεξιά) και Μακένγκο (αριστερά), με τον Φάμπιο σε ρόλο «δεκαριού» και τον Βουκομάνοβιτς σέντερ φορ.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Δημήτρης Σπανός, ο οποίος είχε στην αρχική τρεις πρώην «κυανόλευκους» και συγκεκριμένα τους Άγγελο Βέρτζο, Νίκο Αναστασόπουλο και Παναγιώτη Ζορμπά. Πιο αναλυτικά ην εστία υπερασπίστηκε ο Κουτζαβασίλης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Σπίνουλας (δεξιά), Αναστασίου (αριστερά), Ιωάννου και Βέρτζος (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή  αγωνίστηκαν οι Ν. Κρητικός, Αναστασόπουλος (στον άξονα), Κόντος και Σιατραβάνης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Ζορμπά να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Στ. Κρητικό που αποτέλεσε την επιθετική αιχμή.

Ο Θ. Παπαδόπουλος με τάκλιν ανακόπτει τον Στ. Κρητικό

Ο Στ. Κρητικός έπιασε στον… ύπνο τη Νίκη

Την πρώτη τελική του χθεσινού αγώνα είχε στο ενεργητικό της η Νίκη. Στο 6’ ο Κέρι έστρωσε την μπάλα με το στήθος για τον Βουκομάνοβιτς που σούταρε έξω από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
Η Κέρκυρα απάντησε στο 13’. Σε γύρισμα του Σπίνουλα ο Σιατραβάνης σούταρε πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, αλλά πήρε ύψος κι έφυγε πολύ πάνω από την εστία.
Στο 15’ η Νίκη κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το εκτέλεσε ο Κέρι, αλλά σημάδεψε τα… ύψη.

Οι γηπεδούχοι συνελήφθησαν… κοιμώμενοι στο 20’ και το πλήρωσαν ακριβά. Ο Κόντος εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ προς τον Στ. Κρητικό που βγήκε ταχύτατα στον κενό χώρο και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ (0-1). Πάντως ο έμπειρος κυνηγός στάθηκε και τυχερός καθώς πρώτα η μπάλα έσκασε στο έδαφος ξεγελώντας τον Αποστολίδη που είχε πέσει στο έδαφος για να μην περάσει η μπάλα κάτω από τα πόδια του.

Η ομάδα του Φάντζιο Μπούις προσπάθησε να αντιδράσει και στο 26’ είχε μια καλή στιγμή. Ο Μακένγκο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μέτσε και άλλαξε πορεία, αλλά κατέληξε άουτ.

Διπλή χαμένη ευκαιρία για τους Φαίακες στο 31’. Σε δυνατό σουτ του Αναστασίου ο Αποστολίδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και παραχώρησε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Κόντος και ο Σιατραβάνης για λίγο δεν έπιασε την κεφαλιά. Στην εξέλιξη της φάσης ο Φάμπιο έκανε σωτήρια προβολή, την ώρα που ο Αναστασόπουλος ετοιμαζόταν να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού είχε κερδίσει τη «μάχη» του κέντρου και ο Φάντζιο Μπούις έκανε μια εσωτερική αλλαγή. Φάμπιο και Μακένγκο άλλαξαν θέσεις σε μια προσπάθεια να βρει η βολιώτικη ομάδα την αγωνιστική της ισορροπία. Πάντως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ανέβηκε με Ιορδανίδη, τη σταμάτησαν τα δοκάρια

Χωρίς αλλαγές άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο οι δύο «μονομάχοι» με την πρώτη τελική σ’ αυτό το διάστημα να ανήκει στην Κέρκυρα. Ο Κόντος εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Αποστολίδης σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε.

Γρήγορη αντεπίθεση για τους Φαίακες στο 57’. Ο Σιατραβάνης γύρισε για τον Ζορμπά που σούταρε αμέσως αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα γκολπόστ. Παρόμοια κατάληξη είχε και σουτ του Στ. Κρητικού μέσα από την περιοχή στο επόμενο λεπτό. Επίσης ο Ν. Κρητικός δεν βρήκε στόχο με πλασέ στο 60’, όπως και ο Σιατραβάνης στο ίδιο λεπτό.

Ήταν φανερό πως η Νίκη αντιμετώπιζε πρόβλημα στο συνεχές πρέσινγκ των φιλοξενουμένων. Έτσι στο 61’ ο Φάντζιο Μπούις αντικατέστησε τον Βουκομάνοβιτς με τον Δωματά. Ο νεοεισελθών πέρασε στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, ο Φάμπιο έγινε ξανά «δεκάρι» και ο Μακένγκο μετατράπηκε σε σέντερ φορ.

Την ίδια στιγμή ο Δημήτρης Σπανός έριξε στον αγώνα τον Βίλα αντί του Κόντου. Μάλιστα ο Αλβανός μέσος παραλίγο να χριστεί σκόρερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 64’. Συγκεκριμένα το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Ρόβα, με την μπάλα να παίρνει ύψος και να φεύγει λίγο πάνω από τα γκολπόστ.

Στο 67’ ο Ιορδανίδης μπήκε στη θέση του Ρόβα, που είχε κουραστεί, σε μια προσπάθεια να βελτιωθεί η κυκλοφορία στη μεσαία γραμμή. Πλέον η Νίκη είχε δύο επιθετικογενείς χαφ, με τον Φάμπιο να βοηθά τον Μέτσε ανασταλτικά και τον Ιορδανίδη να παίζει πίσω από τον σέντερ φορ.

Η είσοδος του 29χρονου μέσου πράγματι αποτέλεσε τονωτική ένεση για την ομάδα του. Μάλιστα στο 73’ ήταν εκείνος που κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση. Το εκτέλεσε ο Μέτσε, αλλά η μπάλα βρήκε το πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού και κατέληξε άουτ.

Η Νίκη είχε πάλι… ραντεβού με την ατυχία στο 87’. Ο Ιορδανίδης επιτέθηκε κατά μέτωπο και σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυνόμενους.

Στο 91’ οι Φαίακες βγήκαν γρήγορα στην κόντρα. Ο Βίλα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά ο Καρτσαμπάς με ωραίο τάκλιν ανέκοψε το σουτ του Αλβανού εξτρέμ.

Έτσι το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους «κυανόλευκους» να μένουν με την πικρία το ότι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν την αγωνιστική τους άνοδο στο τελευταίο 20λεπτο. Παρ’ όλα αυτά οι φίλαθλοι χειροκρότησαν τους παίκτες του Φάντζιο Μπούις για την προσπάθειά τους.

Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης).
Βοηθοί: Παπαδάκης (Ημαθίας), Μάνος (Λάρισας).
4ος διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας)
Κίτρινες: Μέτσε – Αναστασίου.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Μετούσι, Θ. Παπαδόπουλος, Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ρόβας (67’ Ιορδανίδης), Κέρι, Μακενγκό, Φάμπιο, Βουκομάνοβιτς (61’ Δωματάς).
ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Αναστασίου, Σπίνουλας, Βέρτζος, Ιωάννου, Ν. Κρητικός, Αναστασόπουλος, Κόντος (61’ Βίλα), Ζορμπάς (88’ Ινάσιο), Στ. Κρητικός, Σιατραβάνης (90. Γ. Αποστολίδης).

Φωτό: Νίκος Σημαιάκης