«Συνεχίζουμε ενωμένοι…»

Στο παιχνίδι με τον Διγενή Νεοχωρίου στο Πανθεσσαλικό ο Ολυμπιακός έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο κι ας είμαστε μόλις στην 2η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Κι αυτό, καθώς μετά την ήττα από το Βελούχι στο Καρπενήσι, στην πρεμιέρα, η κατάκτηση των τριών βαθμών ήταν επιτακτική ανάγκη.
Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, επικρατώντας με 2-1 της τρικαλινής ομάδας, ωστόσο, έδειξαν και πάλι αδυναμίες και δεν έκαναν μια πειστική εμφάνιση απέναντι τους φιλάθλους τους, οι οποίοι παρά την πικρία τους έδωσαν το «παρών» στο Πανθεσσαλικό. Σίγουρα, πάντως, η δυναμική του κόσμου του Ολυμπιακού δεν ήταν αυτή που είδαμε την Κυριακή.
Παίκτης «κλειδί» για τον Ολυμπιακό αποδείχθηκε ο Δήμος Κόκας. Ήρθε από τον πάγκο στο 46’, πέτυχε το γκολ στο 65’ με κεφαλιά, με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι»… ξεκλείδωσαν την αντίπαλη άμυνα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο 68’, από δική του μπαλιά ο Σεχολάρι με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Πάρι Σταμέλο, γράφοντας το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για το νικηφόρο αποτέλεσμα. Από μια αδράνεια στην άμυνα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ στο 87’, ο Διγενής με τον Μπασιάκα μείωσε το σκορ σε 2-1, καρδιοχτυπώντας τον Ολυμπιακό στο τέλος.
Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Δήμος Κόκας, με δηλώσεις του τόνισε για το παιχνίδι: «Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα και ένα μεγάλο μπράβο στη δική μας, που καταφέραμε να πάρουμε αυτή τη νίκη. Δεν ξεκινήσαμε καλά τη χρονιά φέτος, ωστόσο, δεν σταματάμε να παλεύουμε κάθε Κυριακή για το νικηφόρο αποτέλεσμα. Καταφέραμε να βάλουμε τα γρήγορα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πήραμε το «τρίποντο». Ευχαριστούμε τον κόσμο, ο οποίος πάρα την πίκρα που του δώσαμε στο παιχνίδι με το Βελούχι ήταν πάλι δίπλα μας. Είμαστε όλοι μια οικογένεια, συνεχίζουμε ενωμένοι και τίποτα δεν έχει χαλάσει μέσα στα αποδυτήρια. Κάθε παιχνίδι το βλέπουμε ξεχωριστά και στόχος μας πάντα είναι η νίκη».

Η πίεση για τη νίκη ήταν μεγάλη
Ο Ολυμπιακός είχε ορισμένα διαστήματα που προσπάθησε να παίξει καλό ποδόσφαιρο, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Έπαιξε από τα άκρα, αλλά και από τον άξονα, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όμως από το άγχος και η πίεση που υπήρχε για τη νίκη, επηρέασε τους «ερυθρόλευκους».
Όπως τόνισε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μιχάλης Ζιώγας, οι παίκτες του έκαναν μεγάλη προσπάθεια, καθώς είχαν να διαχειριστούν μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, μετά την κάκιστη εμφάνιση και ήττα από το Βελούχι. Έπρεπε όλοι να βρουν τα ψυχικά αποθέματα, να επανακάμψουν και να ξεπεράσουν την πίεση που έχει αυτή η ομάδα.
Είναι γεγονός πως ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς, τη στιγμή που στο πρώτο μέρος είχε τρεις-τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, με πιο κλασικές αυτές του Θέου και του Σέττου, οι οποίοι πλάσαραν άουτ από πλεονεκτικότατη θέση.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ευτύχησε σε διάστημα τριών λεπτών να πετύχει δύο τέρματα, όπως προαναφέραμε και ο τρόπος που οι παίκτες πανηγύρισαν τα γκολ, δείχνει και την πίεση που υπήρχε στην ομάδα.
Από μία στατική φάση ο Διγενής μείωσε το σκορ και ευτυχώς που αυτό έγινε στο τέλος του αγώνα, γιατί το άγχος θα ήταν μεγάλο, αν υπήρχε περισσότερος χρόνος για τον αντίπαλο να κυνηγήσει την ισοφάριση. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω κάτω, με τον Διγενή να δημιουργεί μια φάση που μπορούσε να είχε επιφέρει το 2-2.
Ο τεχνικός του Ολυμπιακού στάθηκε στο γεγονός ότι η ομάδα του χρειάζεται να δουλέψει περισσότερο στις στατικές φάσεις και να εκμεταλλευτεί τους ψηλούς παίκτες που διαθέτει: «Δεν γίνεται μ’ αυτή την ποιότητα που έχουμε και τα πολύ δυνατά και ψηλά παιδιά που διαθέτουμε, να μην μπορούμε να κάνουμε γκολ από στατική φάση. Κερδίσαμε πολλά φάουλ και κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Μιχάλης Ζιώγας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Καραγκιολίδης, Α. Κόκας, Καραμπάς (90’ Λούγκος), Νόνης (46’Δ. Κόκας), Κραγιόπουλος, Τόσκας, Βασίλιεβιτς, Καράμπελας (83’ Μέμος), Σεχολάρι, Θέος (78’ Σκανδάλης), Σέττος.
ΔΙΓΕΝΗΣ: Σταμέλος, Γκαγκαστάθης, Τζέλης (85’ Νικόλαρος), Γούτσιος, Σαρακατσάνος, Μακρής, Κατσαμάγκας (80’ Γιώτας), Σκόνδρας, Κολοβός, Νασιακόπουλος (60’ Μπασιάκας), Αμπαδιωτάκης (66’ Τσικρικάς).

Την Κυριακή με Αστέρα στην Ιτέα
Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας συνεχίζεται την προσεχή Κυριακή, με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται στην Ιτέα με αντίπαλο τον τοπικό Αστέρα (προχθές ηττήθηκε με 3-1 από τον Αμβρυσσέα εκτός έδρας). Ο Στέφανος Βαρούχας, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο ματς με τον Διγενή (ήταν στον πάγκο αλλά προφυλάχθηκε), αναμένεται να επιστρέψει και να βοηθήσει τους «ερυθρόλευκους». Μέσα στην εβδομάδα θα ξεκαθαρίσει αν θα τεθεί στη διάθεση του Μιχάλη Ζιώγα και ο στρατευμένος Γρηγόρης Ευθυμιάδης. Άλλα αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν στην ομάδα, η οποία καλείται να πάρει την πρώτη της νίκη μακριά από το Βόλο και απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έχει ακόμη βαθμό στο πρωτάθλημα (δύο εκτός έδρας ήττες).