Συνεχίζει να παλεύει για τον τίτλο η Δήμητρα Ευξεινούπολης – Νίκησε 3-1 τη Σκιάθο

Η Δήμητρα κέρδισε 3-1 τη μαχητική Σκιάθο, χθες το πρωί στο γήπεδο της Ευξεινούπολης, συνεχίζοντας το πρέσινγκ στον πρωτοπόρο Διαγόρα στη μάχη για τον πολυπόθητο τίτλο κι ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.
Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ, στο 9ο λεπτό με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Παπαδόπουλου ύστερα από μεταβίβαση του Στέλιου Τσιάτσιου, η ομάδα της Σκιάθου πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Ο Χισάι είχε κοντινή κεφαλιά άουτ, σουτ του Νασιάκου πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ ο Μιστάκου σε μια διπλή φάση, μπροστά στην εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει αφού απέκρουσε στη γραμμή ο Κρανάς.

Η Δήμητρα αφυπνίστηκε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 57′ από σέντρα-ασίστ του Αραπίτσα που λίγο νωρίτερα είχε μπει ως αλλαγή- έγινε το 2-0 με κεφαλιά του Κρανά, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Αραπίτσας «τσίμπησε» την μπάλα κι ανετράπη από αμυντικό κερδίζοντας πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ακολούθησε ένα χαμένο τετ-α-τετ με τον πρώτο σκόρερ της Δήμητρας και το 3-0 έγινε στο 70ό λεπτό όταν σουτ του Βούλγαρη εξουδετέρωσε ο Παπάρας κι από κοντά ο Κρανάς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 78′ με κεφαλιά του Άλεξ Τζελάι, είχαν δοκάρι με τον Πρίφτι και στην επαναφορά, ο Δ. Γκιαουράκης σούταρε πάνω σε αμυντικό στο 85′, ενώ μία μεγάλη ευκαιρία έχασε και η Δήμητρα όταν ο Παπαδόπουλος αστόχησε σε τετ-α-τετ φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας από το χώρο της μεσαίας γραμμής. Τέλος, σουτ του Άλικα βρήκε σε ετοιμότητα τον Σαρρή.
Ήταν το 18ο τρίποντο για τους «πράσινους» του Μιχάλη Ανδρωνά που διεκδικούν με αξιώσεις την κορυφή της κατάταξης αν και νεοφώτιστοι στην κατηγορία (έχουν Σαρακηνό έξω, Ακρόπολη μέσα, Αγία Άννα έξω), ενώ για τους νησιώτες -που διατηρούν διαφορά ασφαλείας έξι βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη- η τρίτη συνεχόμενη ήττα εκτός έδρας μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας αφού έχασαν τις δύο τελευταίες αγωνιστικές σε Πτελεό, Ευξεινούπολη κι ενδιάμεσα το εξ αναβολής ματς στην Αγία Άννα (παίζουν στη συνέχεια εντός με Ακρόπολη, εκτός με Αγία Παρασκευή κι εντός με Ηρακλή).
ΔΗΜΗΤΡΑ: Σαρρής, Β. Τσιάτσιος (60′ Μπιρμπίλης), Νικηφοράκης, Στ. Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς (68′ Κακλιάς), Τιμπλαλέξης, Παπαδόπουλος, Βούλγαρης, Ζαντιώτης (53′ Αραπίτσας).
ΣΚΙΑΘΟΣ: Παπάρας, Μπρέγκου, Αλ. Τζελάι, Κυπαρισσός (75′ Πρίφτι), Τουρναβίτης, Μουτζούρης, Τάσσος (80′ Δ. Γκιαουράκης), Νασιάκος (70′ Άλικα), Χισάι, Πρίφτι, Μιστάκου.